Гордостта на Барбадос - Цезалпиния / Caesalpinia pulcherrim

Публикувай отговор
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Гордостта на Барбадос - Цезалпиния / Caesalpinia pulcherrim

Мнение от Blue sky »

Caesalpinia pulcherrima – често растението е наричано паун, червена райска птица, мексиканска райска птица, гордостта на Барбадос. Това е храст, достигащ до 3 м височина, с произход тропическа Америка и западна Индия. Листата приличат на акациевите, а цветовете са събрани в метлици достигащи до 20 см дължина, всяко отделно цветче се състои от 5 венчелистчета, които са предимно жълто-оранжево-червени, но има и сорт Rosea. След прецъфтяването се образуват типичните за семейството шушулки, размножава се от семена и лесно се самозасажда.
Растението е националното цвете на остров Барбадос и дори е изобразено на личния флаг на Кралица Елизабет, в качеството й на суверен на острова.
Любопитно е, че във Филипините цветето е известно като Кабалеро, може би ярката му паунена окраска се свързва с колоритната личност на латиноамериканския мъж.

Изображение

Изображение

Изображение

Добре понася резитба, която позволява да се поддържа в малки размери и поради изключително декоративния си вид е широко разпространено в тропическите градини.

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Гордостта на Барбадос - Цезалпиния / Caesalpinia pulcherrim

Мнение от ravik »

Бях си купила семена преди няколко години, защото ми изглеждаше много атрактивно цветчето на снимка. След като разбрах, че е храст, ги подарих. Но така и се чудя, може ли да се отглежда в саксия като стайно? Каква форма има тогава? Цъфти ли?
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Гордостта на Барбадос - Цезалпиния / Caesalpinia pulcherrim

Мнение от orkud »

Тази прелест много я искам за градината си, но не зная как ще се справи в студената зима. Може би със зимна защита :hmmm: Но ако някой ми помогне да се сдобия с нея много :tzeluvka: ще се радвам
dal

Re: Гордостта на Барбадос - Цезалпиния / Caesalpinia pulcherrim

Мнение от dal »

Изображение
моята е от стрелиция....завита е с вата и дебел наелон и е в пряспата..предстои да науча дали е оцеляла през март месец ; цъфти страхотно и събира много богомолки и скакалци-коронката и е пълна , лятото при тези огромни цветове комбинирания тор е просто нужен и вода обича много-на пряко слънце е :daaa:
р.р. семена не успя да направи , може би защото и беше първи цъфтеж и година
ако някой иска да опита с резници-бих изпратила ;
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Гордостта на Барбадос - Цезалпиния / Caesalpinia pulcherrim

Мнение от Blue sky »

Дал, това е друга цезалпиния - Caesalpinia gilliesii :nod: също страшна красавица :nod:
He who plants a garden, plants happiness
dal

Re: Гордостта на Барбадос - Цезалпиния / Caesalpinia pulcherrim

Мнение от dal »

видях , ама като се рече цезалпиния и поне да четат на едно място...
ако подстрижа моята ще стане точно като последната ти снимка -пък ето че всички знаем че и разлики има и друг сорт.... :lol: :liubov:
nelumbo
Kафенце
Мнения: 44
Регистриран на: Ное 30, '09, 18:12
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Гордостта на Барбадос - Цезалпиния / Caesalpinia pulcherrim

Мнение от nelumbo »

аз си купих мъничка такава лятото от с. Велика, от Серафимови, и тази зима си стои вътре, не знам кога ще е достатъчно голяма, за да рискувам да я насадя навън? сега е 40 см, още си е в кофичка от кисело мляко, срам и позор... а по морето как си растат, и си цъфтят, прелестни изящни дръвчета!
Моето хоби и професия...http://www.ivenflorist.com
Аватар
розалия
Виенско кафе
Мнения: 448
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:02

Re: Гордостта на Барбадос - Цезалпиния / Caesalpinia pulcherrim

Мнение от розалия »

На Албена(морето) зимуват успешно,но там все пак зимата е по-мека .
Иначе и аз съм й много навита,но ще изчакам някой да сподели дали зимува успешно във вътрешността на страната
и особенно ме интересува към балканската част.
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Гордостта на Барбадос - Цезалпиния / Caesalpinia pulcherrim

Мнение от isa »

Относно презимуване на цезалпиния в балканската част имам един неуспешен опит.Изкара една зима в оранжерия от стъкло, неотоплена, почти нямаше поражения. На следващата зима премахнахме оранжерията и цезалпинията остана на мястото си, но вече открито.Не й правих зимна защита, защото не бях много в част по това време и замина. Тази година ще си подновя опитите отново.Имам няколко семенца, но най- вече са ми обещали едногодишно самозасяло се семеначе от Бургаско.
byurhan
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Яну 27, '10, 00:14
Получил благодарност: 71 пъти

Re: Гордостта на Барбадос - Цезалпиния / Caesalpinia pulcherrim

Мнение от byurhan »

Caesalpinia pulcherrima няма нищо общо със Ceasalpinia gilliesi -17градуса и Ceasalpinia japonica -12, 15 градуса.Последните два вида се срещат и в България. В постудените райони се отглежда в големи кашпи. В градината измръзва и напролет пак избива. Caesalpinia pulcherrima я отглеждам в саксия
расте без проблем но е топлолюбива. Ако направи семена като другите мога да ви изпратя по някое семенце.
Публикувай отговор

Обратно към “Редки екзотики”