Какъв е този кактус?

Re: Какъв е този кактус?

Мнениеот mimeta » Пон Мар 17, 2014 4:30 pm

Здравейте, този кактус как се казва? :dovolen: Кога спи и кога се полива?
Изображение
Изображение
Аватар
mimeta
Кана кафе

Мнениеот Нелогична » Чет Юни 26, 2014 1:58 am

Здравейте, девойки.
Имам един голям въпрос и не знам къде точно да го прасна, та тук ми се видя най - удачно.
Имам си едно прекрасниче и не знам как се казва. Още повече че не знам и какво да го правя че да оцелее.
Да си призная до сега никога не съм гледала кактуси и сукуленти, ако изключим една Хавортия маргаритифера която съвсем успешно удавих :(
Моята прелест го купих преди 2 месеца и сигурно нямаше да му обърна внимание ако не беше останал единствен в БИЛА и то беше толкова изтормозен и съсухрен, че почти не даваше признаци на живвот. Обаче аз си имам слабост към такива изтормозени цветя и го купих, /почти ми го подариха от магазина само защото никой не го искаше/, с идеята ако успея да го съживя някак си да го подаря на някой който ще му се радва. Старах се много да не го удавя и му сипвах по съвсем малко вода на 2-3 дни веднъж.
И в крайна сметка тази сутрин ставам да си поливам цветята и ето какво заварвам :ieeemyzh:
Изображение Изображение

Сега ако може да ми кажете как се казва, и как да го гледам, ще съм много мерси.
Нелогична
Kафенце

Мнениеот Невена » Сря Сеп 17, 2014 7:16 pm

Тези кактуси какви са? Изображение Изображение
Аватар
Невена
Дълго кафе

Години: 26

Мнениеот johnstalker » Пет Сеп 26, 2014 11:47 pm

Това прилича на ексцентрична салата от кактуси. :) Повечето са мамиларии и ехинопсиси. ;О Даже и една ребуция или матукана може да се окаже, че имаш. :D
Аватар
johnstalker
Наркоман

Години: 49

Мнениеот johnstalker » Пет Сеп 26, 2014 11:54 pm

Нелогична написа:..
Изображение Изображение

Сега ако може да ми кажете как се казва, и как да го гледам, ще съм много мерси.

Въпреки видимо измъчения външен вид на това растение, то може да бъде определено като Gymnocalycium baldianum - http://cactus-bg.com/mediawiki/index.ph ... _baldianum
Аватар
johnstalker
Наркоман

Години: 49

Мнениеот tonimimi » Съб Яну 24, 2015 10:59 pm

имам много голям Цереус Перувианус.
tonimimi
Кафе с мляко

Години: 47

Мнениеот scleri » Нед Яну 25, 2015 2:45 pm

Браво.
Аватар
scleri
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Невена » Пон Юли 06, 2015 7:23 am

Вече цъфна и го пускам за второ мнение:
Изображение
Изображение
Аватар
Невена
Дълго кафе

Години: 26

Мнениеот el pistolero » Чет Юли 09, 2015 1:04 pm

Имам две предположения- Rebutia senilis или Rebutia muscula.
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот miglena77 » Пет Окт 02, 2015 3:18 pm

Аз мисля, че е Rebutia senilis, но не съм на 100%.
Аватар
miglena77
Kафенце

Години: 22

Мнениеот sante » Нед Яну 08, 2017 12:50 pm

Здравейте!
Видях в интернет един кактус и направо се побърках да го търся. Намерих в български онлайн магазини на 2-3 места, но изчерпан.Съвсем от скоро станах любител на кактусите и покрай този вид си накупих наколко подобни, но нито един не е той. Та сравнявайки снимките на различни кактуси стигнах до извода че това е Мамилария Грацилис - mammillaria gracilis. Намерих такъв вид в ebay, но искам да потърся между колекционерите в България, преди да поръчам от чужбина. Това не е скъп кактус, но се оказа труден за намиране.
Това Мамилария Грацилис ли е? От къде мога да го поръчам?
Друг кактус, който ми напомня на Мамиларията Грацилис и също много ми харесва, но е рядък и изчерпан е този Mammillaria solisoides http://cactus-bg.com/andro/index.php?route=product/product&path=49&product_id=247 Ако знаете от къде може да ги поръчам, пък дори и да трябва да почакам. Май се оформя в душата ми един маняк на кактуси и това ще се превърне в новото ми хоби :D
Много ви благодаря!
Изображение
sante
Kафенце

Мнениеот scleri » Нед Яну 08, 2017 1:57 pm

Мамилария грацилис е некапризно и масово разпространено трънче. Лесно се размножава с отчупени издънки, и много баби го имат на прозореца си без дори да знаят как се казва. За това се учудвам че не можеш да ги намериш. Вероятно защото го търсиш след любители кактусисти, а сред тях той не е популярен точно заради масовото си разпространение. Ако трябва да си призная и аз го имах преди години когато и мен ме хвана тая болест, кактусите, но в момента го нямам. Когато мястото ти е ограничено не можеш да имаш всичко. Ако не ти мине мерака по кактусите само след година, две ще разбереш за какво става дума.
Второто трънче - Мамилария солисоидес е съвсем друга работа. На пръв поглед си приличат с грацилис-а, но само на пръв поглед. Солисоидес спада към групата на едроцветните Мамиларии, а те до една са трудни за гледане, капризни трънчета. Красиво кактусче е но не те съветвам да започваш колекцията си с него. Вероятността да оцелее дори един сезон е съвсем минимална. Една, две ненавременни поливки и си е заминало.
Порови се из кактусарския форум. Ще се нагледаш на красиви кактуси, а и ще разбереш кои са по-подходящи за начинаещ любител, и кои е по-добре да си купиш след като понатрупаш малко опит. То не пречи и сега да си купиш каквото искаш. Парите са си твои, но аз лично не бих купил растение за което знам че няма да мога да се грижа, и най-вероятно ще го уморя за няколко месеца.
Аватар
scleri
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот sante » Нед Яну 08, 2017 11:46 pm

Благодаря за отговора! Реших да направа така, както ме посъветва . Ще си потърся лесни за отглеждане кактусчета, а Мамиларията Грацилис ще се появи все от някъде. Mammillaria solisoides ще потърся, като натрупам опит. Сега е зима, през пролетта ще имат нови издънки, нови кактуси, а и времето ще е по-хубаво и ще имам възможност да пообиколя магазините за цветя.
sante
Kафенце

Мнениеот sante » Пон Яну 09, 2017 5:29 pm

Купих си малък, сладък кактус, но от магазина не знаят как се казва. Според мен е мамилария, но не съм сигурна точно каква! Ще ми помогнете ли в разпознаването на кактуса? Благодаря!

Изображение
Изображение
sante
Kафенце

Мнениеот scleri » Вто Яну 10, 2017 11:33 am

Честито ново трънче.

Това не е Мамилария, а Ребуция сенилис. Не е капризно трънче. Ако презимува на хладно и сухо през лятото ще те зарадва с красиви цветове. Ако ти е любопитно как изглежда, и как цъфти поискай от Гугъл да ти покаже снимки.
Хубаво е на пролет да го преместиш в друга саксийка и да му смениш почвата. Да не повтарям едни и същи неща можеш да се поровиш в кактусарския форум. Там има много информация за подходящи почни, пресаждане и други такива подробности.

Приятен ден.
Аватар
scleri
Кафеджия/Кафеджийка

ПредишнаСледваща

Назад към Кактуси и сукуленти