Подрязване на различни видове храсти

Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Подрязване на различни видове храсти

Мнение от calico »

Не намерих тема за подрязване на различни видове храсти, и затова откривам нова.

Щото намерих ей тоя сайт https://translate.googleusercontent.com ... e2dIPT_xZw

има информация за доста видове храсти и как и кога да се режат, а и ние ще споделяме тук опит за различните храсти

тук е календар, по месеци кога да се подрязва https://translate.googleusercontent.com ... awhhtUU0fQ

тук е главната страница https://translate.googleusercontent.com ... _6PKrwn6Qw
сайта има много инфо, разгледайте, все ще има нещо дето не го знаем.

проблеми - болести, почви и пр. https://translate.googleusercontent.com ... 6_QNeB0HbQ

карта на сайта https://translate.googleusercontent.com ... 1enHdWUuJg
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
GIOIA(Джоя)

Re: Подрязване на различни видове храсти

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Запомнила съм и слагам това мнение на Дени,просто и разбираемо описано

Нямаме специална тема. Храстите са режат по следните 3 критерия

1, Спрямо момента на цъфтеж - лятно цъфтящите храсти се режат рано напролет. Пролетноцъфтящите - веднага след цъфтеж. Например спиреята /лятните сортове/ или физукарпуса режеш рано на пролет, а форзицията или спирея майски сняг - след цъфтеж

2, Спрямо това на какви клони образуват цветове - ако цъфтят на нови клони се режат старите клони и се оформя храста на височина, която + едногодишния прираст ще ти даде желаната височина. Ако цъфтят на стари клони се режат за прочистване част от старите и за "проветрение" и оформяне - част от новите. Спиреята цъфти на нови клони - режеш напролет като да речем я искаш на 1,5 м. а новия и прираст обикновено е около 50 см. - режеш на метър височина. Или ако режеш люляк, който цъфти на стари клони - режеш на желаната височина след като прецъфти, като махаш част от старите клони, скъсяваш миналогодишните, махаш тези, които не ти харесват въобще /тях може винаги да махаш, независимо от момента/, като си правиш сметка, че клонка от тази година ще цъфти на следващата или по-следващата. Т.е. люляка трябва да има стар клон, от който миналото лято са тръгнали разклонения и те ще цъфнат на втората си година, тръгват тази, следващата пролет не цъфтят, а чак по-следващата... много сложно :eeeh: , ама тия дето са с цвят на стара дървесина си правят каквото искат и аз лично ги режа както ми падне предимно за оформяне, поради което вече втора пролет нямам цветни водопади от филаделфусите


3, Спрямо декоративния ефект - има храсти и дръвчета сред декоративните, особено иглолистни, но и магнолиите и др., които не се режат редовно, а само за прочистване и подмладяване, има и такива, чиито цвят не е важен - тогава се режат за получаване на желаната форма даже и по няколко пъти в годината :nod:

И тези схеми са много общи, та ако искаш напиши какви храсти имаш и директно ще ти напишем как ги режем
GIOIA(Джоя)

Re: Подрязване на различни видове храсти

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Ето и тук Дени е отговорила на Танини
(Трудни се копира с телефон :ufff: )

tanini77 написа:
Имам
физукарпус - по схемата за лятноцъфтящите - виждаш сега колко му е новия прираст, напролет режеш толкова, че старото + новия прираст да ти прави това, което искаш като височина. Всички, за които ти пиша, че така се режат, всъщност са като храстова роза - махаш стари и болни клони, режеш изсъхналото и оформяш спрямо желанието си

спирея japonica - т.е. лятноцъфтяща, тя цъфти на новите клонки изкарали пролетта, режеш по схемичката горе, дето я написах

самбукос нигра - тук Люб ще каже, това си е листнодекоративен храст, но пък и с прекрасен цъфтеж, доста нараства и май е труден за поддръжка в желана форма

калина - пролетноцъфтящите - режеш след цъфтежа късна пролет

пиерис - ми те не се режат, за сгъстяване му трябва ако не е в добра форма, евентуално може да прищипваш връхчетата на новия прираст късна пролет и вече като порастне ще го поддържаш просто във формата му, като режеш тези, които не вървят в желана посока, болни и стари клони

