Спирея

Публикувай отговор
denitsavm

Спирея

Мнение от denitsavm »

dal написа:факт че садят будлеи около жп линии и пътища -значи че будлеята е към ЖП храстите , заедно с майския сняг , форзициите , тимариксите , зановци разни за сипеи и солени почви посока морето -та , всичките тези и най вече будлеите драстичната резитба им оправя фацата и цъфтежа.
Моите будлеи ги стрижем вече с храстореза за клони всяка зима и отделно средата- края февруари на една педя -тя цъфти на едногодишните клони , избили през сезона ; дават ръст по над метър и нещо за сезон
Майския сняг /спирея/ , чорлавите тимарикси и форзициите обаче цъфтят на миналогодишните леторасли -се се стрижат и формират след пролетното прецъфтяване , и което избие лятото след това ще цъфти другата година. И люляците са към тях в това отношение.
Та , вярно е че трудно се подържат да са компактни и киправи , а като нацъфти и прецъфти е голяма играчка после да я орежеш
Ама тази будлея отдавна я харесвам много и съм и вдигнала мерака :D
Готова съм да простя всичко само щото и на които не мръзнат тука ,растения
denitsavm написа:Е за тази спирея майски сняг все се чудя какво и харесват хората... те сигурно се чудят аз какво харесвам на розовата лятна де ;) Но сега като се присетя как изглежда покрай жп линиите - хубав храст прави, такъв събран и "топчест" :nod:
ljuboznatelna написа:Ей това Дени харесваме :D
Изображение
Аз харесвам и изящните й малки листенца и тъмнозеления цвят. Край жп линиите са измъчени от суша, а някой са подстригани много грозно. Това е храст, който разкрива красотата си като се превърне в голяма топка. Харесвам и Спирея тунберги, но нямам лични впечатления от нея:
Изображение
Предложението ми е опционално, в случая ми се стори подходяща с формата си и белия цвят. И летните много харесвам, ако имаш предвид японската, не зная как е в София, но в Пловдив листенцата прегарят от слънцето, а и са чувствителни към варовитите почви и жълтеят повече.
denitsavm

Re: Спирея

Мнение от denitsavm »

isa написа:От тази есен съм горд собственик на spiraea thunbergii, аз харесах този й вид не толкова цъфналото й състояние

Изображение
Виждала съм на живо и ми отне време да разбера какво е растението. И на двете места на които го видях беше засадена на сянка и полусянка. Като цяло повече ми харесва тунберги в сравнение с майския сняг,защото след цъфтежа който е сходен с майския сняг има по-красива визия с тези малки елегантни листенца
dal написа:ех че хубаво растение , не си спомням да съм виждала , иначе щеше да ми е направило впечатление ;
прилича на аспарагус напомпан със стероиди :ieeee:
libra написа:Определено листата са й по-интересни от обикновената спирея.Аз имам доста от последната,харесвам я ,но при мен тя се проектира върху белия цвят на оградата и това не е удачно.Но ако се проектира бърху заления фон на пролетната градина ,не бих казала че няма качества.На спиреята проблемът й е че е доста разпространена у нас и е омръзнала на народа .Според мен е добре да се търси растение,което след прецътяване привлича поглед с по-интересни листа:вариегатност,нарязани ,червени т.н.
dal написа:
libra написа:Определено листата са й по-интересни от обикновената спирея.Аз имам доста от последната,харесвам я ,но при мен тя се проектира върху белия цвят на оградата и това не е удачно.Но ако се проектира бърху заления фон на пролетната градина ,не бих казала че няма качества.На спиреята проблемът й е че е доста разпространена у нас и е омръзнала на народа .Според мен е добре да се търси растение,което след прецътяване привлича поглед с по-интересни листа:вариегатност,нарязани ,червени т.н.
спиреята есен стават бронзово брикови листата и , а пролет пъпките на листата са толкова малки и фини , че е истинска красавица с тия малки листчета , па и то не е нужно да имаш повече от 1-2 храста , може и отвън извън оградата :stiskam: при мен има заварени много стари храсти , основите им са като дървета и ги държим на кълба /уж / не повече от метър високи
denitsavm

