Райската градина - какво ни учат професионалистите

Публикувай отговор
pepina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1958
Регистриран на: Юни 3, '12, 13:57
Дал благодарност: 1 път

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от pepina »

Не, не, другарки-градинарки, не съм била разбрана правилно :D . Нямам разочарование, не се самобичувам, даже не виждам как иначе биха могли да се развият нещата при тоталната начална липса на средства, знания и определена умствена нагласа. Не всички се раждаме с таланта на хора като Любознателна, Иса.....(да не изреждам сега). Човек просто трябва да узрее за някои работи, трябва да си извърви собствения път, да стигне сам до определени идеи, иначе колкото и да му дават акъл, няма полза. А и как да почнеш бавно и мъчително да изграждаш с 2 голи ръце конструкции, пътеки, площадки и т. н. в паузите между децата, работата, къщата, дворът ти да прилича години наред на строеж (защото бързото изпълнение не е по джоба на 90% от хората, плюс това често част от дворната площ е заета с "временни" трудни за премахване обекти), а през това време да не посадиш наоколо малко розички, клематисчета, тук-там многогодишни, храсти и дървета за разнообразие - нали все пак тая градина е да ни радва сега, а не в някакво хипотетично мечтано бъдеще! Освен това отначало на човек всичко му е в мъгла, нито познава растенията, нито знае какво иска. Още повече, че вкусът към премерената хармония идва доста по-късно (ако въобще), след като окото се насити на крещящото цветно изобилие.
Но всичко това не пречи да почнем да мислим и по-глобално, с обща концепция за градината - ако ли пък не, няма особен проблем в края на краищата. И без това 80% от посетителите на нашите градини няма и да забележат наличието или отсъствието на висшия план, важното е ние да сме си щастливи с нашите градини. :tzvetentze:
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от ivanina »

...Е , разгеле приземи се най-после от хвъркатите си мечти...и по този повод едно голямо ЦУН :tzeluvka:от МЕН :D
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7273
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1295 пъти

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от ljuboznatelna »

Върнах се назад с машината на времето ;) Статиите са там, но не и всички снимки. В стария блог успях да възстановя само две статии, останалите снимки са се изпарили.
Най-често допускани грешки
7 начина на увеличим площта на градината - първи начин
Обаче пък как се зачетох в сайта .... :D
Аватар
Acebia
Кана кафе
Мнения: 637
Регистриран на: Мар 27, '11, 09:25

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от Acebia »

ljuboznatelna написа:Върнах се назад с машината на времето ;) Статиите са там, но не и всички снимки. В стария блог успях да възстановя само две статии, останалите снимки са се изпарили.
Най-често допускани грешки
7 начина на увеличим площта на градината - първи начин
Обаче пък как се зачетох в сайта .... :D
Това е много поучително, остава да си обуздаем лакомията. С интерес чета тук, благодаря!
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от nadin »

А според мен най-важното от всичко е всеки за себе си да разбере каква градина му харесва. Явно не може да имаме всичко което видим по картинките, но за всеки има нещо специфично което му създава удоволствие и радост в градината. Аз мисля че за себе си съм открила че най-голямо удовлетворение ми доставя да гледам как едно растение расте от семка до възрастно, да му осигурявам място където най-добре да се развива и да се откроява и да изглежда максимално естествено като в природата където е расло растението като диво. Не искам а и нямам възможност да докарам дизайнерски вид на селския двор, искам всеки път като отида да има нещо ново което да ме радва с цъфтеж или с листа, или с хубав растеж. Особено се радвам като видя че някое рядко и трудно растение се е прихванало добре и ми се отблагодарява за грижите които съм положила за него. Иначе общия вид на градината не ме вълнува особено, а и няма как като непрекъснато по целия двор са разхвъляни топки , играчки , колички, касетки с компоти, или зеленчуци и прочие. Двете неща са доста трудно съвместими. За сега само се възхишавам на красивите градини които хора като Люб създават, аз се ограничавам до отделното цвете.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7273
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1295 пъти

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от ljuboznatelna »

nadin, прекрасно се справяш със селския двор, недей да скромничиш ;) Че да планираш къде да посееш семката, за да порасне растението без да му пречат и без да пречи да не е малко? :dovolen:

Това не е тема за дизайнерски градини :) И не е само моята тема, всеки може да добавя това, което му се струва полезно.На мен си ми е професия да планирам, но си го нося още от дете. Още в градинска възраст разчертавах планове с пръчката на песъчливия кокоши двор малко след дъжда :) И сега преди да се захвана с нещо по-мащабно, имам поне няколко общи плана в главата, а и на хартия. А професията ме е научила, че така се избягват недомислия и грешки. Е, нямаше кой да ме научи като се захванах с градината, че и да направя метър и петдесет пътека, като си насадя растенията до нея, след 5 години става 70см пътека :D Затова продължавам да се уча и ми харесва да го споделям :tzvetentze:
Аватар
vyara
Виенско кафе
Мнения: 305
Регистриран на: Фев 3, '11, 14:30

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от vyara »

Ето един файл за отправни точки като цветове, елементи, материали, които следва да използвате в зависимост от стила на вашата градина:
http://www.landscapingnetwork.com/garde ... -guide.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Източник:
http://www.landscapingnetwork.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от Angelina_S »

Великолепна тема, благодаря на Любознателницата наша чудна! :gush:
Четох със снимките, четох без снимките, по два пъти и всякак.
Аз съм с двете ръце "за" вслушването в професионалните съвети и правите критики, защото моята градинарска работа се води от много импулсивност, желание за непрекъсната динамика, любопитство към растенията и склонност към експерименти.

