Отглеждане на чемшир

Публикувай отговор
Аватар
Tony
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Мар 17, '16, 10:57
Местоположение: София

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Tony »

Чемширите ми са нападнати от едни гнусти зелени, тлъсти гъсеници. Смляли са на пюре големи участъци млади листенца и са направили плепкави паяжини. Такава гнус! Съвсем инстинктивно ги окъпах с БИ-58, но не съм сигурна в концентрацията и дали изобщ е подходащо. От 10 годишни топки извадих гадини, които не разбрах дали от препарата или от преяждане са предали Богу дух. Моля за помощ!
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от calico »

Тони, ами предните 4-5 страници са само за това, прочети ги де.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Вискяр »

calico написа:Благодаря Вискяр. Много не разбрах, пък и няма набор от препарати, но ще чета пак.

моите видимо нямат нищо отвън, възможно ли е извътре да има и да не виждам следи?
Хубаво е да ги преглеждаш на десетина дена, и отвътре.
Дал съм активните вещества, защото на пазара има десетки препарати с различни търговски имена.
Може би най-популярния препарат за растителна защита с делтаметрин е Децис.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от calico »

Благодаря пак. Дециса има ли превантивно действие? Ако пръскам с него през 15-20 дни дали ще ги защитя?

Разбираш ли, имам към 70 чимшира в градината и ако нещо се случи с тях, направо загивам
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Вискяр »

calico написа:Благодаря пак. Дециса има ли превантивно действие? Ако пръскам с него през 15-20 дни дали ще ги защитя?

Разбираш ли, имам към 70 чимшира в градината и ако нещо се случи с тях, направо загивам
Направих допълнително проучване и съм добавил още препарати в темата.
Lois

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Lois »

На мен първата ми работа е да проверя чемширите, като вляза в градината. Розите за 3-4 години пак ще станат, ама имам чемшири сигурно на над 20-30 знам ли колко години, ако пострадат, не искам да си го представям!
Титриф

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Титриф »

Тази гадина е додрапала и до моите чимшири :cry: . Имах три посадени точно преди 30 години.Знам го със сигурност защото повода беше раждането на малкия син. Миналата година загина единият от чимширите, но мислех че причината е септичната яма която е на 3-4 метра. Днес с ужас видях , че буквално за няколко дни и вторият е почти обезлистен. Има цели топки от гадините. Дали са първо ,второ поколение ...не знам. Ако утре имам късмет(Св. Георги да помага), ще ги окъпя с Нуреле, пък каквото стане.
Имам още един чимшир, но явно е друг вид,щото расте по-бързо и е почти като дърво. На него му няма нищо засега.Той е над 40 годишен.
Аватар
Tony
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Мар 17, '16, 10:57
Местоположение: София

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Tony »

Вчера в един двор видях няколко скелети на вероятно доста стари чемшири. Гледката е меко казано неприятна, като от филм на ужасите. Това ме вдъхнови днес между преваляванията да окастря моите чемшири. След като преди седмица бях пръскала, си ислех, че съм постигнала някаква победа в битката с гадините, но се оказа, че не е така. Сега смъкнах сериозно количество листна маса и в дълбочина намерих цели гнезда от гъсеници. След това отново напръсках, но лошото е, че непрекъснато вали и отмива всичко. Крайният резултат е два мехура на дяснятя ръка, малко мускулна треска и едни спретнати чемширени топки :dovolen: Много се надявам акцията да даде резултати :stiskam:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от calico »

Тези опасани чимшири няма ли пак да изкарат листенца, както правят дърветата като ги изядат гъсениците?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Tony
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Мар 17, '16, 10:57
Местоположение: София

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Tony »

Ако изкарат нови листенца, това ще е чудесно. За това могат да кажат хората с опит. Но онези изглеждаха толкова безжизнени, че по нищо не личи да има някаква надежда.
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”