Astrophytum capricorne – Астрофитум каприкорнe

Модератор: scleri

Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Astrophytum capricorne – Астрофитум каприкорнe

Мнение от johnstalker »

Изображение

Семейство: Кактуси (Cactus Family)
Научно име: Астрофитум каприкорне - Astrophytum capricorne
Произход: Северно Мексико, пустинята Чихуахуа. Планински склонове и долини, разположени на 1000-1500 м надморска височина, в области с варовити почви и много ниски годишни количества на валежите.
Описание
Стебло: Кълбовидно или леко издължено, зелено, без странични издънки, покрито с ръждиво-кафяви петна, които с времето избеляват. Отделни растения са достигали до 25 см на височина и 15 см в диаметър
Ребра: 9-8 остри и високи
Ареоли: Сиво-бели, разположени на 1,5-3 см една от друга.
Бодли: Семеначетата астрофитуми са без бодли. С течение на възрастта по кактуса се образуват връхни бодли, силно извити, преплетени, тънки и чупливи, кафяви на цвят и до 7-8 см дълги. Цветове: Жълти с червено-кремави гърла, широко отворени, 6-8 см дълги и до 8 см в диаметър.
Плодове: Цилиндрични, заоблени, червени, с червено месо.
Отглеждане: Отглеждането на тези кактуси е сравнително лесно. Използват се минерални и водопропускливи субстрати, заради склонноста им към загниване на корените, поливат се умерено през летните месеци. През зимата трябва да се поддържат напълно сухи, при минимални температури от 5 до 15 градуса по Целзий. Толерантни са към кратни застудявания като всички останали видове астрофитуми и понасят до -7 ° C. Нуждаят се от директно слънце.
Размножаване: Размножават се лесно от семена.
Аватар
Shagrath
Виенско кафе
Мнения: 382
Регистриран на: Сеп 30, '10, 21:23

Re: Astrophytum capricorne – Астрофитум каприкорнe

Мнение от Shagrath »

Ето го моя дзвер, сниман току - що

Изображение
Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Astrophytum capricorne – Астрофитум каприкорнe

Мнение от johnstalker »

Днес пресадих моя в само в лава, пемза и зеолит. :) Уплаших се да не му съсипя и загния корените. :D
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Astrophytum capricorne – Астрофитум каприкорнe

Мнение от zmei4o »

малко снимки на каприкорнето ;)
цвят
Изображение

разновидности
senile v aureum/capricorne/senile
Изображение

отгледан в колекция
Изображение

и в природата
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
neli maneva
Виенско кафе
Мнения: 325
Регистриран на: Окт 21, '10, 23:20

Re: Astrophytum capricorne – Астрофитум каприкорнe

Мнение от neli maneva »

johnstalker написа:Днес пресадих моя в само в лава, пемза и зеолит. :) Уплаших се да не му съсипя и загния корените. :D
ами да питам аз, от къде ще се храни този кактус. Моите са засяти в бабешката ми почва объркана както ми душа сака като съм спазвала на око някакви пропорции листовка, промит речен пясък, перлит, задължително счукан дървен въглен и съвсем малко мраморна мозайка и са си живи и здрави вече доста години, цъфтят и дебелеят и се забелязва че имам някой друг астрофитум в колекцията ми/поради простата причина, че съм купувала само бебета, а те растат сравнително бавно/
И като стана дума за почва, вчера ходихме в гората за листовка. Изровила съм си от хралупи много пухкава, няма да казвам колко гадини се пръкнаха като я разтлах на слънце. Колеги как обезпаразитявате почвата си - печете, преварявате, с препарати? Те гадинките се надявам за няколко дни на слънце да избягат, но гъбитеееееееее те са ми врагове :twisted:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Astrophytum capricorne – Астрофитум каприкорнe

Мнение от johnstalker »

neli maneva написа:...
ами да питам аз, от къде ще се храни този кактус.
....
Предполагам, че ще се храни през корените?! :hmmm: Първите ми 30-40 кактуса са засадени в точно такъв купешки субстрат, и изглеждат много добре. ;)
valyo
Kафенце
Мнения: 25
Регистриран на: Апр 18, '11, 17:01

Re: Astrophytum capricorne – Астрофитум каприкорнe

Мнение от valyo »

Нели, само в лава, пемза и зеолит е добре да се вкореняват болни растения или резници.Най-добре е кам тази смес да се прибави и 1 част глинеста почва и ето добрата смес за астрофитумите.Поне моята е такава.
Почвата, която си събрала е почти чист хумус и е много силна.Задължително трябва да я "разредиш"с глитеста почва и инертни материали. Аз я преварявам в тенджера под налягане, но може и в микровълнова за около 15 мин.
neli maneva
Виенско кафе
Мнения: 325
Регистриран на: Окт 21, '10, 23:20

Re: Astrophytum capricorne – Астрофитум каприкорнe

Мнение от neli maneva »

valyo написа:Нели, само в лава, пемза и зеолит е добре да се вкореняват болни растения или резници.Най-добре е кам тази смес да се прибави и 1 част глинеста почва и ето добрата смес за астрофитумите.Поне моята е такава.
.
такава ми беше тънката мисъл - трябва да има и малко почва покрай лавата, зеолита и пемзата :dovolen:
valyo написа:Почвата, която си събрала е почти чист хумус и е много силна.Задължително трябва да я "разредиш"с глитеста почва и инертни материали. Аз я преварявам в тенджера под налягане, но може и в микровълнова за около 15 мин.
благодаря Вальо, а с някакъв препарат не третираш ли след това /преди засяването/
valyo
Kафенце
Мнения: 25
Регистриран на: Апр 18, '11, 17:01

Re: Astrophytum capricorne – Астрофитум каприкорнe

Мнение от valyo »

Не, парата или микровълновата унищожевет всичко, но хранителните свойства на почвата се възстановяват след 20-ина дни.Не е нужно допълнително да обезпаразитяваш.
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”