Re: Спирея

Мнение от denitsavm »

calico написа:те спиреите хиляди направо.http://flower.onego.ru/kustar/spiraea.html

аз си бях харесала една нисичка- 30-40 см, Spiraea aemiliana , за бордюри и групички, обаче не можах да я намеря преди в разните поръчки и после я забравих. Макар че за предпочитане са лятноцъфтящите щото се режат и цъфтят на нови клони, и така се поддържат красиви.
сега може пак да потърся някоя да издържа сянка, да е ниска и компактна и да става за всякаква почва

estrella74 написа:Иса, твоята спирея thunbergii 'Fujino' ли е?
ИзображениеИзображение
stanislava написа:Люб, спирея тунбергий е много красив храст. Цъфти малко по-рано от майския сняг, април-май. Специфичното при тунберговата спирея е, че цъфти преди разлистването.
С по-интензивни резитби будлеите и спиреите x vanhouttei, thunbergii, billardii, japonica и т.н., стоят много добре и в по-малки зелени площи.
Освен изброените по-горе, от спиреите много харесвам и Spiraea cinerea 'Grefsheim', Spiraea nipponica 'Snowmound', Spiraea jap. 'Crispa', 'Golden Princess', 'Little Princess', 'Goldflame', Spiraea bumalda 'Anthony Waterer', Spiraea jap.'Dart's Red', 'Albiflora' и т.н. ...
Аз много ги използвам. Много са лесни за отглеждане, с правилни резитби и поливане стават разкошни растения. Много са удобни за оформяне. Обичат слънчеви месторастения..
Сега се сещам и за още един много красив храст Physocarpus opulifolius - 'Dart's Gold', 'Diabolo', 'Red Baron'..

Spiraea cinerea 'Grefsheim' - доста обилно цъфти и при съвсем младо растение
Изображение

Spiraea nipponica 'Snowmound'
Изображение

Spiraea 'Crispa'
Изображение

Spiraea jap. 'Golden Princess'
Изображение

Spiraea bumalda 'Anthony Waterer'
Изображение
denitsavm

Re: Спирея

Мнение от denitsavm »

estrella74 написа:Намерих спиреята на Иса: Spiraea thunbergii Ogon. Много ми хареса и понеже пролетта ни предстои да купуваме храсти, ми се щеше да си купя такава. Иса, от къде си я купила?
isa написа:От Хоум гардън я взех, но не е този сорт Ogon, листата са по-тъмно зелени. Не обърнах внимание на конкретния сорт, зарадвах се, че просто намирам Spiraea thunbergii, която издирвах от известно време. :daaa:
denitsavm написа:
stanislava написа:
Spiraea 'Crispa'
Изображение

Исе,, от тази имаш, нали? Или някоя подобна... Много ми хареса, но мисля, че е от резниците които загубих :snif: Ще си я отбележа при търсените растения :nod: Новата ти придобивка е страхотна :ieeee:

Люб, знаеш, че съм гола вода в храстите, но това, което не и харесвам всъщност е, че всичко става в бели венчелистчета като прецъфти, а и бързо прецъфтява :hmmmmmm: Но все пак съм си набелязала да се сдобия с две-три такива за вилата, където предимно храсти ще слагам засега. Искам живи плетове от цъфтящи поетапно храсти и пролетта ги наблюдавах кое тога цъфти - първо форзицията, после майския сняг и после керията... дотук стигнах, защото това е садено по трамвайните линии :lol: Добре, че е Исето - жива енциклопедия на храстите, та я разпитвам, понякога и по 5 пъти за едно нещо :tzvetentze:
stanislava написа:Дени, напомни ми по-натам, ще ти дам резници от Crispa-та, както и от всички спиреи, които имам.
Калико, Spiraea 'Aemiliana' я има в Хоум Гардън. Аз не съм купувала от нея.
denitsavm

Re: Спирея

Мнение от denitsavm »

isa написа:Имам за издирване още една спирея, която някога ме впечатли.Преди 2-3 години на пазара Гео Милев имаше търговска площ на фирма Планта май се наричаха. И там видях спирея която много ми хареса, но беше скъпа за това растение-25 лв. и аз нямах достатъчно пари в себе си. Различното при нея беше, че цвета беше бял и приличаше на цвета на viburnum plicatum

