Трева - Райграс?

Публикувай отговор
Аватар
janethd
Кана кафе
Мнения: 670
Регистриран на: Юли 26, '15, 21:02
Местоположение: Димитровград -България

Re: Трева - Райграс?

Мнение от janethd »

Моля ви кажете ми как възтановявате тревата след картичините ,аз само пресаждам и иска ми се да ззнам ако има и друг метод
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Трева - Райграс?

Мнение от maiakt »

Здравейте,след няколко месеца ми предстои и затревяване.На цялото мястото сме насипали пръст,пясък,компост и тор. И преди си имаше всякакви бурени,но предполагам на пролет ще са и повече.Много ми се иска преди сеене на трева, а и на цветните лехи нещо да направя срещу бурени и троскот. Прочетох,че поливането с вряла вода помага в това отношение. Трудно бих могла да го осъществя на голяма площ. Ясно е,че ще се фрезова,но това едва ли ще помогне. От няколко дни ми се върти една идея - да взема напролет голямата парочистачка и да мина целият двор.Мислите ли,че ще има полза по отношение на бурените? Моля,не ми се смейте много :angelche: .
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Трева - Райграс?

Мнение от didak »

Всъщност в темата има много писано по въпроса, още на втора страница @kesten го е описала прекрасно.
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Трева - Райграс?

Мнение от maiakt »

Четох,и още ще чета докато дойде времето. Всъщност при мен проблем ще дойде и от торенето с органична тор. Ще ми се да обработя почвата,преди сеене на трева и на цветни лехи. Затова се чудя дали ще има ефект от попарването на почвата,преди да поникнат бурени ? По лесно ми изглежда с парочистачката :angelche: , но ако не -ще обмислям поливане с вряла вода. Не намерих друг вариант за обработка на почвата преди да поникнат бурени и троскот, има ли?
GIOIA(Джоя)

Re: Трева - Райграс?

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Това е мнение от Миша,което съм запазила,за да не го търся из форума.
Ще ти е от полза :daaa:
Re: Пространството между храстите
от Миша » Пет Сеп 07, 2012 4:35 am
Ще почистим мястото,не е толкова страшно.

Така,като гледам,повече са житните бурени,с тях ще се справите безпроблемно,дано само имат свежа зелена маса,да могат да поемат препарата,пръскате ги с Пантера,20 мл на 10 л ,хваща всички житни,вкл и многогодишните,по това време горе-долу за около месец изсъхват.След това ще трябва да почистите изсъхналите бурени,ако сте имали пирей ,който е бил много гъст,може би ще се наложи още едно пръскане,задължително на свежа зелена маса,Пантера е листен хербицид,поема се само чрез листата.С широколистните многогодишни е малко по-сложно,там вече ще трябва Раундъп,това означава,че трябва да пазите културните растения ,ще трябва с намазване,или със съвсем лека струя на пръскачката,в тихо време.Отново трябва да пръскате на свежа зелена маса,ако бурените са много големи,изрежете ги донякъде ,да ви е по-удобно за пръскане.За едногодишните бурени,както житни,така и широколистни,ще пръскате пролетта ,почиствате хубаво изсъхналите треви от есента,почвата да остане гола,и правите запечатка с Дуал + Гоал,почвата трябва да е мокра,когато пръскате,тези препарати няма да унищожат храстите,но не е лошо да пръскате с предпазния накрайник,защото при някои растения може да направят леки пригори по листата,пръскате в тихо време,долу ниско,без да помпате много,за да не се носи много от препарата встрани.Ако има поникнали бурени големината им не трябва да е повече от 2-3 см.Ако не сте успели с многогодишните,повтаряте първата процедура,житните третирате с Пантера,с нея пръскате спокойно,дори и да попадне върху листата,няма никакъв проблем за храстите, широколистните многогодишни намазвате с Раундъп .Така като гледам навън има доста голяма ивица бурени,не е лошо да ги ограничите,ако има възможност напръскайте и там,за да не се носят семена към двора ви.Семената от многогодишни се унищожават с комбинацията от Дуал +Гоал,коренищата ще ги унищожите с Пантера и Раундъп,така че не би трябвало да имаш проблем догодина.Като намалеят семената след една година спокойно би могла да засадиш нещо между хрластите,както писах,напр седумчето,или сагина или нещо друго,за да не стои голо,тогава няма да се налага запечатка на земята,но поне една година нека остане без бурени,ако евентуално по някое време през лятото тръгнат да никнат наново,отново пръскате с комбинацията за запечатка,общо взето една година е достатъчна да се очисти мястото,стига да не позволите да се засеят нови семена.
Ако има въпроси,питайте .
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......

