Кактуси и торене

Модератор: scleri

Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Кактуси и торене

Мнение от johnstalker »

За Змейчо знам, че си храни яко бодилите. Обаче ми е интересно, какво ще стане ако си попрехраниш (преториш) кактусите. Знам за негативните реакции при рсатенията, ни нищо за тръните. :cry:
kle4o
Kъсо кафе
Мнения: 62
Регистриран на: Апр 21, '10, 12:21

Re: Кактуси и торене

Мнение от kle4o »

Най-общо клетките и тъканите нарастват по-бързо, стават по-големи и по-кухи и трънчетата стават културисти - има улучена доза и атлетизъм, после има прекалена доза и културизъм и разбира се свръх доза и летален изход.
Времето на третиране също е много важно, скоростта на естествен растеж също.
Трънчетата са обикновено бавнорастящи растения и принципно торене не им е необходимо, но с оглед постигане на определени ефекти повечето колекционери пробват някакво ускорение.
3-ният суперфосфат на гранулки е едно добро попадение.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Кактуси и торене

Мнение от scleri »

По принцип аз водя сравнително заседнал начин на живот и за да съществувам нормално имам нужда от две кюфтета на обяд. Спокойно мога да изям три. Ако се напъна ще вкарам пет. Повече да ме убиеш не мога. В тава кюфтета да ме заровиш резултата ще е същия. Връщам се на първоначалния вариант. Две кюфтета и деня ми е сит и приятен. Три кюфтета и ми става малко тежко, но все пак се справям с всекидневните си задължения. Пет натъпкани кюфтета означават до вечерта не ме търси за нищо. И последно. При редовно прекаляване с кюфтета няма да стана нито по-голям, нито по силен. Напротив. Натрупаните излишни тлъстини ме правят по-уязвим на редица болести.
Ами същото е и при кактусите защото и те са живи същества като мен. Поколения кактуси са се научили да оцеляват в райони с минимални налични ресурси. Значи за да съществуват нормално образно казано им стигат две кюфтета. На практика хранителните вещества в почвата са им достатъчни ако разбира се периодично се пресаждат в нова. Това пресаждане се прави по-често при малките растения по простата причина че саксията им отеснява. При възрастните растения в зависимост от видовата им принадлежност е достатъчно това да се прави веднъж на три, пет или малко повече години. Няма нужда саксията да се сменя с по-голяма. Сменя се само почвата.
Ако на малките растения се предложи допълнително някакъв комплексен тор, но да е с правилно подбран състав можем малко да ускорим растежа им. Но само малко. Ако дозата внесен тор се равнява на пет кюфтета кактусите не само че няма да растат по-бързо, но дори ще изостанат в своето развитие. Тоест няма нужда да се надхвърлят препоръчителните дози.
По-опитните любители на базата на собствен опит, или на прочетен в книжките чужд такъв, знаят кой хранителен елемент на кой процес оказва по съществено влияние. За това когато торят семеначета използват тор с относително по-високо съдържание на азот. Тук много важна е думичката относително. Не азота да е преобладаващ в състава на тора, а да е малко повече отколкото в този тор който се използва за торене на възрастни растения. Фосфора укрепва скелетната структура на кактуса, а калия спомага за развитието на кореновата система и стимулира цъфтежа.

Всеки опитен любител или търговец на кактуси има различно мнение по въпроса кой тор е най-добър. Ако се направи един статистически анализ. Отхвърлят се двете крайности и останалите мнения се усреднят се получава че най - много са хората препоръчващи съотношението на хранителните вещества азот, фосфор, калий да е едно към две към три. Тоест на единица азот да има две части фосфор, а на една част фосфор да има три части Калий. Идеален в това отношение е оранжевия Кристалон при който съотношението азот, фосфор калий е 6 - 12- 36. Има добавени и микроелементи. За малките семеначета все пак е по-добър червения Кристалон при който същото съотношението е 12-12-36. Тоест азота е увеличен, но пак не е преобладаващия елемент.

И последно. Торенето с правилните дози подходящ тор наистина леко ускорява растежа. Това обаче винаги е за сметка на външния вид на кактуса. Колкото по-бавно расте, разбирай при по-сурови условия - много слънце, оскъдно поливане и бедна почва , толкова повече кактуса се доближава по външен вид до събратята си от природата. Така че който иска кактусите му бързо да порастнат нека ги тори. Който иска стъблата им да не се виждат от вълмо преплетени бодли да не ги глези много.
Аватар
Val March
Кафе с мляко
Мнения: 207
Регистриран на: Дек 15, '10, 18:52
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Кактуси и торене

Мнение от Val March »

От 4-5 години съм фен на само един-единствен тор - нарича се глинест едър пясък, и го бера от баира до вилата. Резултатите повечето сте ги виждали, поне на снимки!:))))
valyo
Kафенце
Мнения: 25
Регистриран на: Апр 18, '11, 17:01

Re: Кактуси и торене

Мнение от valyo »

"И последно. Торенето с правилните дози подходящ тор наистина леко ускорява растежа. Това обаче винаги е за сметка на външния вид на кактуса. Колкото по-бавно расте, разбирай при по-сурови условия - много слънце, оскъдно поливане и бедна почва , толкова повече кактуса се доближава по външен вид до събратята си от природата. Така че който иска кактусите му бързо да порастнат нека ги тори. Който иска стъблата им да не се виждат от вълмо преплетени бодли да не ги глези много."
:daaa: :daaa: Това е истината !!!
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Кактуси и торене

Мнение от johnstalker »

Определено няма да ги подхранвам. :) Искам да си ми стоят мънички и да ги пресаждам по-рядко.:)
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”