Изображение

а листата като на Spirea japonica
Разбира се приех на доверие думите на продавача /а може би не трябваше :hihihi: /
По-късно ходих да я купя, но вече я нямаше. И сега се чудя какво съм видяла :hmmm: Дали пък не съм видяла нещо такова
Изображение
тогава все пак не се интересувах толкова от храсти
Станислава, Люб сещате ли се за такава спирея :?:
isa написа:
denitsavm написа:
stanislava написа:
Spiraea 'Crispa'
Изображение
Исе,, от тази имаш, нали? Или някоя подобна... Много ми хареса, но мисля, че е от резниците които загубих
Дени имам я, даже нея я полуизвадих да я местя на слънчево място, ама като не намерих такова, я позатрупах на две на три, да чака пролетта белким открия такова :lol: Искам да кажа че няма да й се размине местенето, решено е и ще е удобно да дам от нея с коренче, а от Станислава ще си вземеш от другите :daaa:
denitsavm

Re: Спирея

Мнение от denitsavm »

stanislava написа:
isa написа:Имам за издирване още една спирея, която някога ме впечатли.Преди 2-3 години на пазара Гео Милев имаше търговска площ на фирма Планта май се наричаха. И там видях спирея която много ми хареса, но беше скъпа за това растение-25 лв. и аз нямах достатъчно пари в себе си. Различното при нея беше, че цвета беше бял и приличаше на цвета на viburnum plicatum

а листата като на Spirea japonica
Разбира се приех на доверие думите на продавача /а може би не трябваше :hihihi: /
По-късно ходих да я купя, но вече я нямаше. И сега се чудя какво съм видяла :hmmm: Дали пък не съм видяла нещо такова

тогава все пак не се интересувах толкова от храсти
Станислава, Люб сещате ли се за такава спирея :?:
Има два вида спиреи, за които се сещам - Spiraea albiflora и Spiraea media. Снимката, която си постнала мисля, че е на Спирея медиа.
Ето Spiraea albiflora - нейните листа повече приличат на листата на Sp.japonica
Изображение Изображение

И още на Spiraea media 'SnowStorm'
Изображение Изображение
kmm
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1220
Регистриран на: Сеп 13, '11, 14:06
Местоположение: Пловдив

Re: Спирея

Мнение от kmm »

Радвам се, че отворихте такава тема. :daaa: Много обичам спиреите.
До тук имам само две - често срещан вид розова японика и нещо, което продавачката наричаше "жълта спирея", без да има нещо видимо жълто в нея :D (не е Golden princess). Опитвам се да им улуча подходящо място в двора и да се справя с отглеждането и ще добавя още поне 4-5 вида, които ми харесват много.
например тази
Spiraea japonica 'Goldflame'
Изображение Изображение

Изображение

Слагам и Spiraea media 'SnowStorm' в мечталките :dovolen:

Спиреята е благородно растение - изглежда приятно за окото и извън периодите на цъфтеж и се съчетава добре с много други, и с цъфтящи, и с листнодекоративни...
незабравка

Re: Спирея

Мнение от незабравка »

Купих си една спирея Pink Ise от Oakplants,трябваше да изглежда като на снимката,а се оказа зелена с някакви мижави бели жилки.Може би е така красива само напролет ,при новия прираст.
Изображение
kmm
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1220
Регистриран на: Сеп 13, '11, 14:06
Местоположение: Пловдив

Re: Спирея

Мнение от kmm »

Да, новият прираст изглежда така. Видях я на живо, беше през лятото, но забутана в много плътна сянка. Може би почти са я уморили на слънце и са я преместили, защото имаше окаян вид, но на върховете беше изкарала по няколко минатюрни бели листенца, много нежни, като от оризова хартия.
За колко я взе от Окплантс? Аз тази я загледах, но не помислих да си я взема, защото цената никак не отговаряше на вида на растението.
незабравка

Re: Спирея

Мнение от незабравка »

Ами в порядъка на 10-15 лева беше,но растението е хубаво,добре разклонено и силно.
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”