Традиционни широколистни храсти

Публикувай отговор
denitsavm

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от denitsavm »

tanini77 написа:Имам
физукарпус - по схемата за лятноцъфтящите - виждаш сега колко му е новия прираст, напролет режеш толкова, че старото + новия прираст да ти прави това, което искаш като височина. Всички, за които ти пиша, че така се режат, всъщност са като храстова роза - махаш стари и болни клони, режеш изсъхналото и оформяш спрямо желанието си

спирея japonica - т.е. лятноцъфтяща, тя цъфти на новите клонки изкарали пролетта, режеш по схемичката горе, дето я написах

самбукос нигра - тук Люб ще каже, това си е листнодекоративен храст, но пък и с прекрасен цъфтеж, доста нараства и май е труден за поддръжка в желана форма

калина - пролетноцъфтящите - режеш след цъфтежа късна пролет

пиерис - ми те не се режат, за сгъстяване му трябва ако не е в добра форма, евентуално може да прищипваш връхчетата на новия прираст късна пролет и вече като порастне ще го поддържаш просто във формата му, като режеш тези, които не вървят в желана посока, болни и стари клони

вайгела - към пролетноцъфтящите

берберис - към листнодекоративните - може честичко да се реже, няма значение кога, за придаване и поддържане на желана форма

Искам да си взема
Cotinus - той е с лятноцъфтящите
Cornus - пролет се режат, не знам кой вид ти е. Тях Иса ги разбира много. Моите са само с декоративни листа и си ги режа да паснат на местата си
Salix hakuro nishiki - листнодекоративен, само за оформяне и поддържане на формата
Deutzia - с пролетните
,в очакване съм и на
будлеи - те се режат ниско всяка пролет, в която не са тотално измръзнали, че в БГ мръзнат и са по-скоро като многогодишни цветя, а не като храсти, нуждаещи се от оформяне, така или иначе растат като фонтан с меки клони и са най-красиви като не им се виждат стърчащи вдървесинени клони
Това са основите. Хубаво е при всички храсти, ако са ти една пръчка например да клъцнеш ниско, за да ти се разклони по-бързо от основата. Ако искаш стъпаловидно да ти цъфтят ги режеш стъпаловидно. ако си решила от някое да правиш дръвче - почваш си от началото да го оформяш като такова, което значи да загубиш няколко години пълния блясък на цъфтежа ...
Аватар
tanini77
Кафевар/ка/
Мнения: 731
Регистриран на: Ное 15, '14, 23:48
Местоположение: Бургас

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от tanini77 »

Благодаря :tzvetentze:
Съвършенството е достигнато не когато няма какво повече да се добави,а когато няма какво да се премахне.
Антоан дьо Сент Екзюпери
http://tanini77.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;?
Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от pipike »

:daaa:
Аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1600
Регистриран на: Мар 16, '12, 15:29
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от tsvetina »

Изображение Така цъфна за първи път картопа /viburnum opulus Roseum/, цветовете са само два и са плоски, а не кръгли.

Възможно ли е да е обикновена червена калина, или цветовете са такива заради първия цъфтеж :hmmm:

Изображение

Изображение Така изглежда цялото храстче.
:tzvetentze:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от ljuboznatelna »

Такъв картоп не знам, някаква друга Калина е.
Дойцията , когато е стар храст, докато цъфти, е пуснала нови стебла, аз режа всичко прецъфтяло на 50-70см, оставям новите. Следващата пролет имам нов голям цъфтящ фонтан.
Самбукоса по същия начин режа, даже есента или рано пролетта коригирам нещо по-разперено ако пречи, защото възрастното растение при цъфтеж пак е кълбо 150/150см.
Будлеята задължително режа рано пролетта на 30см от земята, защото при добри грижи става 250см топка.
Корнуси режа при нужда, защото моите ги морят гъбични болести и ги пазя да оцелеят. Но ако растат бурно, режеш преди да разлистят ниско. Това ако ти пречат по някакъв начин. Най добре е ако имаш място, да им оставиш достатъчно, всички храсти имам предвид. Моите са много гъсти и всяка година е неизбежно рязането.
Твоите храсти са млади, може и две три години да не ги пипаш. После сигурно ще питаш пак :mrgreen:
Задължително е само за будлеята.
лалесъм

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от лалесъм »

Една приятна изненада за мен - VIBURNUM opulus Harwest gold. На шарена сянка изглежда не толкова жълт, както очаквах :nod:
Изображение

Мъничка си е още, де - от франсетата е ;)
Изображение

И още една изненада в годините - Viburnum rhytidophyllum. Не е подрязвана и самостоятелно оформя закръглен храст, въпреки, че расте ветриловидно, както се вижда в горната й част :nod:
Изображение
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от ann »

Въпрос за будлея - забелязвам , че горните части на клонките са покрити с нещо бяло и брашнесто, по-скоро на талк прилича. Това характерно ли е за младите клонки или е някакво заболяване?
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от Noel »

ann написа:Въпрос за будлея - забелязвам , че горните части на клонките са покрити с нещо бяло и брашнесто, по-скоро на талк прилича. Това характерно ли е за младите клонки или е някакво заболяване?
Мана е,Анн...пръскай със сода.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от ann »

Noel написа:
ann написа:Въпрос за будлея - забелязвам , че горните части на клонките са покрити с нещо бяло и брашнесто, по-скоро на талк прилича. Това характерно ли е за младите клонки или е някакво заболяване?
Мана е,Анн...пръскай със сода.
Благодаря, Ноелче :dovolen:
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Традиционни широколистни храсти

Мнение от Албена »

Моят дребосък ,няма и 20 см.,цъфна - Buddleia Alternifolia

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”