Умираща Euphorbia stellata caudex

Модератор: scleri

Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Умираща Euphorbia stellata caudex

Мнение от Skio »

Знам ,че надеждата е нищожна ,но растението е на приятелка от друг форум подарено и от съпруга на 23.02.2013 за рожденния ден и както знаем всички "that's amore".
Момичето плаче неутешно,къса ми се сърцето и аз наистина вярвам ,че би опитала всичко,което би се
дало като валиден съвет.
Подчертавам ,че от началото на октомври не е поливана(причината е тази според мен) и е била
държана в дома на топло.

Изображение
………..
Изображение

Има ли някаква надежда според вас експерти?Благодаря предварително :dovolen:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

Re: Умираща Euphorbia stellata caudex

Мнение от al.yank »

Изобщо не се смятам за експерт по сукулентите.Ако каудекса е твърд на пипане,няма причина за притеснения.Аз бих подавала по малко водица,рядко..щом растениието е на топло(ама малко).И това е,няма какво да го мисли твоята приятелка.Пак казвам,аз моите ги гледам така,не се оплакват...а и в този период прекрасно понасят засушаване,преполиването би било пагубно.
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Умираща Euphorbia stellata caudex

Мнение от Skio »

Хм,водата вече е дадена,малко, преди дни ,защото ние се развикахме от ужас ,но истината е ,
че положението продължава да се влошава .
Аз си скъсах з..ка да търся и чета на английски ,но никакъв късмет ,дори не успях да намеря инфо
дали този вид еуфорбия е способна да си възстанови листата ,както правят пакитата например.
Ти знаеш ли нещо за това?
Нямаш представа колко съм ти благодарна :tzeluvka:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

Re: Умираща Euphorbia stellata caudex

Мнение от al.yank »

Ох,не,аз не съм експерт.Надявам се да се включат хора,които наистина са на "ти"със сукулентите.Пиша от собствен опит.Ако каудекса е твърд,дори и да загуби листата си,не е проблем,ще оцелее.Еуфорбия е това все пак.
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Умираща Euphorbia stellata caudex

Мнение от Skio »

Моят проблем също е че не само не съм експерт ,даже не съм любителка на тези каудекси ,но
достатъчно ме стресна фактът ,че тук и листата са сукулентни и това яко ми намирисва на
невъзвратимост.
Дано да греша разбира се ,защото даже е едно скъпо растение погледнато
икономически и затова дадох съвет поне да бодне едно парче от оставащите живи листа
с надеждата да се вкорени,но мизерно бях до тук.Искат се май мнения базирани на директен опит
със Stellata според мен.
Пожелавам ти Супер хубава Нова Година и благодаря :liubov:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
dal

Re: Умираща Euphorbia stellata caudex

Мнение от dal »

Също хич не съм спец , даже и любител не съм по бодливите насаждения
имам някои набглюдения върху няколко вида , които са направо гиганти стари растения , някой път ще ги покажа - например двуметрово кълбо от исусов венец , просто като го гледаш и мислите ти се заплитат и ти боде на очите без да го пипаш даже ....
обаче значи еуфорбиите са растения на южна африка и като така някои сортове имат обратно на нашите сезони сън/активен сезон , като точно зимата нашата следва да се очести поливката ;
направи ми впечатление изключителния драматизъм в описанието на случката :D
мисла че може да се сглоби древногръцка трагедия по сюжета , а и коя е тъз любов дет подарява сухоустойчиви бодли? но това са вече инсинуации , нали :P
както и периода в който любовното послание-подарък е зафишено на произвола на съдбата без грам внимание -смайващо
щото да умориш сукулент си е направо изкуство , пък и емисари по форумите да пратиш , зайби

иначе точно този тип еуфорбии имам чувството че съществуват предимно в ибей и никъде на друго място -на цени от 5 до 24 евро / долар

Според мен тук трябва да се изкажат нашите спецове , за които съм чувала редица очарователни коментари , но малко са мълчаливи и неприсъствени откъм секция. :angelche:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11808
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 186 пъти
Обратна връзка:

