Бодли

Модератор: scleri

el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Бодли

Мнение от el pistolero »

Изображение
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Бодли

Мнение от johnstalker »

Все съм се чудил, като ви узреят кактусите, като този на снимката, какво ги правите? :hihihi:
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Бодли

Мнение от el pistolero »

Tуршийка перфектна става, а като добавиш и 4-5 резена Юбелманийка... мммммм- прелест :ssun: :sdrink:
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
neli maneva
Виенско кафе
Мнения: 325
Регистриран на: Окт 21, '10, 23:20

Re: Бодли

Мнение от neli maneva »

и една лофофорка и ракийка не ти трябва :angelche:
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Бодли

Мнение от mimeta »

Не знам къде да пиша, пробвам тук :)
Поради липсата на светлина кактусите ни се издължават:
Изображение
Този вече е рязан веднъж, защото не искам да е висок и тънък, да не трябва да го подпирам, връзвам и т.н. Проблемът със светлината се надявам скоро да бъде одстранен с помощта на лампа. И тук възникват 2 въпроса:
1. От колко до колко да го доосветявам? Както е светло навън, повече, по-малко?
2. Мога ли да го срежа пак сега, или трябва да почакам до есента/пролетта, или когато там се режат кактуси?
Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Бодли

Мнение от scleri »

Миме, до колкото виждам от снимката това е някаква опунция / кактус на който стъблото е разделено на отделни питкоподобни сегменти. Твоят не е кой знае колко издължен от липсата на светлина колкото от растежа. Той никога няма да стане топка.
Сега по въпросите ти.
Кактус можеш да отрежеш по всяко време на годината. Ако е в период на растеж той ще си пусне нова издънка и ще тръгне да расте. Ако е в покой нищо няма да стане. Ще пусне издънка като му дойде времето да расте, тоест на пролет.
За доосветяването.
Доста хора по света / особено в по-северните страни / се опитват по този начин да гледат светлолюбиви растения / не само кактуси /. Метода си има обаче и недостатъци. Тъй като растенията не усвояват еднакво равномерно целия светлинен спектър с цел икономия на енергия специалистите са направили лампите за вътрешно стайно отглеждане на растения да светят само в тази част от спектъра който е нужен на растенията / това е червения и синия сектор / В резултат тези специализирани лампи имат малко неприятна за човешкото око светлина . Нещо което бих нарекъл леко розово оранжево. Така че на растението ще му е добре, но няма да е комфортно за хората които се намират в помещението. Това не пречи когато това осветление се ползва в отделни помещения / оранжерии / или както ние любителите на кактуси правим специални големи кутии / наричаме ги люпилници / в които сеем семената на кактусите. В тях освен светлината под контрол са и топлината и влагата. Тия кутии са плътно затворени и светлината вътре в тях не дразни околните.
По принцип кактусите имат нужда приблизително от дванайсет часа светлина. Есенно време тези часове се намаляват за да се имитира по-краткия есенен ден и да се подготви растението за встъпване в зимна стагнация. Електрониката в наши дни е доста евтина и това дава възможност да се изградят специализирани инсталации за осветяване на кактусовите семеначета които дори имитират разликите в светлинния спектър през различните части на денонощието. За източник на светлина се използван сини и червени светодиоди, а специален таймер регулира напрежението така че сутрин и привечер червения част от спектъра е по- наситен, а на обяд синия. Това имитира природата. Изгревите и залезите са обагрени в червено защото слънчевите лъчи преминават през по-дебел въздушен слой / разстоянието по диагонал е по-голямо от вертикала /По-дебел въздушен слой означава и по-дебел слой азот, а азота във въздуха има свойството да поглъща синята част от спектъра / за това небето е синьо/ Когато става дума за един или няколко кактуса обаче си мисля че цялата тази осветителна инсталация е неоправдана. Просто се опитайте да намерите на трънчето някой по-добре осветен прозорец.
Може разбира се да вземете една халогенна лампа която свети с чисто бяла светлина, но за да може кактуса да получи достатъчно светлина тази лампа трябва да свети доста ярко, а това пак ще дразни хората в помещението.
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Бодли

Мнение от mimeta »

Склери, както винаги много полезна информация, благодаря! :tzvetentze:
Опунцията не предполагам, че ще стане топка дори с много светлина, достатъчно е да не се чупи под собствената си тежест... Тук светлината наистина е малко, дори на южен прозорец ми се гътнаха литопсите, а сега имаме само северни. Освен това на самия прозорец ме е страх да ги слагам, някой (сина ми) ще ги събори като чисти, или ще се заплетат в пердето и ще ги съборя аз. Определихме 2 безопасни места, или на рафт на стената в кухнята, или на нощното шкафче в спалнята. Аз исках да са на рафта, защото ще е по-красиво, но мъжа ми не ще заради кабелите. Сега като прочетох за дразнещата светлина ще идат на шкафчето в спалнята. Ние сме там чак като лампата изгасне, а сутрин ще я настроя така, че да се включва след като сме тръгнали за работа.
Изображение
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Бодли

Мнение от didak »

Може ли да се отглеждат кактуси под климатик, т.е. през зимата да ги обдухва топъл въздух, през лятото студен?
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Бодли

Мнение от libra »

Tрябва Джони да те осветли.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Бодли

Мнение от scleri »

didak написа:Може ли да се отглеждат кактуси под климатик, т.е. през зимата да ги обдухва топъл въздух, през лятото студен?
Основно правило в отглеждането на кактусите - Лятото на най-слънчевото и топло местенце на терасата, зимата задължително в неотоплявано помещение при температури около десет, петнайсет, за някои видове може и до осемнайсет градуса.
Мисля че това правило отговаря на въпроса ти.
Зимното правило е трудно за спазване когато живееш в малко жилище и всички стаи се използват интензивно. При топло зимуване обаче кактусите не могат да изпаднат в стагнация / зимната им почивка /. Това се отразява на летния им растеж, и най-вече на цъфтежа. Обикновено кактус зимувал на топло не цъфти през лятото. Друг проблем на топлото зимуване и липсата на стагнация е растежа. Кактусите продължават да растат / макар и по-бавно /, и при недостига на светлина стъблата им се източват неприятно във височина. Стават неестествено тънки и неестествено светло зелени.
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”