Увивни храсти и пълзящи растения

Публикувай отговор
dal

Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от dal »

Понеже темите с клематиси/рози набъбнаха, нека да обърнем внимание и на другите пълзящи красавици , които ни помагат да скрием кофти фасада ,беседки, арки , перголи , сводове , романтични балкони , сухо дърво , отвесни стени, грозна ограда , или да разкрасим допълнително красивата такава :dovolen:

И така поканени да дефилират днес предимно са :
Текома /Campsis/
Изображение
Глициния /WISTERIA/
Изображение
Японски /орлов нокът/ Lonicera
Изображение
Дива лоза /Parthenocissus
Изображение
Бръшлян/ Hedera
Изображение
Пълзяща хортензия /Hydrangea petiolaris

Изображение
dal

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от dal »

Текомата : непретенциозно растение ,иска слънце , може да стигне до 5-10 и повече метра дължина , цъфти юни -октомври , нужна е опора и завет , възможни измръзвания на надземната част, но пролет се възстановява ,размножава се с резници лятото , вкоренени отводи и издънки , а също така и чрез семена.Въди мравки и буболечки и прави боклуци, ама то и хората сме така понякога... :D
C. Radicans Rubra -
Изображение
японска някаква си грандифлора
Изображение
Trumpet creeper
Изображение
Campsis radicans
Изображение
Campsis Minnesota
Изображение
Индианско лято
Изображение
Последно промяна от dal на Фев 2, '10, 21:56, променено общо 1 път.
dal

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от dal »

WISTERIA -глициния- непретенциозна гигантска лиана , търпи пряко слънце или лека сянка , може с поливане може и без /ще се отрази на цъфтежа/ , иска торене но може и без него , прави много боклук и цъфти най много месец май-юни , но истината е че в топлите държави цъфти и извън тези месеци-например инцидентен цъфтеж глициниите в гърция и турция правят и лятото, и есента.Цветове-бяло виолетово микс пурпур тъмно лила розово и т.н. в различни комбинации и кичестост - иначе и извън цъфтежа тучна зеленина и яка конструкция ; цъфти след 2-3 година обичайно , обвива и влиза в мазилки прозорчета улуци и трябва да се внимава с тази красавица.Семена , резници лято есен , четете , литература колкото щете по въпроса, въпреки че кой луд има глицинии и да иска да ги размножава?... :mrgreen: /р.р.имам семена и резници за който искада се пробва/
Изображение

Изображение
алба
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

и тази мощ цялата скопена в бонзай:
Изображение
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от lila »

dal написа: и тази мощ цялата скопена в бонзай:
Съгласна.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1731 пъти

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от Мария Николова »

dal, моите адмирации!
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
dal

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от dal »

утре още , и съм пропуснала жасмините....и кой знае още какво :D
все някой може да му трябват , и да търси -да има тук албумчета :tzvetentze:
Аватар
dora
Баш кафе майстор
Мнения: 2444
Регистриран на: Ное 29, '09, 16:06
Местоположение: Сливен

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от dora »

Дал , какво направи с лошото ми настроение ?
:tzeluvka:
“Че съм умен – умен съм, но защо съм толкова красив?! Сигурно, защото съм скромен, а скромността краси човека.”
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от Blue sky »

А Доре, без лошо настроение, я виж каква си гостоприемна :tzeluvka:

Глициниите ми спряха дъха, ама това бонзаеното, гавра някаква ми се види :evil:
He who plants a garden, plants happiness
dal

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от dal »

Японски /орлов нокът/ Lonicera
Не много спретнат пълзящ увивен храст , нуждаещ се от подпора ,цъфти с ароматни цветове от май/юни до септември в бяло, жълто, червено и лилаво и комбинации, достига-3-5 -6 метра в зависимост от сорта , ако се тори да е през пролетта , стригане и оформяне след приключване на цъфтежа , размножава се с издънки резници /лятото/ и отводи , търпи и леко засенчване , сухо и студоустойчивост.
Прекрасни комбинации за съчетаване с други пълзящи , имащи по кратък период на цъфтеж.
Мандарин
Изображение

Японика
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

major wheeler
Изображение

Изображение
dal

Re: Увивни храсти и пълзящи растения

Мнение от dal »

Дива лоза /Parthenocissus-изключително бърз и обилен растеж , плътно зелено покритие , цъфтеж и плодчета с вторичен и по незабележим естетичен ефект /плодчетата ги хапват птичките през зимата/, лесно вкореняване , резници /като кампсиса резника се заравя до пъпка и се чака вкореняване / но най големият ефект са страхотните цветове в бордо през есента.Собствен опит-пълзи и нагоре по стени, и надолу.Ако знаех този факт нямаше да дам толкова пари да обличам бетонени стени с плочи/препоръчвам триделната :... :D За разлика от глициниите и текомите-цени около 5-10 лв за вкоренено растение, което ще покрие огромна площ....

два вида :
триделнолистната пълзяща форма/прикрепваща се за стени/Parthenocissus tricuspidata
Изображение

петделни листа- увивна пълзяща висяща и катереща Parthenocissus quinquefolia
Изображение

ефект:
Изображение
Изображение
против съседи: :D
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”