Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от Mike »

Pleiospilos nellii е растението на снимката. Гледа се почти като литопсите.
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от subversive »

А какво става, ако нямаме южна неотопляема стая? Единствената неотопляема ми е източна и е бая тъмничко вътре...
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от scleri »

Вариянтите са три.
Първия / най - лошия / - просто се отказваш да гледаш Литопси.
Втория / най - лесния / - слагаш Литопсите на перваза на прозореца. Стискаш палци зимата да се случи не толкова мрачна, и в края на краищата каквото стане.
Трития / най-добрия / - Литопсите на прозореца, но освен дневната светлина можеш да им осигуриш допълнително осветление. На пазара има достатъчно разнообразие от специализирани за вътрешностайно отглеждане на растения лампи. Избора на лампата зависи от това от колко допълнителна светлина имат нужда Литопсите ти. Ако лампите са достатъчно мощни можеш да ги отглеждаш дори в килера.
Аватар
galapagos
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Сеп 25, '10, 14:38

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от galapagos »

Subversive, само от няколко месеца отглеждам литопси, но за себе си достигнах до следното прозрение ;) .
Фактът, че моите литопси стоят в неотопляема светла суха и т.н. стая, сякаш не беше от голямо значение за тях.
Половината се гътнаха, другата половина изглеждат много щастливи.
Не казвам че условията не са от значение, напротив, правя каквото мога, за да създам оптимална среда за растенията. Но факт е -някои оцеляват, други не. Причините за това могат да са безброй, затова просто се радвай на дебелачко и :stiskam: да уцелиш какво му е необходимо.
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от subversive »

Мисля си да ги сложа между джамовете, но май ще им дойде прекалено студено... Предният ми литопс (който лятото преполях) стоя цяла зима в отопляема стая на бюрото ми, което е точно до прозореца и май си беше добре, ама сега нали съм в поръчката с литопси и не искам да сгелпя нещо още в началото..
Мога да им осигуря допълнително осветление, т.к. в момента, в който слънцето започва да залязва, включвам една лампа над бюрото, за да ми свети на насекомоядните.
stenli_33
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Май 22, '13, 13:55

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от stenli_33 »

Разменям литопси и конофитуми!!!
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от mimeta »

На моите май им намерих място :) Зимата на стълбището, точно до южен прозорец. Дори тази бая студена зима оцеляха. Лятото, тъй като на южния прозорец е тъмно, съм ги сложила върху аквариума под лампата. За сега са живи.
Изображение
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от mimeta »

И с всичкия си акъл ги преместих и вече не са живи... :hmmmmmm:

Изгоря крушката на лампата на аквариума. Той е на сестра ми и не искам да й пипам нещата, а нея сега я няма, затова реших да сложа литопсите на слънце. Само че те както са били на изкуствено осветление като ги пльокнах на пряко слънце и изгоряха.
Нищо, следващият път ще знам.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”