Това е мнение на Кестен

Тук ще споделя личният си опит в правенето и поддържането на тревен килим. Като обяснявам и защо правя различните дейности. Поне за мен е много важно да осмисля действията си. На всякъде казвам аз … така.. аз така. Не от грандомания, а тъй като споделям личния си опит и не претендирам че това са най-добрите практики.

Подготовка на почвата: Няма да говоря за стандартната подготовка като почистване и подравняване а към унищожаване на зелените растения

Преди да се пристъпи към правене на тревен килим е изключително важно терена да се подготви като се напръска поне два пъти с тотален хербицид. Пръскаме- растенията умират след около 2-3 седмици. След известно време повтаряме упражнението. Аз лично си пръсках през няколко месеца докато вървеше строежа на къщата. Тотални хербициди са Глифозат, Гликофом, Раундъп- всички те имат еднакво активно вещество. Нарича се тотален- тъй като убива всички зелени растения- едно и многогодишни. Периода след който може да се сее е 30 дена. /в литературата се казва 45 дена, но 30 дена стигат/. Отровата се пренася чрез листата в кореновата система и растението постепенно умира. Пръска се сутрин след като се вдигне росата преди да е нагряло силно слънцето, за да не изсъхне бързо. /Това важи и за селективните хербициди/. Целта е да се използва светлинната фаза на процеса фотосинтеза. Нежеланите тревни видове са от семейство житни /троскот, лепка и др./ от същото сем. са и желаните- власатки, райграс, метлица. Размножават се не само чрез семена, но и чрез кореновата система. При отскубване на видимата част на растението, част от корена си остава в почвата е дава начало на нов и силен плевел. Чрез тоталния хербицид не унищожаваме семената на плевелите, те са си в почвата и имат кълняемост десетина години. Само чакат благоприятни условия да покълнат. Разбира се така се унищожават всички нежелани видове- издънки от дървесни и храстови видове също.

Тревна смеска: Много грешно се наричат хубавите тревни площи- райграс. /както казваме –Ксерокс, Памперс и т.н./ Това е най-ниско качествената трева. Расте бързо, стърчат едни високи класове и след няколко години се разреждат и стават петна в тревния килим. Ценни са власатките и метлиците. И при тях разбира се има скъпи и евтини и при тях правилото е скъпото излиза по-евтино след това в поддръжката.

При сеенето на семената след заравняване се отделя част от почвата. Набраздява се с гребло/дараче и се разхвърлят семената като се ходи на кръст. Първо в едната посока, после перпендикулярно. Аз си правя терена на малки правоъгълници и за всеки смятам колко смеска трябва да хвърля. Така разпределям семената равномерно. След разхвърлянето терена отново се минава с дарачето и се хвърля отгоре другата почва, така че семената да се загърнат с около см. пласт. Това е с цел да не се изпичат семенцата на слънце, да не ги отнасят мравките и да не ги изяждат птиците. Терена се валира- отново на кръст за да се уплътнят семената.

Торене: Аз хвърлям заедно със семената и комбинирана тор NPK. Пръскам след това с лозарска пръскачка със стимулатор за растеж. /този който ползвам тук не се внася, но в големите агроаптеки се предлагат различни видове/ Това е важно за да дадем възможност на благородните семена да израснат преди бурените. Тук започва надпреварата. Спящите семена на бурените ще изместят благородните, ако не им дадем по-добър шанс.

Поливането е ясно и задължително. Колкото повече, толкова повече! Стига да не е мочурище няма как у нас някой да прекали с поливането. При поливна система 2 пъти на ден. В никакъв случай когато грее слънце. Получава се екранен ефект и тревата изгаря. Добре е по хладина да се полива сутрин и вечер.

Период за затревяване: По принцип се казва че се затревява пролет и есен- за да се хване дъждовния период. Ако е есен, то трябва да е достатъчно рано за да могат корените да укрепнат и да не загинат през зимата. Ако са покълнали, но не укрепнали ще загният и загинат през зимата. Така че ако не успеем в ранна есен до средата на октомври да затревим, то съвсем късно преди студовете за да чакат пролетната влага и тогава да покълнат семената.