Вече съм допуснала някои от големите грешки (най-вече с розите първата година) и не бих казала, че избягването им щеше да е въпрос на финанси, по-скоро... на четене. Забатачих се и с резниците, които после се оказа, че не мога да преместя, като станаха растения, нито пък знам какъв хабитус имат. Размножавах и рози за други хора, защото искаха определен цвят или нещо си. Някои не си ги взеха, когато можеше. И като се оказах с няколко мощни катерачки, които почнаха да весят клони и да цъфтят, опрени "в нищото", вече почвам да преосмислям някои положения.

Едновременно с това искам градината да добие цялостен облик, заедно с къщата (която в момента е зле отвън), независимо от проблемната инфраструктура, проблемните дървета, проблемния фамилен и квартален манталитет - и той някак вечен и фолклорно напяван, като постоянен шумов фон... :angelche:

Вече разбрах, че придържането към някакъв дизайн и ансамблово съчетаване на растенията изключва голямото видово разнообразие. Затова си разкопах няколко фигури с по-централна позиция и там ще се опитвам да правя ансамбли, където основните теми да се задават най-вече от едногодишни растения, като включвам и малко ненатрапливи многогодишни и храсти - за гръбнак и етажност. Това ми е нещо като "белия лист", на който да си събера мислите през следващите няколко сезона, докато си изградя някакъв "библиотечен фонд" от авторски мотиви, за които имам увереност, че мога да ги повторя и/или интерпретирам.

Така градината ще има център (за камуфлаж на положението ;) ), докато оправям сенчестата, забатачена и трудна периферия, докато се преборя за пътечки, поддръжка и грамотно изрязване или премахване на старите и изродени дървета - свещени до едно. :lol:
-----------
Сега ще представя и няколко прости принципа, които ме водят при създаването на ансамблите и ги открих в английския форум.
1. Не само цветовете са декоративен елемент на растенията - багрене на листа, стъбла, пъпки, семенни кутийки и плодчета също са декоративни според сезона.
2. За да се съчетаят растенията, периодите на цъфтеж/декоративност трябва да съвпадат или да се припокриват в голяма степен.
Специално за проверка на цъфтежите не разчитам на данните от сайтовете, първо пробвам растенията при мен, защото сезонът тук закъснява средно с 9 дни (или повече) в сравнение с равнинните райони на България, а справките от белгийски и холандски сайтове съвсем пък не важат.
3. Съчетаване по цветове: ако човек не е сигурен за съчетаването на цветовете, за препоръчване е да държи топлите и студените гами разделени едни от други. Розовото е студен цвят (обеца на ухото! :dovolen:)

С уговорката да не ми гледате розите, защото там е пълен хаос, опитите ми да правя съчетания според (а) период на цъфтежа и (б) по цветове са или чрез рисуване (особено за непознати растения, които сега поръчвам) или с преглеждане на албумите по месеци. Виждам кои растения цъфтят едновременно и колажирам снимките по цветове. Ако съчетанието ми харесва и смятам че височините на растенията ще си подхождат, ги местя в една група.

4. Бордюр... Тъй като ми липсват пътеки и други добре измайсторени постоянни обекти, се налага поне някои от фигурите да имат някакъв ненатраплив борд, който да ги "дисциплинира" по местата им и да не пречи на косенето. Още не съм достигнала до читава концепция, засега пробвам с ниски треви (сини власатки, офиопогон) и растения със сребристи листа от това лято. От ефекта на сребристите листа не съм особено доволна (стахис, традесканция, ахилея, сантолини) и вероятно ще ги групирам в отделно петно догодина.

И така. Хем искам дизайн, хем... моята страст е да си рисувам и да си умувам над градината. Спре ли това движение и направя ли си градина, за да си "седна в нея на спокойствие", то тя за мен става мъртъв обект, с който спираме да си взаимодействаме.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от МГХ »

И аз не успявам да планирам градината. :cry: Впрочем планирам я ,но като почна да садя всичко променям и така до безкрай. :lol: :lol: :lol: Иначе има един не научен ,но много ефикасен метод : събираш си няколко картинки на градини ,които харесваш .В по едър план.Поставяш ги на шкафа /стената,тоалетката или каквото ти е там / пред спалнята и при заспиване и събуждане все тях виждаш.После градината сама става такава като на снимките. :D
И аз имам идеи за новата година /то кой ли няма / и сега в папката ми на дектопа има десетки картинки с неща ,който имам намерение ,но кога ли :hmmm: ,да направя .
Angelina_S ,градината ти е великолепна . :daaa: Да не я развалиш , ей :stiskam: ! Пък и на кого е притрябвала завършена градина.Цялото удоволствие е в правенето , плановете ,мечтите ,харесването на отделните етапи,умуването с чаша кафе и ... една градина винаги се развива и обогатява заедно с обитателите си. :sheart: И както казва Мечо Пух - Колкото повече ,толкова повече ! :tzvetentze:Има само едно нещо, което е по-хубаво от гърненце с мед… и това са две гърненца с мед.
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Райската градина - какво ни учат професионалистите

Мнение от milena02 »

Моята, поизбистрила се с годините, градинарска стратегия е следната: еднакви като видове, но различни по цвят многогодишни за гръбнак; големи групи от еднородни растения, цъфтящи последователно от началото до края на сезона; колкото се може повече тревни площи; променящи се като калейдоскоп в течение на сезона бордюри с едногодишни.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”