Отглеждане на чемшир

Re: Отглеждане на чемшир

Мнениеот РОУЗ » Вто Авг 08, 2017 10:43 am

Напиши ми на лични мейл и ще пробвам да ти я пратя.
Чемширите не съм ги рязала, така ми се струва по-лесно да следя пораженията, въпреки че отвън, ако не знаеш колко гъст е бил преди това чемширът, не му личи особено, но отвътре е страшно.
Разходих се по комшиите, при едната ми съседка има огромен чемшир, 2 на 2 сигурно, питам я има ли проблеми, тя ме гледа изненадано и казва - неееее
Оглеждаме го внимателно и ...нагризан отвътре, а отвън никакви индикации.
РОУЗ
Баш кафе майстор

Мнениеот РОУЗ » Вто Авг 08, 2017 11:21 am

Качи ли се? :hmmm:

Изображение
РОУЗ
Баш кафе майстор

Мнениеот greeneyed » Вто Авг 08, 2017 11:31 am

Да, виждат се, гъмжи вътре! :svekurva:
Като ги опаковам довечера - моите топки са малки, на тази околна температура , ще видим ,както казва Венчето, кой кого ! :sboi:
Моля, не пускайте много снимки в един пост.
Моля, не цитирайте всички снимки от предния пост в отговора си.

моите цветя
Аватар
greeneyed
Чист кофеин

Мнениеот РОУЗ » Вто Авг 08, 2017 11:51 am

Ей тук има снимка на ларва, както и съвети за борба с тях, единият е за изсмукване с прахосмукачка, това не се бях сетила, ще го пробвам. :mrgreen:

http://xn--80atgp9ar.xn--b1amgyd9f.com/ ... pic=1403.0
Последна промяна РОУЗ на Вто Авг 08, 2017 11:57 am, променена общо 1 път
РОУЗ
Баш кафе майстор

Мнениеот prijatel62 » Вто Авг 08, 2017 11:54 am

Cydalima perspectalis - наименованието на новата напаст по чемширa /Buxus/ . Нощна пеперуда - пришълец от Далечния изток. Нападнала е насажденията на всички страни от континента с изключения на северните части - Скандинавия.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
Аватар
prijatel62
Кафевар/ка/

Мнениеот Lois » Вто Авг 08, 2017 8:58 pm

Мисля, че намерих как изглеждат яйцата. И това, за което говорите, не са яйца, а екскременти.
Ето едни снимки, пускам в пълен размер, не че са много големи де. Заедно с текст, оригиналът е унгарски, превод на англ. с Гугъл транслейт
и мой превод на БГ, колкото може

Изображение
Fresh egg nests are just noticed, who knows how and where to look for them. They look like a waxy spot, and only scrubbing light reveals their structure a bit like this. They are always at the bottom of the letter (the back of the letter) where the babies can already begin to peel their cradle.
Пресните гнезда с яйца се забелязват едва, само ако знаете къде и какво да търсите. Приличат на восъчно петно, и само ако ги потъркате ще забележите структурата им. Те са винаги от долната страна на листата (гърба на листото) ... бла бла

Изображение
All the little black dots are the head of a caterpillar in a C shape. If I count it well, 17 pieces. By the time they are large, with 3 centimeters, they are about to reach the Earth three times ... and no ... only half a meter in their length. But even then: you could hardly get them into your mark. And then I did not talk about the worm gear produced during their life ...
Всички малки черни точки са главичките на гъсениците в С-образна форма. Ако мога да ги преброя правилно, са около 17. Следващото изречение и нататък хич не вдявам какво трябва да значи....

Изображение

Изображение
The ripening eggs can be better removed because embryos begin to emerge. (If you are logged in to the Flickr, you can also see it by zooming in.)
Узряващите яйца могат да се премахнат по-лесно, защото ембрионите започват да се появяват. (Ако сте логнати във Фликър, можете да зумнете - аз ви ги пускам най-зумнати)

Пускам линк и към профила на тоз човек, разгледайте и напред, има доста материал за размисъл. (няма повръщащ емотикон)
https://www.flickr.com/photos/nagysando ... otostream/

Ето и конкретния албум за тая гад
https://www.flickr.com/photos/nagysando ... 5381161849
Аватар
Lois
Кафе машина