Re: Умираща Euphorbia stellata caudex

Мнение от johnstalker »

Ако бях на твое място, щях да извадя растението за да видя състоянието на корените. Ако субстратът в който е засадена е прекалено влажен се сещаш, че вероятно може да се стигне до загниване на корените. Тази еуфорбия се води за геофит, тоест през неактивния си период може да загуби надземната си част и да го възстанови през следващият активен. Ето къде може да прочетеш за нея и правилното и отглеждане - http://www.llifle.com/Encyclopedia/SUCC ... a_stellata" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Умираща Euphorbia stellata caudex

Мнение от Skio »

johnstalker написа:Ако бях на твое място, щях да извадя растението за да видя състоянието на корените. Ако субстратът в който е засадена е прекалено влажен се сещаш, че вероятно може да се стигне до загниване на корените. Тази еуфорбия се води за геофит, тоест през неактивния си период може да загуби надземната си част и да го възстанови през следващият активен. Ето къде може да прочетеш за нея и правилното и отглеждане - http://www.llifle.com/Encyclopedia/SUCC ... a_stellata" onclick="window.open(this.href);return false;
Благодаря ти много ,прочетох всичко ,но също благодарение на Ал_Янк :liubov: имах идея за различен тип
ключови думи за търсене ,та нека сложа малко линкове за когото биха били полезни някой ден.

Според теб това оглеждане на корените трябва да се предприеме веднага или заради сезона е добре
да се изчака поне до началото на март?

http://www.euphorbia-international.org/ ... e_back.htm

http://www.euphorbia-international.org/ ... ot_rot.htm

Това особенно ме шашна

http://www.euphorbia-international.org/ ... y_bugs.htm
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Умираща Euphorbia stellata caudex

Мнение от Skio »

Дал ,да се правят брилянтни инсинуации направо си е един талант ,който е винаги правопропорционален на интелигентността и дар словото ,но обективната истина винаги блести като диамантите хвърлени в калта
между копитата на ...
- не съм "изпратен емисар" ,това си е моя начин да обичам приятелите си ,ако и да са виртуални.Пък и
бях се яко вбесила ,защото беше налице синдромът "големи експерти липсващи в секцията" ,което тук
за щастие никак не се случи
- инсинуациата за естеството на подаръка ми причини луд смях доколкото беше толкова логична ,но пък
още по луд беше смехът ми ,когато следвайки логиката заклчих ,че тогава всички които получават
подарък автомобил би трябвало да са отвратени,ужасени , дълбоко възмутени и скандализирани подозирайки ,
че подаряващият тайно се надява един ден те най-откровенно да се убият с този автомобил :lol: :lol:
-ако в БГ наистина да изглежда ,че някои растения са само в ебей ,в други държави си има лицензирани
вносители ,които наистина ти доставят и от пиле мляко срещу чакане(и пари даже) и даже се забавляват
да ти прилагат сертификат за фитосанитарен контрол ....документ ,на който аз между другото , никога не
се научих наистина да вярвам.
- излишен драматизъм в името на темата определено има ,сега съм склонна да считам ,че това е
една колапсираща еуфорбия ,която сериозно рискува да умре :lol:

И накрая ,ако съм прозвучала неестествено истерична ,да се знае ,че всичката вина е на татко ,
защото тази година е объркал виното и сега постоянно го лекува и ме гони с едни пълни бокали да го
опитвам и да си казвам мнението ,защото според него друг като мен да си изказва мненията по един
просто безмилостен начин той няма на разположение около себе си за да му опитва болното вино :lol:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11808
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 186 пъти
Обратна връзка:

Re: Умираща Euphorbia stellata caudex

Мнение от johnstalker »

Skio написа:..

Според теб това оглеждане на корените трябва да се предприеме веднага или заради сезона е добре
да се изчака поне до началото на март?
Ако растението е поливано скоро и почвата е влажна -> сега е момента. ;) :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”