Субстрат за кактуси

Модератор: scleri

lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Субстрат за кактуси

Мнение от lila »

:hmmm: Признавам си, че опръсках веднъж корените - когато дойде поръчката. Беше поне преди 2 месеца. От тогава е сухиндел. Затова не се замислих да го пресадя. Сух е, по-тъмните бучици са от торфопочвената смес, няма влага. Беше в пясък преди. От Крайча така дойде - от корените се ръсеше чист песъчец. Сложен е на светло - на перваза на прозореца. Студено е като цяло, около 5-10 градуса в зависимост от температурите навън. Само като напече слънцето около 11 сутринта е критичен момента. Май наистина са тръгнали едни леки стърчоци около 2 мм високи. Вижда се на снимката - имат ясно зелен цвят на новоизбили :hmmm: какво да правя?
johnstalker написа:Баси! Уреди се ти щот си руса.. :cry: А ние с белите коси какво да правим? ;)
Ах, скъса ми сърцето :cry: Да ти запазя час при личния ми фризьор за тази седмица? Ще говоря с Алфонс :nod: няма грешка с избора на цветове и форми :syes:
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Субстрат за кактуси

Мнение от scleri »

Вариянтите на действие в случая са два. При първия трябва да намериш лампи с подходящ честотен спектър и мощност. Да добавиш и една ултравиолетова за по няколко минути, или часа на ден / зависи от мощноста /. Да осигуриш и отопление. Тогава можеш да полееш и да гледаш трънчето цяла зима все едно че е лято.
Другия вариянт е да оставиш кактусчето на светло и хладно място. Да не го поливаш и да се надяваш все пак да заспи. Можеш да бъдеш сигурна че то ще заспи. Може тези връхчета да порастнат още няколко милиметра, но в края на краищата ще спрат да растат. Пролетното слънце ще оправи всичко, а лятното съвсем ще скрие белезите. В краен случай ако нещо много се източи винаги можеш да го резнеш.
Мен ако питаш втория вариянт е за предпочитане.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Субстрат за кактуси

Мнение от lila »

Добре, ще оставя както си е - на хладно и светло. Значи идеята е да няма такива връхчета :nod: Извинявам се, гледала съм съвсем обикновени терасени кактуси :oops: а това тук си е висш пилотаж :nod:
И много благодаря за съветите :tzvetentze:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Субстрат за кактуси

Мнение от lila »

Склери, заспа :syes: точно както каза :nod:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Субстрат за кактуси

Мнение от johnstalker »

Да са пофала само, че и аз се уредих с един чувал субстрати, благодарение на Симира! ;)
Аватар
simira
Виенско кафе
Мнения: 403
Регистриран на: Мар 31, '10, 21:04

Re: Субстрат за кактуси

Мнение от simira »

Щото си добро дете ...и много слушкаш ...
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Субстрат за кактуси

Мнение от johnstalker »

Приготвих си два вида субстрат, на които точните пропорции няма да ви кажа, защото не ги знам. ;) Основната съставка е пясък, глина, лава, пемза, зеолит, вермикулит, торф и една натрошена тухла единичка. ;) Като краен резултат постигнах почти 100% от целите които си бях заложил и изпълнил като задължителни критерии. А те са: лек, водо и въздухо пропусклив, леко кисел и слабо алкален субстрат. (можете да ме питате как измервам тези алкално-киселинни стойности). Но ми изникна един въпрос! - Дали съм го докарал на външен вид, този субстрат. Понеже всички от вас знаят, че аз съм един съвсем пресен и нов кандидат-кактусар, ще ви замоля, да хвърлите едно око на следващите снимки, и да си кажете мнението - дали съм го докарал на външен вид поне? :)

pH - 7.3
Изображение

pH - 6.4
Изображение
Аватар
simira
Виенско кафе
Мнения: 403
Регистриран на: Мар 31, '10, 21:04

Re: Субстрат за кактуси

Мнение от simira »

Джони , аз слагам едрата фракция най отдолу , после средната и накрая ситната фракция във саксията
Този субстрат ще ти задържа влага според мен а това не е хубаво .и много едри камъни има .Пресей го със едро сито и едрите камъчета си ги сложи най отдолу за дренаж.
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Субстрат за кактуси

Мнение от el pistolero »

На мен втората смес ми изглежда по- рохкава и порьозна. Пробвай и за колко време изсъхва напълно без да има кактус в сусбтрата и в същата саксийка в която садиш кактусите си и при същите атмосферни условия при които ще гледаш кактсуите. Примерно ако за 2-3 дена изсъхне напълно ще е близко до перфектната смес :dovolen:
Аз съм привъраженик на много компонентните смеси с различни материали и различно влаго и въздухо задържане, така ако един материал задържа по- дълго влага то другият попива от излишаната такава и обратно, ако единия съхне моментално, то другият забавя леко пропцеса. Въпроса е да налучкаш от кое по колко да сложиш в зависимист от вида на кактуса. Защото има такива които си искат влагичка и други които не понасят влага за повече от денонощие.
А също така съм забелязал, че противно на очакваното субстрат само от камъни, речни, кварцови и тем подобни или едър пясък не съхне никак бързо, дори напротив, затова ако мецду камънака има други мат'ряли като пемза, глинеста пръст,нещо като листовка или боровка или шамотни трошляци, то нещата се балансират и позасушават както си му е реда за прилично бързо време в нормални летни температурни условия.
Препоръчвам ти да има едри камъняци из целия обем не само отдолу, за да не се получи един айрян от ситни несъхнещи частици по средата.
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Субстрат за кактуси

Мнение от johnstalker »

simira написа:Джони , аз слагам едрата фракция най отдолу , после средната и накрая ситната фракция във саксията
Този субстрат ще ти задържа влага според мен а това не е хубаво .и много едри камъни има .Пресей го със едро сито и едрите камъчета си ги сложи най отдолу за дренаж.
Краси, за дънен дренаж използвам трошен камък фракция 4/20. Ако махна едрите парчета ще загубя до голяма част водопропускливоста. Ако се сещаш за "купешкиот" субстрат с които ти ме уреди, беше с много повече такива дребни части, него като го полееш, веднага протичаше отдолу. Аз даже мисля че ще се наложи да добавя още вермикулит и натрошена тухла, за да постигна желаната пропускливост. :hmmm:
Пищолеро, и аз забелязах, че наличието на инертни и абсорбиращи материали кара даден субстрат да "диша" повече или по-малко, и именно по тази логика се водя при забъркването на "манджите". Иначе тази смес, която с неприкрита гордост наричам субстрат е разбъркана много равномерно. ;) Дано напече за 2-3 дни за да спретна тестовете за просъхване :)
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”