КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Модератор: scleri

Аватар
practicar
Kафенце
Мнения: 17
Регистриран на: Юни 4, '11, 15:45
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от practicar »

Изображение

Sulcorebutia zavaletae f. cristata
Интересен кристат кактус, който придобих от Панарото (собственика на едноименния италиански сайт за кактуси). Когато го купих, беше на собствен корен и растеше страшно бавно. Освен това не обичаше слънце и изгаряше лесно. Реших да лепна едно резенче на трихоцереус паханои за да му позабързам растежа и да се опитам да го направя по-слънцелюбив, иначе го криех по най-сенчестите части на балкона. Прихвана се и като хукна да расте за няма и два месеца се изравни със старото растение, но така изсмука подложката, че тя заприлича на чируз и едва не се гътна. Изрязах едно парченце и го лепнах на дебел юзберти, той е по-издържлив на екстремни "натоварвания". Почна да расте, макар и по-бавно и превърна юзберти с почти кръгло сечение това което се вижда на снимката, но не успя да го умори. Слънце така и не заобича.
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.
Аватар
practicar
Kафенце
Мнения: 17
Регистриран на: Юни 4, '11, 15:45
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от practicar »

Winterocereus aureispinus f.cristata, както си го знаехме навремето или Hildewintera aureispina, както по-късно го нарекоха или Cleistocactus winteri D.R.Hunt 1988, както за последно са го кръстили.

Изображение

Това е може би най-популярният кристат кактус и тази си популярност дължи на това, че "холандците" го размножават (един от малкото кристати, които предлагат). Причина за това е вероятно лесното му отглеждане и бърз растеж, както и това, че е един от красивите "жълти" кристати. Съществува и се предлага както на собствен корен, така и като присаден върху хилоцереус. Когато е на собствен корен образува кичести групи от сравнително къси гребенчета, но когато е присаден върху подложка, в случая върху юзберти образува дълги извити гребени, които изглеждат доста атрактивно. Установил съм, че ако се гледа на пряко слънце гребена се накъсва и растението не е толкова атрактивно, но ако се отглежда на по-сенчесто място, на полусянка се нагъва много пластично и красиво. На снимката това е единичен нагънат гребен на една година.
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.
melaleuca
Kафенце
Мнения: 13
Регистриран на: Апр 4, '10, 13:38

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от melaleuca »

dobis написа:Идея нямам , аз му викам грозденцето...редовно съм го мярвала обаче къде ли не , ще сфирна за името като ми попадне.
Dobis,Добринка този вид е Pachyphytum compactum f.cristata
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Bolivicereus samaipatanus f. cristata

Мнение от johnstalker »

Изображение


Тва уж беше кристатна форма.. :D
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от el pistolero »

Е, то пак си е кристатна форма... само че с изблици на нормалност при детките :D
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от johnstalker »

el pistolero написа:Е, то пак си е кристатна форма... само че с изблици на нормалност при детките :D
2 в 1. :)
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от dobis »

E, Джони , става и то не рядко и това , малко по-назад в темата го бях документирала с една еуфорбия - режеш да не загрозява мозъка и сееш отделно.
Сега при мен една лактея кристата е направила зелени мозъци , а си е в червено , триколйорче е...чудя й се дали да я чистя или не ...май не , щото взех да си търся друга шаренийка. :mrgreen:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от johnstalker »

Мен и така си ме кефи! :daaa: :D
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от dobis »

Ама не е добре , ще вземат силата на нагърченото . По-добре ги махни.
Аватар
practicar
Kафенце
Мнения: 17
Регистриран на: Юни 4, '11, 15:45
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: КРИСТАТИ кактуси и други сукуленти

Мнение от practicar »

Mammillaria carmenae f. cristata

Изображение

Това е една от пухкавите и красиви мамиларии, на които окристатването не се е отразило негативно на размера и гъстотата на бодлите. За разлика от много други при които превръщането в кристата за съжаление често води до редуциране броя и размера на бодлите и пуха.
Невзискателна е към условията на отглеждане. За да се получи добре оформен и гъст бодил иска максималното слънце, което може да и се даде. Върху подходяща, при мен върху трихоцереус (Trichocereus pachanoi) и ериосереус (Eriocereus jsberti) мощна подложка, расте много бързо, за един сезон може да увеличи размера си петкратно.
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”