Ancistrocactus scheeri - Анцистрокактус шеери

Модератор: scleri

Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Ancistrocactus scheeri - Анцистрокактус шеери

Мнение от johnstalker »

Ето, че дойдоха отново почивни дни и аз емнах детето да превежда кактусови статии. ;) :D

Изображение

Семейство: Кактуси (Cactus Family)
Научно наименование: Ancistrocactus scheeri – Анцистрокактус шеери
Произход: САЩ (Тексас); Мексико (Nuevo León, Tamaulipas).
Местообитание: Расте по равнини и ниски хълмове, с песъчливи, глинести, тинести или покрити с чакъл почви, до 500 м. надморска височина
Синоними:
✓ Ancistrocactus megarhizus
✓ Echinocactus scheeri
✓ Pediocactus scheeri
✓ Sclerocactus scheeri
✓ Ferocactus scheeri
✓ Echinocactus megarhizus

Бележка: Над земната повърхност A. scheeri наподобява вида A. brevihamatus, но корените на A. scheeri по-често са хоризонтално ориентирани, много приличат на грудка и винаги са отделени от стеблото чрез крехка конструкция (стесняване), за разлика от късите месести вертикални главни корени на A. brevihamatus; и също стеблата на младия A. brevihamatus, не са покрити с бодли, а често са наравно с повърхността на почвата, където стеблата на A. scheeri са почти скрити от бодлите и се намират изцяло над почвата.Ребрата на стеблата на A. scheeri изглеждат по-изправени и по-добре се разграничават от ребрата на A. brevihamatus, дори преди съзряване.
Често срещани наименования: Fishhook Cactus, Twisted Ribs Cactus
Описание: Единичен кактус (освен ако не е наранен) докато не остарее, или със съвсем малко разклонения, когато е стар. Видът има грудкоподобен главен корен, но не е геофит, тъй като най-горната меристема е над земята.
Стебло: Цилиндрично до бухалко-подобно, или сферично, до 17см височина, 5-8 см в диаметър. Разсадите и младите растения често имат тънки цилиндрични стебла. С времето стеблата се разширяват.
Радиални бодли: 13-28 на ареол, прозрачно жълтеникави, с червено-кафяви връхчета, най-дългите бодли достигат от 6 до 28 мм дължина.
Централни бодли: Около 3-4 на ареол; главният централен бодил е от светлокафяв до бял, 1 на ареол, цилиндричен с кука, 12-38 мм дълъг; останалите неаксиални централни бодли (2-)3 на ареол са кафяви до тъмночервеникаво кафяви на цвят, изправени, 19-50 мм дълги. Всички малди бодли са радиални и къси.
Корени: Дълги, месести, грудкоподобни главни корени с заоблени подутини, понякога имат вторични корени, подобни на луковица, често са хоризонтално ориентирани.
Цветове: Ярко зелени до жълтеникави (рядко розови до бледо червеникави) с кафява средна ивица. Цъфтят през февруари-март.
Отглеждане: Нужда е средно голям или дълбок съд, който да побере обширните корени. Ще се развие най-добре при много слънце, но може да се повлия отрицателно, ако светлината не е неподходяща, което ще доведе до слабо развитие, ненормално развити бодли, споране на растежа и дори до загиване. Справя се добре с прохладните зимни температура и ще издържи до -12°C и по-малко, ако корените се държат сухи. Почвата трябва да е добре дренирана. Цъфти лесно, но зависи от условията, при които се отглежда.
Размножаване: Лесно се размножава чрез семена.

Закупен от Михаел Кийслинг (Германия)

Отново изказвам най-сърдечни благодарности на моята щерка за превода на материалите! :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”