Кълбовидни храсти

Novodomka
Дълго кафе
Мнения: 124
Регистриран на: Юни 6, '12, 13:22
Местоположение: София

Кълбовидни храсти

Мнение от Novodomka »

Моля ви да направим списък на храстите които естествено или чрез подстригване придобиват формата на кълбо.

Моите познания стигат само до Чемшир и Кълбовидна туя :hmmm:
denitsavm

Re: Кълбовидни храсти

Мнение от denitsavm »

Доколкото знам някой бербериси също може да се подстригват така, както и евонимуси, тис - също го оформят в различни форми, илекса също :dovolen:
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Кълбовидни храсти

Мнение от isa »

Добявьм японска дюля и лигуструм, виждала съм трапецовидна форма подстригани, защо не и като кълбо :nod:
Аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1600
Регистриран на: Мар 16, '12, 15:29
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Кълбовидни храсти

Мнение от tsvetina »

Виждала съм спирея, оформена като топка.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Кълбовидни храсти

Мнение от ljuboznatelna »

Кръгла форма не може да се придаде на дървета, растящи конусовидно. Друго всичко май може, с различен успех.
По-лесно е с храсти, които имат дребни листенца.
На прима виста добавям лоницера нитида и лоницера пелиата.
Цъфтящите храсти е грехота да се стрижат, цвят почти не се появява. :dovolen:
Иглолистните правят най-гъсти форми, някога ми е било трудно да повярвам от какво какво са получили. Ето например това уж пълзящо растение всъщност е постигнато от редовно стригане на клек
Изображение
Ето клека (Pinus mugo)
Много бързо се получавал кълбо от Salix purpurea - това е ракита, червена върба. Но предполагам, че и най-често се стриже, защото расте много бързо.
незабравка

Re: Кълбовидни храсти

Мнение от незабравка »

ПО принцип хубави кълба чрез редовно подстригване могат да се получат от много вечнозелени-елаеагнус,аукуба,ескалония,скимиа,османтус ,от дребнолистните илекси,чойзиа,лоницера,абелиа,дафинов лист,розмарин и даже от котонеастъра.Дребнолистните хебета растат като малки кълбета.
незабравка

Re: Кълбовидни храсти

Мнение от незабравка »

Ето тази аукуба лека полека започва да се оформя като кълбо,още две-три години редовно подстригване и е готова.
Изображение
Novodomka
Дълго кафе
Мнения: 124
Регистриран на: Юни 6, '12, 13:22
Местоположение: София

Re: Кълбовидни храсти

Мнение от Novodomka »

Момичета мн. ви благодаря :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
Ще проуча всички предложения.Засега фаворити са ми хебетата защото не се подстригват.Гледах в един градински център и някаква Мирта ама латинското име на точната разновидност не запомних-ще търся.И тя е естествена топка.Ама пък 45 лв.за бройка :evil: а на мен ми трябват 15-20 бр.

И още нещо-някой виждал ли е да се продават метални шаблони-като за чемшири топиари-май ще ми трябват че както съм смотана с ножицата :hmmm:
незабравка

Re: Кълбовидни храсти

Мнение от незабравка »

новодомка,имай напредвид ,че миртата е студоустойчива до -12 градуса,моята тази зима измръзна до корен и чак сега покара от земята.евтин вариант е сантолината,но трябва редовно подкаст
ряне.
Изображение
Изображение
незабравка

Re: Кълбовидни храсти

Мнение от незабравка »

Eто един котонеастър,оформен на щамбова топка
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”