Сукулентни растения

Модератор: scleri

Публикувай отговор
dal

Сукулентни растения

Мнение от dal »

Скъпи лейдис и джентълменес , абцолютно нищо не отбирам от тези растения:
имам няколко "зелки" дето даже не ги знам дали са към горните , и толкоз:
Четох рових -тя работата ясна-зимата скръндзаво с поливките , лятото по начесто , имало тор за кактуси , да живее слънцето и пясъчната почва , търси отцедливо за да не гние! ок!

случи се че поръчах ето тези
CRASSULA justi-
Изображение

ECHEVERIA agavoides-
Изображение

ECHEVERIA rondelii
Изображение

HAWORTHIA kuentzii
Изображение

и се чудя тези симпатяги устойчиви ли са зимата , защото за едни пише -устойчиво , за други прибирайте ги и така.
Ако има тук спецове , моля ги за съвети и малко така ..инфо /фотки /пикчърки :tzvetentze:

имам това:
повечето са навън без агавето
Изображение
не знам дали е устойчиво на зими
Изображение
това е ясно , зимуват успешно
Изображение

за сега ровя тук:

http://www.desert-tropicals.com/Plants/succulents.htm
Аватар
erik1001
Kъсо кафе
Мнения: 64
Регистриран на: Фев 28, '10, 22:49
Местоположение: Русе

Re: Сукулентни растения

Мнение от erik1001 »

Дезърт тропикалс е място където ще видиш старите синоними на вида, но не и как да ги гледаш.
Красулата, ешевериите и хавортията най-общо казано се гледат - зимата никакво поливане, максимум едно оскъдно, ако е много топло и сушаво. Почвата е отцедлива. Не са устойчиви на студ. Особено хавотията. Гледат се на слънце, по възможност да не е баш съвсем припек, но определено много слънчево. Поливките са при слънчево време и зачестяват от през две седмици в началото на пролетта (сега) до на една седмица или при напълно изсъхнала почва през лятото. Есента отново постепенно се спира. Когато ги получиш и сазасид не поливай, а изчакай седмица. :dovolen:
За твоят тюрлюгювеч - сансевиерата я махни от там, тя е най-топлолюбивата от всички на снимката. Агавете го изкарвай то е силно устойчиво на хлад, не на студ и зима ( -5 С). Какво има у малкото гювече не виждам, но май е едно седумче което и то е студоустойчиво, само не зная в тези гювечи дали няма да им е малко по бахър ако ги оставиш зимата да ги вее фъртуната. Ешеверията е устойчива колкото или по-малко от агавето, не си прави експерименти.
Suricactus ivanius
[img]http://media.snimka.bg/5684/017622860.jpg[/img]
dal

Re: Сукулентни растения

Мнение от dal »

:D благодаря ти
това дето го виждаш /тюрлюгювеча/ отдавна е разпределен по местата си-тук бяха събрани при пренасяне , ох смешно ми е :mrgreen:
сансевиерите тази зима измръзнаха на тавана , дето никога нищо не е мръзнало чакам да избият от коренищата има надежда , агавето /това са бебета/ заедно с голямото агаве са прибрани зимата и сега излизат навън , седумите са у алпинеума навън , ешверията е вътре заедно с агаветата и т.н. .... :dovolen:

благодаря за съветите за новите поръчани , аз днес доста почетох , но и разчитах да пишеш :stiskam:

р.р. дай някой линк за като обикновен аджамия :hihihi:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Сукулентни растения

Мнение от johnstalker »

Ето какво ще ти проводя Милейди! От хавортията ми, която издържа и таз зима на -25 градуса за сметка на опунцията ми.

пс. Имам си опунция вече, от Дал! :tzvetentze: :tzvetentze: :daaa:
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 459 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от greeneyed »

На 8 април курдисах 30 семки на сукуленти- агаве и hesperaloe parviflora в дълбока прозрачна кутия , наполовина пълна с перлит ( Мориа :tzeluvka: ), дезинфекциран с калиев перманганат. Семената киснаха 24 ч също в разтвор на кал.перманганат . Днес с ужас установих, че 3 семки са покълнали. Въобще не съм сигурна така ли се сеят тези семена и не знам какво да ги правя по-нататък. Покрити са съвсем малко, така ли трябва да е? Моля , който има опит с такива семки , да помага. :oops: Кутията е покрита с друга кутия и са южен перваз.

