Вертикалните градини

Публикувай отговор
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Вертикалните градини

Мнение от lila »

DarinaN написа:да си дойдем на думата - не ние сме открили топлата вода
Абсолютно :syes: в древен Рим е имало жилища на по 3-5 етажа с апартаменти с течаща вода и канализация :nod: а вила Армира има подова система за отопление с термални води - честа практика за онези времена. Висящите градини на Семирамида са били разрушени при римските нашествия доколкото си спомням и са били вероятно първата ботаническа градина :dovolen: Като архитектура са представлявали пирамидална постройка с 4 ако не се лъжа нива и всъщност там интересното (за мен поне) е напоителната система. Нико писа за хидропониката и "висящите градини на Семирамис, първата ХобиКафеистка". :D
Аватар
ZAPLESKA
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1360
Регистриран на: Май 2, '10, 18:53
Местоположение: до Пловдив
Обратна връзка:

Re: Вертикалните градини

Мнение от ZAPLESKA »

днес във ФБ попаднах на стената на MR.GREEN и някой от идейте му ми допаднаха
ВЕРТИКАЛНИ ГРАДИНИ


Едно много модерно понятие по света последното десетилетие.
Всичко започва, когато френски ботаник Patrick Blanc провежда серия от експерименти с различни растения. По време на своите експедиции по цял свят, той наблюдава, че някой от растенията се развиват еднакво добре и на вертикални повърхности. Открива метод за отглеждане на растения в тънък 2мм вертикален пласт. Така аерацията на корените е добра и те се развиват оптимално. Овлажняването на този вегетационен пласт става по гравитачен път, като през оределен период от време се подава хранителен разтвор в най-горна точка /перфорирана тръба/. Растенията се подхранват с подходящи изкуствени торове, като по този начин може да се контролира техният естествен цикъл на развитие. Широка е гамата от видовете, които могат да се използват. Основно това са : мъхове, папрати, перенни цветя, ниски, джуджести иглолистни и широколистни храсти.

Вертикалните градини могат да бъдат разположени вън или вътре.
Градската среда е богата на СО2 което стимулира развитието на растенията правопропорционално. А те, от своя страна отделят огромно количество О2, което е полезно за хората. Вътре, увеличават атмосферната влажност.Редуцират значително влиянието на слънчевата радиация и ветровата ерозия върху фасадата на сградата.Вътре, интериорно, увеличават атмосферната влажност. Развиват се добре и на изкуствено осветление.


Леки и бързи за монтаж, до 40кг

Във вертикалната градина растенията се развиват /разпространяват/ по коренно различен начин, в сравнение с хоризонталната : някой провисват надолу, други нарастват нагоре, а трети настъпват във всички посоки. Тук важат съвсем различни принципи при аранжиране/проектиране. Интересно, от естетическа гледна точка е възприемането на растенията в изглед, а градината в план. Практически една истинска градина, парк, зелена площ се възприема в повечето случаи от височина 170cm – среден човешки ръст, получава се перспективно силно скъсено изображение – ракурс, тоест възприемаме растенията в изглед, и градината в изглед.
При вертикалните градини в повечето случаи гледаме към фасадата от определено разстояние – в план. Това интересно съчетание, като че ли дава на наблюдателя „още едно измерение” и засилва неимуверно въздействието на вертикалната аранжировка.

Изображение
Изображение
Изображение

л.арх. Камен Попов
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

и няколко не по темата но пак от там

Изображение
Изображение
Изображение





източник
ИзображениеИзображениеИзображение
denitsavm

Re: Вертикалните градини

Мнение от denitsavm »

Daaam , като гледам как вървят поръчките скоро ще трябва натам да се ориентираме, т.е. към тази тема :D
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Вертикалните градини

Мнение от lila »

Изображение

Това честно казано не ми харесва, запушен е прозорец за сметка на ... бе не ми харесва - може би конкретната реализация. Поливането как ще става - с маркуча и ще се оттича по стената?
Аватар
ZAPLESKA
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1360
Регистриран на: Май 2, '10, 18:53
Местоположение: до Пловдив
Обратна връзка:

Re: Вертикалните градини

Мнение от ZAPLESKA »

Изображение

това май е същото място, но след известно развитие
Последно промяна от ZAPLESKA на Фев 27, '11, 14:01, променено общо 1 път.
ИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31651
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 984 пъти
Получил благодарност: 2242 пъти

Re: Вертикалните градини

Мнение от Мария Николова »

Изображение

Теле с две глави. Рекорд за огромно манджарене. Китки на челна стойка.
Е, и какво от това, с извинение? ;)
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
ZAPLESKA
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1360
Регистриран на: Май 2, '10, 18:53
Местоположение: до Пловдив
Обратна връзка:

Re: Вертикалните градини

Мнение от ZAPLESKA »

lila написа:Изображение

Това честно казано не ми харесва, запушен е прозорец за сметка на ... бе не ми харесва - може би конкретната реализация. Поливането как ще става - с маркуча и ще се оттича по стената?
не е измислено като място или са го подпряли пред прозореца за снимката :hmmm: знам ли
но като растения е лесно достижимо има ги във всеки двор почти
и като се раззелени е наистина приятно, а за поливането наистина не знам може би с пръскалка или капкуване :hmmm:
ИзображениеИзображениеИзображение
denitsavm

Re: Вертикалните градини

Мнение от denitsavm »

Имаше някъде по форума клипчета как се правят тези вертикални градини и как се поливат - някаква система беше, но не ги разбирам и не мога да кажа дали е капково :hmmm: и аз не бих си го цопнала на прозореца /аз и щори не бих сложила/ , обичам си светлината :nod: . Но идеята за такова ми допада много. Представям си го на тухлената стена, която огражда двора :dovolen: и бих засадила мъхове и папрати разни, защото е сенчесто... :angel2: някой ден ;)
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Вертикалните градини

Мнение от mimeta »

Нашият прозорец към килера е закрит със дъски. Целта е да не пече върху храните. Вярно, ако прозорецът е към всекидневната това не си заслужава, но ако е към килер? таванско помещение, склад?
Изображение
denitsavm

Re: Вертикалните градини

Мнение от denitsavm »

Офиса на мечтите ми Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”