Десетина дена след хвърлянето на семената аз пръскам със селективен хербицид. Аз използвам Cambio – доволна съм от резултата.
Нарича се селективен тъй като унищожава само широколистните тревни видове. Троскот, лепка и др. са също сем. житни, както стана дума и ако ги унищожим ще унищожим и желаните видове. За това е толкова важна предварителната подготовка на почвата. Плевелите ще се борят да се върнат на мястото си и от тук до края на грижите ни за тревния килим ни чака скубане на нежеланите видове и пръскане един път месечно със селективен хербицид.

За косенето не говоря, всеки знае за принципа- Колкото повече косим- по-добре. Така се сгъстява тревата. Не се борим с плевелите чрез косене. Който си мисли че като коси ще се справи с плевелите- греши много. Троскота например много обича да го косят. Да ще има зелен килим от плевели и малко благородна трева и това е. Не казвам че не е красиво- просто е друг тип тревен килим.

Валиране: Валира се поне един път месечно. Валираме след косене на влажна почва. Целта е не да натъпчем тревата, а да натиснем коренчетата надолу да укрепнат и да не се образуват туфи.

Торене. Един път месечно в периода пролет- есен. В никакъв случай не се тори с оборска тор. Толкова плевели ще внесете, че после ще видите зор докато се отървете от тях. /Не че едни съседи на село не правят точно това?/

Ами май това е. Както е казал англичанина.. трудни са първите 100 години.

Не че някой ще направи английска морава при нашия климат, но защо пък да не опита
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Трева - Райграс?

Мнение от maiakt »

Благодаря много,Джоя :tzvetentze: . Ще се подготвя теоретично,а ако някой не изкаже мнение и против,ще се вихря първо с парочистачката :mrgreen: ( добре че нямам съседи да ме обявят за луда) или с вряла вода .
GIOIA(Джоя)

Re: Трева - Райграс?

Мнение от GIOIA(Джоя) »

До сега май никой не е пробвал с парочистачка :lol:
Пробвай и сподели резултата,може да се получи
Аватар
janethd
Кана кафе
Мнения: 670
Регистриран на: Юли 26, '15, 21:02
Местоположение: Димитровград -България

Re: Трева - Райграс?

Мнение от janethd »

aya_vhill написа:Снегът се стопи и се разкриха грозни картинки :eeeh: .Райграсът направо си е изсъхнал, ама толкова е жълт, че в някои чимове няма зелено стръкче. Ще се пресява, то друг начин няма, ама защо се получи така- трета година ще е :hmmm:, всички операции по учебник- аериране, валиране, торене...и накрая греда... :ufff:
А пък на полянката ми от бяла детелина се е вихрил щур купон под снега-къртици ли, мишки ли, обаче здраво са плюскали детелина- цели квадратни метри изядена заедно с корените, каквото не е изядено е надробено. Събрах един чувал с греблото...И там ще се пресява здраво...
И се чудя дали в райграса да не насея детелина. Някой правил ли е такава комбинация :?:
:ufff: :ufff: :ufff: При мене същата работа .Ще има яко подсипване и присаждане .Ще се гръмна направо
Аватар
ili.ko
Кана кафе
Мнения: 577
Регистриран на: Юли 29, '12, 20:22
Местоположение: Стара Загора

Re: Трева - Райграс?

Мнение от ili.ko »

Даа и при мен положението е същото :ufff: ,но така беше и миналата година след проливния дъжд който валя през януари и след това замръзна.Тревата пожълтя,на места направо изсъхна .Изчаках да се затопли, взех търмъка и събрах всичката изсъхнала трева ,след това ММ я тори с амониева селитра няколко пъти и тревата се съвзе и направи хубав килим.Така мисля да направя и сега,но ще изчакам да се затопли. :nod:
d_vitanova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1315
Регистриран на: Сеп 26, '10, 22:57
Местоположение: София

Re: Трева - Райграс?

Мнение от d_vitanova »

Не съм си видяла тревата още, но не очаквам нищо хубаво :snif:

Нещо взе да ми отмилява този райграс, обаче. Хамалогия голяма!
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”