Мнениеот tsvetina » Вто Авг 08, 2017 10:31 pm

При мен отново има пеперуди и малки гъсенички забелязвам....отново започва борбата...
Аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 42

Мнениеот Ема » Сря Авг 09, 2017 8:45 am

Много информативно, Лоис :daaa:
Аз вчера купих UV лампа :evil:

Роуз, благодаря за снимката!
Аватар
Ема
Виенско кафе

Мнениеот Димана » Пет Авг 11, 2017 6:38 pm

Момичета, да споделя как се оттървах от гадините, дето ни ядат чимшира. Поръчах на един, който ходеше редовно до Турция, Моспилан от там. Донесе ми, сложих доза 1 кибритена кутийка на 5 л вода и напръсках 2 пъти през 10-тина дни, потретих след 5 дни и...измряха. Сега ще ги изпрахосмукача и...край, надявам се. :stiskam:
Аватар
Димана
Баш кафе майстор

Години: 51

Мнениеот сюзан » Пет Авг 11, 2017 9:35 pm

Хубаво, Диманко, но има ли гаранция, че няма да прехвръкне някоя пеперуда и да нацвъка нови яйца?
Трябва да се проверява редовно, че много бързо го унищожават гадините.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
сюзан
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 68

Мнениеот Daniela Pargu » Пет Авг 11, 2017 10:29 pm

На мои приятели в имот в село на 30км от Търново за една седмица са изядени двуметрови чимшири-картината е потресаваща! :snif:
Аватар
Daniela Pargu
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Миша » Съб Авг 12, 2017 1:58 pm

Димана написа:Момичета, да споделя как се оттървах от гадините, дето ни ядат чимшира. Поръчах на един, който ходеше редовно до Турция, Моспилан от там. Донесе ми, сложих доза 1 кибритена кутийка на 5 л вода и напръсках 2 пъти през 10-тина дни, потретих след 5 дни и...измряха. Сега ще ги изпрахосмукача и...край, надявам се. :stiskam:

Ами как няма да изпукат, бе Диманко, ти в 5 литра си сложила доза за 3 декара :shock: То слон шЪ умориш с тая доза, нежели гъсеница :eeeh:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......

Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман

Години: 46

Мнениеот Димана » Съб Авг 12, 2017 2:09 pm

сюзан написа:Хубаво, Диманко, но има ли гаранция, че няма да прехвръкне някоя пеперуда и да нацвъка нови яйца?
Трябва да се проверява редовно, че много бързо го унищожават гадините.

Проверявам ги редовно вече. Тез слонски дози бяха, защото не подозирах изобщо, че са нападнали чимширените топчета. Започнали са отвътре да ядат. Отвън не личеше нищо, докато не разгърнах клонките. :o :o :o
Миша написа:
Димана написа:Момичета, да споделя как се оттървах от гадините, дето ни ядат чимшира. Поръчах на един, който ходеше редовно до Турция, Моспилан от там. Донесе ми, сложих доза 1 кибритена кутийка на 5 л вода и напръсках 2 пъти през 10-тина дни, потретих след 5 дни и...измряха. Сега ще ги изпрахосмукача и...край, надявам се. :stiskam:

Ами как няма да изпукат, бе Диманко, ти в 5 литра си сложила доза за 3 декара :shock: То слон шЪ умориш с тая доза, нежели гъсеница :eeeh:

Мишонке, тази прпопрция си я измислих сама. Смятай колко съм била ядосана!!! :D :D :D :D :D
Аватар
Димана
Баш кафе майстор

Години: 51

Мнениеот сюзан » Съб Авг 12, 2017 4:13 pm

Димана написа:
Мишонке, тази прпопрция си я измислих сама. Смятай колко съм била ядосана!!! :D :D :D :D :D

Ти направо си ги попиляла. Ще има да те помнят. :angelche: :hihihi:
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
сюзан
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 68

Мнениеот ivanina » Съб Авг 12, 2017 5:20 pm

...ми те, пострадалите вече ги няма - за да я помнят, но ще дойдат други със сигурност...и ,аз вече си зная че Чемширът си има врагове които го дебнат в дебелите сенки и на две - три седмици ги почерпвам с Нуреле. :twisted:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина

ПредишнаСледваща

Назад към Храсти и лиани