Смрадлика Cotinus

Аватар
ra4eto
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1034
Регистриран на: Мар 1, '11, 14:49
Местоположение: Габра,София

Смрадлика Cotinus

Мнение от ra4eto »

Червенолистна смрадлика
Хабитус: Средно размерно храстче, широко и буйно растящо.
Нараства до 3m във височина и в ширина.
Листа: Листопаден храст. По форма листата са различни, най-често елиптични, 3 до 8сm дълги, наситено тъмно-червени с металически блясък. Есента се обагрят в оранжево-червенo до алено-червенo.
Изложение: Слънчево изложение.
Почва: Приспособима е към всякакви почви, но най-добре расте на умерено богати почви, сухи до влажни, добре дренирани, силно алкални.
Описание:
Устойчивa е на високи температури (горещини),
сухоустойчивa и абсолютно толерантна към градска среда. ИзображениеCotinus coggygria 'Royal Purple' Изображение
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Смрадлика Cotinus

Мнение от ljuboznatelna »

Впечатленията ми от червенолистната са , че при горещ и сух климат листата позеленяват.
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Смрадлика Cotinus

Мнение от Tanet »

Извадила съм си от полето, но защо в двора не става така червено-оранжева есинно време както по хълмовете?
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Смрадлика Cotinus

Мнение от ljuboznatelna »

Сигурно, защото й е топло.

Моята се разлиства:

Изображение
kmm
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1220
Регистриран на: Сеп 13, '11, 14:06
Местоположение: Пловдив

Re: Смрадлика Cotinus

Мнение от kmm »

Поръчах си 'Royal Purple' от Полската поръчка и наскоро се наложи да купим от аптеката Смрадлика за запарка. Така в семейството възникна резонният въпрос - растението, което аз ще отглеждам, ще има ли същите лечебни свойства, като дивия Cotinus, който расте из балканите? Ще може ли свекърва ми да си суши листа от него или да взема да засадя и едно храстче от другия вариетет? :dovolen:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Смрадлика Cotinus

Мнение от ljuboznatelna »

Изображение
Тази година засега е по-хладно и смрадликата ми е все още пурпурна, с пурпурни пухове. Обикновената ми е с розови, но е далеч от погледа ми и не съм се сетила да я снимам. А от няколко дни си имам и жълта форма.
лалесъм

Re: Смрадлика Cotinus

Мнение от лалесъм »

kmm написа:Поръчах си 'Royal Purple' от Полската поръчка и наскоро се наложи да купим от аптеката Смрадлика за запарка. Така в семейството възникна резонният въпрос - растението, което аз ще отглеждам, ще има ли същите лечебни свойства, като дивия Cotinus, който расте из балканите? Ще може ли свекърва ми да си суши листа от него или да взема да засадя и едно храстче от другия вариетет? :dovolen:

Kmm, някъде бях чела, че трябва да се берат само 1/4 от листата на голям храст, някъде там беше съотношението май :hmmm:, и че трябва да имаш масив от смрадлика, за да си береш прилично количество за медицински цели. Ако ти трябва като антисептично средство чудесен неин заместител е градинсия чай - една колежка го разбра и по принуда го изпробва в Украйна . Не знам защо тук не е толкова популярно, но действа безотказно :nod:
kmm
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1220
Регистриран на: Сеп 13, '11, 14:06
Местоположение: Пловдив

Re: Смрадлика Cotinus

Мнение от kmm »

Благодаря! Ама аз няма чак такива промишлени количества да бера :dovolen: Само искам да имам успокояващото знание, че притежавам билка :mrgreen: То като купим едно пакетче от аптеката и го ползваме по 2-3 години.... А този храст става голям и тъкмо ще порастне достатъчно, да си лекувам от него болежките на стари години. :hihihi:
Аватар
Анемоне
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1143
Регистриран на: Юни 29, '12, 22:43

Re: Смрадлика Cotinus

Мнение от Анемоне »

Любознателна,моля сподели как се развива твоята жълтолистна смрадлика и на какво огряване си я сложила,на моята на пълен пек и изгоряха листата.И понеже нямам листа,ще те помоля също да обърнеш внимание есента стават ли червени и да докладваш.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Смрадлика Cotinus

Мнение от ljuboznatelna »

Жълтата ми е на пълен пек и си е жълта. Ще обърна внимание какви стават есента.
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”