Спирея

Публикувай отговор
just

Re: Спирея

Мнение от just »

Станислава, благодарности имаш и от мен за подробната информация, :tzvetentze:

Аз имам две спиреи - ето такива, но не знам сорт :hmmm: :ufff:
Изображение снимката е от началото на юни
Трета година са при мен и са около 80 см-ови храстчета и досега съм ги подкъсявала леко след цъфтежа. Дали е било правилно :hmmm:
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: Спирея

Мнение от stanislava »

just, според мен е Spiraea japonica.
Резитба се прави началото на пролетта (аз изрязвам от 1/3 до 1/2 от растението), формираш по желание и след това по време на цъфтежа се премахват прецъфтелите съцветия или в края на цъфтежа се прави резитба (само връхчетата) и през есента цъфти повторно.

calico, ако е много сенчесто мястото, на което искаш да засадиш спиреи, имай предвид, че едва ли ще цъфтят обилно :snif: Ако е частична сянката, ще е Ок :nod:
Иначе по-дребни са Sp.jap.'Little Princess', Sp.jap.'Shirobana', Sp.bet. var. 'Aemiliana', Sp.bumalda 'Crispa'.. От жълтите форми 'Golden Princess', 'Gold Mound' и т.н., на сянка ще се обагрят в много светло зелено.. Друго не се сещам в момента :hmmm:
Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Спирея

Мнение от calico »

Благодаря Станислава :tzvetentze:

сега ще ги огледам всичките малки спиреи. Струват ми се много хубави и ефирни храстчета, дори и когато не цъфтят.
Имам такива местенца за запълване, разбира се няма да ги слагам на пълна сянка, пълните сенки вече са заети от хости и разни луковични, но повече от два часа огряване на ден където и да са, няма и да имат. Мога да преживея че не цъфтят, само да имат хубава зеленина и да не боледуват
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
just

Re: Спирея

Мнение от just »

Благодаря, Станислава :tzvetentze:
kmm
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1220
Регистриран на: Сеп 13, '11, 14:06
Местоположение: Пловдив

Re: Спирея

Мнение от kmm »

Да ви покажа моята мини-спирея :dovolen:
Изображение
По-малка е дори от мини-теменужките и много нежна.
За нея ви казвах, че на слънце се мъчеше и я преместих на сянка. Засега изглежда добре, но ще видим през лятото. Когато беше изложена на пролетно слънце (преди да започне да прегаря), листата й имаха приятен лимонено-жълтеникав оттенък. Сега си е съвсем зелена. Но поне ми цъфна :dovolen:

А тази ми е нова. Надявах се да е Goldflame, но в разсадника казаха, че ставала до 60-70см. висока, а goldflame може да стигне до 2м. Сега, като се замисля,... те в разсадника как пък знаят размера, като не й знаеха името... :hmmm:
Изображение
незабравка

Re: Спирея

Мнение от незабравка »

При мене Golden Princess много лошо прегаря лятото. :cry:
Аватар
liubami
Кафевар/ка/
Мнения: 789
Регистриран на: Яну 11, '13, 13:08
Местоположение: софия

Re: Спирея

Мнение от liubami »

Разпознавате ли тази спирея :hmmm: Изображение
https://flickr.com/photos/147607694@N05 ... 9499790383" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ili.ko
Кана кафе
Мнения: 577
Регистриран на: Юли 29, '12, 20:22
Местоположение: Стара Загора

Re: Спирея

Мнение от ili.ko »

Прилича на Spiraea nipponica 'Snowmound'
Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Спирея

Мнение от pipike »

:daaa:
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4357
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 1655 пъти
Получил благодарност: 585 пъти

Re: Спирея

Мнение от Emilly1212 »

Изображение

Изображение
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”