Клейстокактус Щраус – Cleistocactus strausii

Модератор: scleri

Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Клейстокактус Щраус – Cleistocactus strausii

Мнение от johnstalker »

Днес след като боядисах яйцата ми остана време да потърся из интернетя малко информация за тези високопланински "свещи с бяла четина" - Клейстокактусите на Щраус. Понеже наскоро пресаждах моя такъв и видях голям зор с бодливата му "козина", се чудя когато стане един метър какво ще правя :) Сигурно има чалъми за пресаждане на тези бодливци когато станат по метър, ама аз още не съм ги открил, щото не ми се е налагало. ;)

Изображение

Семейство: Кактуси (Cactus Family)
Научно име: Cleistocactus strausii
Произход: Високите планински райони на Боливия и Аржентина
Синоними:
– Cereus strausii
– Borzicactus strausii
– Pilocereus strausii
– Denmoza strausii

Описание: Клейстокактус Щраус е един от най-полулярните декоративни видове кактуси. Той неизменна съставна част от всяка кактусова композиция. Расте много бързо, образува много разклонения покрити с финни бодли.
Стебло: Светло, сиво-зелено, разклонено, до 2,50 см високо, до 7 см в диаметър.
Ребра: До 25, малки и ниски, с гъсто разположени бели ареоли.
Централни бодли: 4 на брой, достигащи до 4 см.
Радиални бодли: Достигат до 20, сребристо-бели, тънки, четковидни и сравнително меки, с дълбина до 2 см.
Цветове: Изникват директно от стеблото, червени, 6-9 см дълги и до 2 см в диаметър, затворени.
Плодове: Червени, кръгли с остри връхчета, покрити с влакнести косми.
Отглеждане: При отглежането му трябва да изберем най-слънчевото място, въпреки това не са му необходими директни слънчеви лъчи през целия ден. Полива се обилно през лятото. През периода на покой кактуса се засушава и почвата се поддържа суха. Корените му са податливи към гниене при поливане през този сезон. Температурите през зимата трябва да са в границите на 8- 10 ° С. Този кактус е толерантен към краткотрайни застудявания и понася температури до -10 ° С. Отглежда се в добре дренирани почви. Може да се наложи да стабилизираме с подпори възрастните растения, за да не се прекършат от собствената си тежест.
Размножаване: От семена и издънки.
Аватар
Shagrath
Виенско кафе
Мнения: 382
Регистриран на: Сеп 30, '10, 21:23

Re: Клейстокактус Щраус – Cleistocactus strausii

Мнение от Shagrath »

Пресаждаш, като използваш широка лента, с която придържаш растението по средата, защото иначе има опасност да се пречупи. Освен това със сигурност ще ти трябват и ръкавици :D
Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”