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
erik1001
Kъсо кафе
Мнения: 64
Регистриран на: Фев 28, '10, 22:49
Местоположение: Русе

Re: Сукулентни растения

Мнение от erik1001 »

Здравей. Лично аз не съм сял алоеви, затова мога да тидам само съвети.
Много добро решение да сееш в перлит и хубаво да обеззаразиш с кал. перманганат. :daaa: Остави ги както са, съвсеееем леко зарити - да прозира слоя отгоре им. Изчакай още известно време да се излюпят и още няколко и започни да отваряш кутиите да се проветрява. Примерно първият ден 5 мин сутрин и/или вечер, втория 10 мин, третия 15-20 и т.н. докато стане така, че кутиите са постоянно отворени (след 1,5-2 седмици от първото отваряне). Това обаче, че са отворени кутиите, ще означава че ще се изпарява влагата, затова и трябва да поливаш. За целта ползвай чиста вода, желателно преварена или с разтворен леко в нея топсин или друг фунгицид. Чак след 2-3-5 месеца ще пресаждаш в почва - засега имат папане. ;)
Suricactus ivanius
[img]http://media.snimka.bg/5684/017622860.jpg[/img]
Аватар
Bi_
Кафевар/ка/
Мнения: 991
Регистриран на: Дек 12, '09, 14:57
Местоположение: РУСЕ

Re: Сукулентни растения

Мнение от Bi_ »

Ерик,и аз имам въпросче.Боря се с един исусов венец и за малко да ме победи.Сега е по-добре и едно цветче има даже.Освен че е в песъчлива почва идея нямам какво друго му трябва-топлина ,светлина,вода.Хайде помагай :dovolen:
dal

Re: Сукулентни растения

Мнение от dal »

greeneyed написа:На 8 април курдисах 30 семки на сукуленти- агаве и hesperaloe parviflora в дълбока прозрачна кутия , наполовина пълна с перлит ( Мориа :tzeluvka: ), дезинфекциран с калиев перманганат. Семената киснаха 24 ч също в разтвор на кал.перманганат . Днес с ужас установих, че 3 семки са покълнали. Въобще не съм сигурна така ли се сеят тези семена и не знам какво да ги правя по-нататък. Покрити са съвсем малко, така ли трябва да е? Моля , който има опит с такива семки , да помага. :oops: Кутията е покрита с друга кутия и са южен перваз.

Изображение
мога да те поздравя и да те убедя , че ти си жената най бързо поникнала червена юка сигурно в световната ботаника-аз се мъча от пет месеца с какви ли не методи /студено , вряло , киснене , садене , покриване , непокриване / и за сега от около 40 похабени семена имам 1 растение високо 10 -15 см и на пет листа вече и едно /което може и да не е такова , но май е / случайно поникнало дет не съм го сяла , високо 3 см.
Хеспералоетата приличат точно на корава трева
Агавето и аз сега го сях , още няма нищо но то е на 3-4 дена ;
по света хората успяват да поникнат хеспералое за от 1 до 3 месеца , с толеранс до 12 месеца шанс да доизникват ;някак си го киснат охлаждат и във влажен памук в петрита и накрая вадиш с пинсетата и садиш някъде си у торф или каквото там-е те това знам;
обаче четох, че агавето така пониквало-бързо , ако изобщо

така или иначе -късмет и успех :stiskam:
само в перлит не съм пробвала , сега ще заложа и в перлит след споделеното
давай снимки а аз ще ти снимам хеспералое на 2 месеца
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 459 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от greeneyed »

Ерик, сърдечно благодаря за подкрепата и съветите. :daaa: Дано да е топло следващите дни, да не се занимавам с допълнително отопление, навсякъде пише около 25 гр. Ще ги контролирам отсега нататък, ще си купя топсин.Имам един препарат - инициум, на упътването пише- "инициатор на кореновата активност", но не смятам още да го ползвам, нека се покажат повече. А може би сега му е времето? :hmmm:
Дал, аз нямам червена юка, имам
Agave parryi
Hesperaloe parviflora
Agave havardiana
сигурно затова са тръгнали по-рано, общо са поникнали 3 семена. Без съмнение ще докладвам в тази тема, съпровод със снимков материал. Много съм им навита на тези зимоустойчиви сукуленти, като свинска опашка. ;)
Дал, чудесни ешеверии си поръчала, чудя се защо съм ги игнорирала.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
dal

Re: Сукулентни растения

Мнение от dal »

едно и също е :tzvetentze:

Hesperaloe parviflora
Red Yucca
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”