Парници, оранжерии и други кактусови убежища

Модератор: scleri

Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Парници, оранжерии и други кактусови убежища

Мнение от johnstalker »

Ето ме и мен, от днес горд собственик на мини-парниче, почти 8 квадрата. :D Първите ми към 100-150 питомеца вече са настанени. :ieeee:
До тук бяха добрите новини. По груби сметки в тази метално-полиетиленова палатка ще имам място за около 500 парчета - саксии 7-ци... което ще рече, че догодина по това време ще требе да се разширяваме. :snif:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
bossos
Kафенце
Мнения: 32
Регистриран на: Апр 1, '11, 18:35
Местоположение: Бургас

Re: Парници, оранжерии и други кактусови убежища

Мнение от bossos »

Бижу!
При нас на морето тази конструкция ще отлети при първия по-силен вятър, дано при вас да е завет
Петре, при тия амбициозни планове и темпове на попълване на колекцията, напролет оранжерията ти ще е с друго лице и квадратура, бас хващам.
Все пак, както отбеляза Val March, вентилацията е както слънцето и водата за всяко растение жизнено е необходима.
И едно от мен, значително по удобно ако саксиите се наредят в тавички (или табли тип "стол заводски"), преместване, подреждане, долно поливане ще е доста улеснено
Аватар
Shagrath
Виенско кафе
Мнения: 382
Регистриран на: Сеп 30, '10, 21:23

Re: Парници, оранжерии и други кактусови убежища

Мнение от Shagrath »

Честита нова придобивка! Евала за старанието, Джони!
Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Парници, оранжерии и други кактусови убежища

Мнение от johnstalker »

bossos написа:Бижу!
При нас на морето тази конструкция ще отлети при първия по-силен вятър, дано при вас да е завет
Петре, при тия амбициозни планове и темпове на попълване на колекцията, напролет оранжерията ти ще е с друго лице и квадратура, бас хващам.
Все пак, както отбеляза Val March, вентилацията е както слънцето и водата за всяко растение жизнено е необходима.
И едно от мен, значително по удобно ако саксиите се наредят в тавички (или табли тип "стол заводски"), преместване, подреждане, долно поливане ще е доста улеснено
Гарантирам, че в затворено положение ще издържи вятър с поне 100 км.ч. ;)
Винкелите са закопани около 40 см в земята, допълнително съм закрепил найлона в долния край, който е навит върху винкел, с 6 колчета-куки, през 70 сантиметра (виж снимката). Колчетата са около 30-35 см.

Изображение

Иначе утре ще мисля за проветрението. Днес вдигнах почти 50 грасуса. Това автоматически генерира един въпрос - До каква максимална температура, мога да си позволя, без да е опасна за кактусите? Поръчал съм пластмасови щайги от малини, по тях съм се ръководил за ширината на масата. ;) :daaa:
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Парници, оранжерии и други кактусови убежища

Мнение от scleri »

Днес си доближил максимума. По принцип във всички оранжерии в които съм влизал лятно време по обяд е над петдесет градуса, но е хубаво все пак градусите да не надминават петдесет и пет максимум шейсет. Трънчетата издържат тези температури и оцеляват, но оцеляват е точната дума. При тези температури основните жизнени процеси - фотосинтеза, дишане и растеж на практика са спрени. Трънчетата ти ще растат вечер като се захлади, но вечер не могата да фотосинтезират защото няма светлина. Така че вентилация определено ти е нужна за да закрепиш температурата малко под петдесет градуса. Въобще в тази област съвет може да ти даде Вал. Аз нямам оранжерия и разсъждавам повече теоретично.
Така като ти гледам конструкцията си мисля че за да не плющи найлона като корабно платно когато задуха вятъра ще е добре отвън да я подсилиш с няколко въжета прекарани в празното пространство между отделните скелетни тръби.
И още една подробност. Когато кактусите цяла зима са били по на тъмничко изнасянето им извендъж на пряко слънце често води до изгаряния. Също като при човек който е отишъл на плаж без слънцезащитен крем и е заспал на плажа. За да не стане това можеш да напръскаш найлона от вън с варно мляко. Дъждовете постепенно ще го отмият и така постепенно ще се увеличи пропусквателната способност на найлона. Друг вариянт е поне първите дни отгоре да наметнеш някаква мрежа от типа на тия дето военните използват да си правят сянка по ученията , а се оправдават че това били маскировъчни мрежи и така не ги виждал врага.
И като казах думата мрежа и се сетих. Не знам как е при вас, но по нашия край градушките от екзотика се превърнаха в регулярно природно явление. За да предпазиш и найлона и това което е под него няма да е лошо на четири колчета да опънеш една мрежа против градушки. Всички автокъщи по нашия край са покрити така след като преди две, три години градушка с размер на едър орех направи десетки автомобили почти непродаваеми. Тези мрежи се продават по магазините където предлагат селско стопански инвертар.

Иначе като за начало оранжерийката ти е много симпатична. Сигурен съм че ще ти върши много добра работа. Кактусите отгледани в оранжерия изглеждат много по - добре от тези гледани по балкони и прозорци.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Парници, оранжерии и други кактусови убежища

Мнение от johnstalker »

От 2 седмици адаптирам кактусите като ги изнасям денем на шарена сянка, и чак вечер ги напичаше слънце за по-няколко часа (заедно с разсадите от доматито;) ). Това за мрежата е добра идея, и ще се възползвам от нея. На есен ще сложа втори дебел и армиран найлон върху този, но за градушка, наистина не бях се замислял.
Аватар
petarco442
Двойно кафе
Мнения: 188
Регистриран на: Ное 19, '10, 17:12
Местоположение: гр.Бургас с.Черно море
Обратна връзка:

Re: Парници, оранжерии и други кактусови убежища

Мнение от petarco442 »

Честито за оранжерйката! При мен плановете за оранжерия са за другата година. Място има -пари нема :lol: :D Та живот и здраве до другата година ще се събират пари за оранжерия, и тамън ще се купят повече обитатели за нея, че терасата отесня :D
Аватар
simira
Виенско кафе
Мнения: 403
Регистриран на: Мар 31, '10, 21:04

Re: Парници, оранжерии и други кактусови убежища

Мнение от simira »

Джони хубава оранжерия ,само че остави найлона отгоре а отстрани направи големи отвори ,за да има проветряване ..
dal

Re: Парници, оранжерии и други кактусови убежища

Мнение от dal »

поздравления :D
показах я на твоя приятел , вика тя хубава , ама що гледа Петре кактуси ?!
е как да му обясниш :hmmm:
деца ! :hihihi: :lol:

не съм му показвала хибитата ти че тогава хептен нямаше да мога даобясня :mrgreen:
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Парници, оранжерии и други кактусови убежища

Мнение от el pistolero »

Мрежи за засенчване бях гледал в Баумакс скоро. Бяха 20 или 50 кв. м. парчето, ама за цената не се сещам. Направени са от едни подобни на сезалови влакна оцветени в оранжево или зелено, същата материя и плетка, като чувалите в които продават зелки и картофи по борсите- ситна мрежичка :nod:
А и да не забравя - Честито :bira:
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”