Gymnocalycium papschii – Гимнокалициум папши

Модератор: scleri

Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Gymnocalycium papschii – Гимнокалициум папши

Мнение от johnstalker »

Ето и първото ми цъфнало бодилче в новата найлонова "къща". Оказа се, че тоз бодил е бил открит наскоро и голям зор беше докато събера 'матрял' за него. Според това което съм написал малко по-надолу, това дребосъче има още два пъти по толкова колкото е високо, закопано в субстратът. Лошото е, че не помня като го пресаждах.. а не ми се ровеше да проверя. Моля, бъдещите ми колеги-кактусари, ако има някакви неточности в темата, да се нямесят. :daaa:

Изображение

Семейство: Кактуси (Cactus Family)
Научно име: Gymnocalycium papschii
Произход: Аржентина (Сент Хавиер и Сиера де Комечингонес)
Местообитание: Тревисти, песъчливи и каменисти места до 1000 м надморска височина.
Описание
Стебло: Единично, светлозелено от сферично до колонообразно. На височина достига до 8-9 см и до 6 см в диаметър. До две трети от тялото се намират в почвата. В резултат на увреждане на върха може да образува от една до три издънки.
Ребра: 12-14 на брой, разделени от дълбока надлъжна бразда, всяко едно с 10-13 туберкули.
Ареоли: Овални, с жълти власинки.
Бодли: 7-9, разположени в полукръг, пет от тях насочени на долу, и от два до черити закривени нагоре. Достигат до 7 мм на дължина. Връхните бодли са бели до бледо жълти, по старите от тях светли-сиви до светло кафяви. Цветове: С форма на фуния, в зависимост от възрастта на кактуса от 45-60 мм дълги и 45-50 мм в диаметър. На цвят са като слонова кост със леки розови отенъци към основата.
Плодове: Овални, маслинено-зелени с бял кант, 18-22 мм на дължина и 6-9 мм в диаметърСемена: 1.3 -1,5 мм, кръгли, черни, полупокрити с кожеста ципа.
Отглеждане: Тези гимнокалициниуми са много лесни за отглеждане, непретенциозни към субстрат и толерантни са към излишна влага. Цъфтят редовно. През лятото поливаме редовно. През зимата се препоръчва температурите в помещението да не падат под 8 – 15°С.
Размножаване: Семена
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”