СонораБГ

Модератор: scleri

Аватар
erik1001
Kъсо кафе
Мнения: 64
Регистриран на: Фев 28, '10, 22:49
Местоположение: Русе

СонораБГ

Мнение от erik1001 »

Здравейте. Както писах в представянето, един от интересите ми е кутивирането на ЗИМОустойчиви (не само студо).
Сега ако трябва да започна леко лирично, бих споменал далечната 2000 и незнам коя си година. Нашите се бяха върнали от нейде с три сегмента от опунция хумифуса. Аз възторжено ги поех като светият граал и след дълго чудене ги засадихме (дългото беше половин час). Ако тогава беше сега, определено нямаше да постъпя по същият начин, но тогава бях още млад и зелен, за разлика от сега, леко поруменял. Веднага ги засадихме, поляхме, сложихме на сянка, хубаво оградихме с други треви, добре наторихме с органична тор - всичко по правилата... за едно мушкато (даже и за мушкато не става). След това забелязах че съседи в другата част на квартала също притежават огромен екземпляр, а аз обсебен от идеята да притежавам така скъпоценният кактус, се сдобих по начини знайни и незнайни с него с цената на продължително и мъчително вадене на глохиди после. Мина време пораснаха му сегменти на първият, вторият го отхапа костенурка, а третият така и не мръдна. Тогава се беше запалила искрата в мен, зачетох се в дебели прашни книги... не прекалено се увлякох, пуснах гугъла, потърсих даде ми няколко резултата, прочетох ги, даунлоуднах ги даже на ПиСи-то и разбрах че съм постъпил грешно. С течение на времето разбрах как не се гледа този злощастен кактус, но се оказа че е прекалено опърничав. Разбира се като един достоен за нобелова награда кактусар, реших да извадя единият през есента, че през пролетта да го засадя на друго място. Така и направих, но как презимува? - иска ли питане - в чашка с вода. Е затова казвам че ако на някой му умре тази опунция шапка му свалям. Преместих я пролетта даже цъфна, радвах се и така нататък продължава историята.
2007 година беше силно белязана от кактусарският ми подем, защото Луната беше навлязла в Орион, което подсказва добро здраве и много нови факти. Късметът е на особено високо ниво, парично добре обезпечен, началото на 2008, изчел достатъчно статии, реших да си поръчам студоустойчиви приятели - естествено опунциевидни. Речено-сторено, дойдоха юли месец, аз щастлив, да ама няма къде да ги гледам, затова в саксии докато не направя Сонора. Края на годината беше белязана от усилена строителна дейност (поливна система) и след привършването й се концетрирах в пустинята. След като бяха заровени несметни количества пръст, баластра, камъни, тухли и керемиди, се пулучи що-годе нещо. Да, ама ноември. Не много подходящ сезон за засаждане с надеждата на прихващане на каквото и да било (освен луковични, двугодишни и други изключения) особено пък кактуси, които не е сигурно как ще се приспособят към източноевропейският умереноконтинентален климат от централноевропейският умерен, почти умерен океански. Та затова презимуваха заедно със саксиите в едни съседи, където беше достатъчно и студено, за да не загубят каляемост, и достатъчно топло, за да не загубят живота си. Дойде пролет, слънце пече вече за 2009 път от раждането на Христос, аз се престраших и ги засадих, много доволен от резултата. Посипах с камъчки - направо супер. Изключвам празните места които останаха. А, може би е добре да спомена, че имах наследство от 2008 няколко насадени седума, семпервивуми и една юка и един оростахис.
2009 премина прекрасно, още по прекрасно се развиха всички възможни сукулентчета. През май напазарувах солидно количество сукуленти от Алпина в село Негован, близо до София (рекламата е напълно съзнателна, тази жена го заслужава). И тях засадих. Цялата пустиня е оборудвана и с въртящ се пиедестал за по-топлолюбивите приятели, създаден от каца за зеле и две ОСБ плоскости. А, има и чадър, но не и шезлонг за съжаление. :dovolen: септемри октомври всички се бяха увеличили двойно, с голямо съжаление знаех че трябва да извадя едната цилидропунция, защото не е студоустойчива (хубаво, че го направих, наистина не е). Извадих я, сега седи обесена на една скара навън на лешника.
2010 Доволна зима. Имаше сравнителен студ -10 - -15 С. Сняг бол, даже върху Сонора се хвърляше голяма част от снега. Общо купчината беше станала 2 метра. Едната опунция е малко начупена, хумифусата много (не я бърка), цилидропунцията е омачкана и общо взето това са пораженията. А сега снимково да се обоснова.
(правописни, граматически и пунктоационни грешки - зная, но прощавайте :dovolen: )
Suricactus ivanius
[img]http://media.snimka.bg/5684/017622860.jpg[/img]
Аватар
erik1001
Kъсо кафе
Мнения: 64
Регистриран на: Фев 28, '10, 22:49
Местоположение: Русе

