Отглеждане на чемшир

Публикувай отговор
radoctina69
Кафевар/ка/
Мнения: 792
Регистриран на: Апр 1, '13, 11:25

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от radoctina69 »

Прегледайте си чемширите, че гадната гъсеница пак е тръгнала :twisted:
Изображение Изображение
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 590 пъти
Получил благодарност: 1071 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от greeneyed »

Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от renimoss »

Интересно до каква надморска височина има проблем с тези гъсеници. В наше село на 800 м още ги няма (имам 60 чемшира и много им треперя), но в София все по-често виждам масово поразени растения. Тъжна гледка! А после нямало климатични промени, хайде де!
Четох, че това е някаква азиатска пеперуда (по изключение гаддта да не идва от хАмерика). Обаче, тъй като злото никога не идва само, опасаните растения лесно се поразявали от някаква гъба после и вече нямало спасение.
https://www.facebook.com/Priroda.BAS/po ... 5780146290
Не намирам инфо за фенологията на тази пепеуда - кога се размножава, та да знам кога да започне превантивното пръскане.
Сигурно сте видели съветът да се пръска с комбинация от инсектициди http://agroplovdiv.bg/45412/%D1%81%D0%B ... %B4%D0%B8/ въпреки, че на мен ми изглежда пресилено, ама знам ли.
Нуреле-ти има ли желания ефект?
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от renimoss »

Ааааа, не чета внимателно!
Вискяр го е описал много добре, значи пръскаме от април до септември, лелеее, дето Зелено е написала - много ще се тровим :snif:
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от сюзан »

Днес открих, че и моите чимшири са нападнати от тази гадост, за която пишете. Пораженията са малки още и само отдолу и отстрани на растенията.
Изрязах каквото можах и веднага ги напръсках . Добре, че имах нуреле.
Моите са стари, сигурно са 50-60 годишни и са спомен от майка ми - тя ги е садила. Много ще ме е яд ако ги загубя.
Казвайте през колко дена ги пръскате. Как не съм прочела по-рано, че да ги пръскам профилактично. :ufff: :ufff: :ufff:
Просто не мога да си представя двора без тях.
Чудя се, кое ще е по-ефикасно - двойна доза нуреле или комбинацията от инсектициди, показана по-горе. Някой има ли опит?
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от tili »

сюзан написа:Днес открих, че и моите чимшири са нападнати от тази гадост, за която пишете. Пораженията са малки още и само отдолу и отстрани на растенията.
Изрязах каквото можах и веднага ги напръсках . Добре, че имах нуреле.
Моите са стари, сигурно са 50-60 годишни и са спомен от майка ми - тя ги е садила. Много ще ме е яд ако ги загубя.
Казвайте през колко дена ги пръскате. Как не съм прочела по-рано, че да ги пръскам профилактично. :ufff: :ufff: :ufff:
Просто не мога да си представя двора без тях.
Чудя се, кое ще е по-ефикасно - двойна доза нуреле или комбинацията от инсектициди, показана по-горе. Някой има ли опит?
От миналата година пръскам моите чимшири и за сега :stiskam: мисля, че ги спасих. Иначе в цялата махала измряха. Главно с НуреллеД и някакъв фунгицид. Последния път май беше с Актара или каквото препоръчва Вискяр. Като пръскаш трябва да пъхаш и обливаш до мокро и вътрешността на храста. И изрязвай смело поразените части още отвътре. Пръскай и почвата около тях.Изкарват нови, макар и бавничко. Успех, ще се справиш :)
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от сюзан »

Благодаря, Тили. Ще пръскам :stiskam: .
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от сюзан »

Да питам и тук, че дано някой отговори. Кога трябва да се пръска чемшира срещу тази гасеница? Не е ли време вече и колко често го пръскате.
Миналата година я открих в края на лятото и пръсках 2 пъти през 25-30 дни. Сега ме е страх да не изпусна момента.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Lois

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Lois »

Аз силно се надявам големият студ през тази зима да ги е ликвидирал тия гадини! :svekurva:
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от сюзан »

Благодаря, Айа. И аз ги преглеждам. Засега няма още нищо, но мисля да пръскам и аз след празниците профилактично.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”