ФЛОРА-БУРГАС 2011г.

Модератор: scleri

Аватар
Galq 03
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1977
Регистриран на: Яну 22, '10, 16:47
Местоположение: Слънчев Бряг

Re: ФЛОРА-БУРГАС 2011г.

Мнение от Galq 03 »

Олеее, аз май оспамих темата :oops: ако е само за кактуси и сукулентни, моля моите снимки да се преместят в нова тема :nod:
Аватар
Val March
Кафе с мляко
Мнения: 207
Регистриран на: Дек 15, '10, 18:52
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: ФЛОРА-БУРГАС 2011г.

Мнение от Val March »

Всички навахои, колорадои, педиота и прочия от бай Рангел са вкоренени детки от присадени растения.
Има някаква супер технология, дето и сух бастун вкоренява!:))))
Искам да питам колегите какви са им впечатленията от такива растения? Семеначетата му са супер, но вкоренени не съм вземал от него .... и ми е интересно как се държат следващата една година?!?! % на преживяемост?!?
Аватар
bossos
Kафенце
Мнения: 32
Регистриран на: Апр 1, '11, 18:35
Местоположение: Бургас

Re: ФЛОРА-БУРГАС 2011г.

Мнение от bossos »

johnstalker написа:Как мога да се свържа с този Рангел? :)
Ферокактус - Рангел Пъков ЕТ

* Адрес: Пловдив
* Телефон: +359/ 85/172 608
Телефон: 00359887194904
Аватар
petarco442
Двойно кафе
Мнения: 188
Регистриран на: Ное 19, '10, 17:12
Местоположение: гр.Бургас с.Черно море
Обратна връзка:

Re: ФЛОРА-БУРГАС 2011г.

Мнение от petarco442 »

bossos написа: при пресаждането установих, че е било на подложка и е вкоренявано впоследствие :!:

Моят Ferocactus coloratus също е бил на подложка
Изображение
Аватар
exotica
Двойно кафе
Мнения: 176
Регистриран на: Мар 31, '11, 13:42
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: ФЛОРА-БУРГАС 2011г.

Мнение от exotica »

Какво лошо има във вкоренените издънки? Моите си растат и изглеждат чудесно, зимуват без проблеми…
Поздрави, Андрей
Аватар
Val March
Кафе с мляко
Мнения: 207
Регистриран на: Дек 15, '10, 18:52
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: ФЛОРА-БУРГАС 2011г.

Мнение от Val March »

Здрасти, Андро!
По принцип нищо лошо няма във вкоренените кактуси!
Но първата година след вкореняването е достатъчно опасна за оцеляването им. Особено първото поливане пролетта. Рискът от преполиване винаги е налице поне 1 година след процедурата, а загниванията се случват сякаш по необясними причини...
Аз също вкоренявам свалени от присадки кактуси, но го правя по естествения начин, без химикали.
Докато при химически предизвиканото коренообразуване рискът е значително по-голям, защото се получават не зародиши на корени, а цяла коренова система по 3-4-5 см и нейната адаптация към субстрата далеч не винаги е сполучлива.
Аватар
exotica
Двойно кафе
Мнения: 176
Регистриран на: Мар 31, '11, 13:42
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: ФЛОРА-БУРГАС 2011г.

Мнение от exotica »

Здрасти, Вал! ;) Не съм правил сравнение "естествено" спрямо "химическо" вкореняване. Разсъждавайки си просто, смятам, че и едното и другото предизвикват свои собствени корени у растението и, колкото повече и по-здрави са те, толкова по-добре за растението. :hmmm: Поне така ми се струва…
За Рангел знам, че не изкарва вкоренени на пазара, ако не са изкарали поне година развитие при него. За Pediocactus-ите ми е казвал, че са 2-годишни вкоренени. А и като съм му проверявал субстрата, корените, макар и не многобройни и добре развити, все пак доста добре са го "засмукали", което си е баш здраве според мен. :nod:

Отделно по въпроса производство и търговия - смятам, че е много по-изгодно икономически да се развъждат издънки отколкото семенаци. За 1 - 2 години имаш растение от издънка, което иначе би отнело 4 - 10 години да постигнеш от семка. Съответно и цената ще е различна…
Поздрави, Андрей
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: ФЛОРА-БУРГАС 2011г.

Мнение от scleri »

Нямам голям личен опит с кактуси от така наречените " бутикови " видове - Педио, Склеро, Навахоа, Тумия и др. Имам няколко колкото да е спазено правилото барабар Петко с мъжете. Прави ми впечатление обаче че търговците които предлагат такива растения явно правят разлика между семеначе и вкоренена присадка. Когато това което предлагат е семеначе не пропускат да го отбележат и то с главни букви. Често след това следват и дузина удивителни.


Що се отнася до търговията с такива видове. Семеначе качено на присадка за година, две ще стигне по големина вкоренената детка. Така че едва ли срока на " производство " принуждава производителите да вкореняват детки вместо да сеят семена.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: ФЛОРА-БУРГАС 2011г.

Мнение от johnstalker »

При кактусите забелязва ли се някакъв деакселериращ ефект при свалянето от подложка и последващото вкореняване, който примерно да се яви като цялостно забавяне на растежа на кактусчето, докато се укорени както си требе?
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: ФЛОРА-БУРГАС 2011г.

Мнение от scleri »

Зависи от вида на кактуса. Някои видове се вкореняват без проблем за седмица две. На други им е нужна година. При всички случаи свалянето от подложката си е голям стрес за растението. Някои колеги предпочитат вместо да вкореняват сваления кактус да го качат на ниска постоянна подложка. Тази подложка след година, две се вдървенява и скрива в почвата така че погледнато от вън въобще не личи че растението не е собствен корен.
Един от модерните методи в тази област е вида да се качи на подложка още докато е едномесечно семеначе. За подложка се използва също семеначе на месец, два но от по-устойчив вид. Резултата е че след няколко години подложката въобще не се забелязва. Имаме растение от капризен вид с коренова система на некапризен. Само че както можеш да се досетиш при едномесечно семеначе операцията иска ръка на неврохирург, и не всеки може да се справи.
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”