Re: СонораБГ

Мнение от erik1001 »

Тъмно, влажно, гадно (както снимката и времето тогава)
Изображение
Един от придобитите - в рапана по средата.
Изображение
Събраните камъни по средата.
Изображение
На тази снимка където са намокрените лехи, сега там е друго.
Изображение
Сега там е това. Тези нарциси са още от преди там, но колкото и дълбоко да бях копал - 40-50 см, нямаше и следа от тях).
Изображение
Растения от края на 2008.
Изображение
Друг план на цялата мегаструктура.
Изображение
Първите заселници.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Заедно с въртящото се чудо.
Изображение
Следващите заселници.
http://erik1001.snimka.bg/flowers/mesec ... 6.12209158" onclick="window.open(this.href);return false; и нататък.
Цвят.
Изображение
Изображение
Гигантски оростахис
Изображение
Общ поглед към края на сезона.
http://erik1001.snimka.bg/flowers/mesec ... 6.15649881" onclick="window.open(this.href);return false; и нататък.
2010 - студ е вън е, сняг вали...
http://erik1001.snimka.bg/flowers/2010.460892.16806180" onclick="window.open(this.href);return false; и нататък.
А днес изкормих този приятел с бая зор.
Изображение
Засега е това, с времето ще имаи още. :dovolen:
Suricactus ivanius
[img]http://media.snimka.bg/5684/017622860.jpg[/img]
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: СонораБГ

Мнение от johnstalker »

erik1001 написа:... Е затова казвам че ако на някой му умре тази опунция шапка му свалям. Преместих я пролетта даже цъфна, радвах се и така нататък продължава историята....
Охоо, Ерик сетих се чак сега че те познавам от някъде. Помня даже, че ти бях обещал да те черпа с боза за прогнозата за моят експеримент.

Но, това което сега ще ти кажа, ще те накара да ми крадеш шапката.. Моята опунция от проекта ми "Пустинеум" не изкара тежката зима тук. :( Днес я погледнах сиромашката, сигурен съм 100%, че е умряла за разлика от всичките останали под иглуто. Всъщност ще изчакам до края на март преди да обявя официално някакъв краен резултат.

А с теб, май ще се наложи да си менкаме по некой бодливец дето изкарва на вън и зимата.. :daaa:
Аватар
erik1001
Kъсо кафе
Мнения: 64
Регистриран на: Фев 28, '10, 22:49
Местоположение: Русе

Re: СонораБГ

Мнение от erik1001 »

Не може да е умряла, това растение ще изчезне, ако изчезне и вселената. Ако ти изглежда смачката, сбръчкана, свлякла се на земята, зачервена - няма проблем - ще се съживи напролет. Ако е бозеста, мека и кишава - и аз те черпя една боза. Между другото, стане ли трайно топло - март-април и ако наистина съм изгубил облога - пращам ти фрагилиса. :dovolen:
Suricactus ivanius
[img]http://media.snimka.bg/5684/017622860.jpg[/img]
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: СонораБГ

Мнение от johnstalker »

Точно "бозеста и мека е". Ама наистина ще изчакам да се доразплуе. :daaa:
Аватар
erik1001
Kъсо кафе
Мнения: 64
Регистриран на: Фев 28, '10, 22:49
Местоположение: Русе

Re: СонораБГ

Мнение от erik1001 »

Е па ти изби рибата. :shock:
Suricactus ivanius
[img]http://media.snimka.bg/5684/017622860.jpg[/img]
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: СонораБГ

Мнение от johnstalker »

erik1001 написа:Е па ти изби рибата. :shock:
Аз нямам вина, по скоро зимата.. или грешната дехидратираща програма.. :hmmm:
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: СонораБГ

Мнение от Blue sky »

Ерик, фантастично е :nod: страхотен труд си положил и много хубаво е станало.
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: СонораБГ

Мнение от Moria »

:daaa: Браво на теб.
Ще трябва да ти подаря още някой камък аз, понеже кактуси нямам. :D

п.с. Допреди да те познавам, мислех че математиците не могат да пишат увлекателно.
Изображение
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: СонораБГ

Мнение от lila »

erik1001 написа:Здравейте. Както писах в представянето, един от интересите ми е кутивирането на ЗИМОустойчиви (не само студо).
Сега ако трябва да започна леко лирично, бих споменал далечната 2000 и незнам коя си година. ...
(правописни, граматически и пунктоационни грешки - зная, но прощавайте :dovolen: )
Всичко ти е простено :o голям тигър си :tzvetentze: Да напускаш нови снимки като се стопли :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”