вайгела - към пролетноцъфтящите

берберис - към листнодекоративните - може честичко да се реже, няма значение кога, за придаване и поддържане на желана форма

Искам да си взема
Cotinus - той е с лятноцъфтящите
Cornus - пролет се режат, не знам кой вид ти е. Тях Иса ги разбира много. Моите са само с декоративни листа и си ги режа да паснат на местата си
Salix hakuro nishiki - листнодекоративен, само за оформяне и поддържане на формата
Deutzia - с пролетните
,в очакване съм и на
будлеи - те се режат ниско всяка пролет, в която не са тотално измръзнали, че в БГ мръзнат и са по-скоро като многогодишни цветя, а не като храсти, нуждаещи се от оформяне, така или иначе растат като фонтан с меки клони и са най-красиви като не им се виждат стърчащи вдървесинени клони


Това са основите. Хубаво е при всички храсти, ако са ти една пръчка например да клъцнеш ниско, за да ти се разклони по-бързо от основата. Ако искаш стъпаловидно да ти цъфтят ги режеш стъпаловидно. ако си решила от някое да правиш дръвче - почваш си от началото да го оформяш като такова, което значи да загубиш няколко години пълния блясък на цъфтежа ...
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Подрязване на различни видове храсти

Мнение от Виола »

Ани, благодаря за линковете. :tzvetentze:
garden
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Ное 16, '13, 18:01

Re: Подрязване на различни видове храсти

Мнение от garden »

Здравейте,може ли някой да ми каже, правилно ли са отрязани тези храсти?Не знам как се казват. Изображение Изображение Много съм притеснена.
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Подрязване на различни видове храсти

Мнение от Светката »

Правилно да.Не се притеснявай.Аз ако бях щях да ги пусна да падат и надолу.
Така щяха да изглеждат по привличащи.Горния храст е някаква хвойна,а долния е котонеастър.
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
garden
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Ное 16, '13, 18:01

Re: Подрязване на различни видове храсти

Мнение от garden »

Благодаря много!!!Питам, защото преди 4 год. други храсти бяха така нарязани и отстрани си останаха оголени 4 год. и чак сега падна зеленко отгоре
nora
Кана кафе
Мнения: 683
Регистриран на: Фев 6, '12, 19:22
Местоположение: София

Re: Подрязване на различни видове храсти

Мнение от nora »

Много полезна информация. Благодаря.
незабравка

Re: Подрязване на различни видове храсти

Мнение от незабравка »

garden написа:Здравейте,може ли някой да ми каже, правилно ли са отрязани тези храсти?Не знам как се казват. Изображение Изображение Много съм притеснена.
Хвойната -тука е изтървано редовното и подрязване в млада възраст ,а сега са изрязани доста стари и дебели клони,ще си останат така пръчките може би оголени в основата.,но това може да бъде и ефект,не дефект-виждала съм така нарочно оголени в основата хвойнови храсти-почистете по-слабите,сухи и хилави клонки,да остане нещо като решетка от по-плътни клони.Следете хвойните за бели точки по листата,това са хвойнови въшки,които с годините правят колонии върху някои сортове хвойни.При котонеастъра,ако ще го гледате като жив плет-формата при подрязване на всички живи плетове трябва да бъде конична-по-широка в основата и по-тясна отгоре.Тука май е обратното-при долните клони не постъпва достатъчно светлина и по-трудно ще се облистят,макач,че котонеастърът е растение-куча марка.Това в случай,че ще е стеничка геометрично правилна,а ако искате да пада каскадно,то така е добре-горните клони ще израстнат и ше покрият плешивината в основата.Не е зле да наторите добре след подрязване. :nod:
Deleted User 2919

Re: Подрязване на различни видове храсти

Мнение от Deleted User 2919 »

Имам туи, височина горе-долу 1 м , те са продължение на оградата , и ще станат също, като ограда. Не знам, да ги пипам ли за да се разширят.. :hmmm: Леко да ги подкастря? Незабравка, а как да трепя тези въшки? Един сръбрист кипарис умря от тях, с какво ли не го пръсках..Явно уморих не тях, а кипариса.. :snif:
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”