Delonix Regia - огненото дърво

Аватар
valentina64
Кафевар/ка/
Мнения: 934
Регистриран на: Дек 1, '12, 18:19
Местоположение: Нова Загора

Delonix Regia - огненото дърво

Мнение от valentina64 »

Делоникс регия, наричан още "Огнено дърво" се смята за едно от най-красивите цъфтящи растения в света. Принадлежи към сем. Fabaceae, подсемейство Caesalpinioideae. Делониксът произхожда от остров Мадагаскар и се среща там в диворастящ вид , а навсякъде в страните с тропически климат се отглежда като декоративно растение. Кората му е гладка сиво-кафява, напръскана с много петънца и точки. Короната има формата на широк чадър с дълги хоризонтални клони. Те са здрави и леко мъхести. По-младите са зеленикави, но по-късно потъмняват и стават кафяви. Диаметърът на короната е по-голям от височината на дървото. Делоникс достига височина от 9 до 12 м максимум. Корените са плитки. Листенцата на дървото са много фини и перести. Съцветията са с дължина 15-30 сантиметра.

Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение

През периода на дъждовете короната на дървото се покрива с красиви червени цветове. Разположени са странично по краищата на клоните и са изключително впечатляващи с огненочервения си цвят.Тогава изглежда като обхванато от огън и от там идва името му „огнено дърво". Цветовете са много оригинални - по форма приличат на орхидеи. В отделните видове те са оцветени различно, най-много се ценят дърветата с ярко червени цветове.

Изображение

Изображение

Изображение Delonix Regia Var. flavida

Изображение

По време на суша растението добива необикновен изглед. От дървото увисват дълги (до 70 см) тъмнокафяви, тесни и плоски бобове. Те са леко закривени и приличат на саби. Африканските деца ги използват в игрите си на фехтовка.

Изображение

Заради невероятната си красота той се отглежда и на много други места по света. В топлите тропически региони расте навън. У нас, трябва да се засади в голяма саксия и да се прибира в закрити помещения преди настъпването на първите студове. Огненото дърво има нужда от много светлина, която е особено важна, за да може растението да се развива добре и да цъфти обилно. Почвата трябва да е песъчлива и добре дренирана. Размножава се чрез семена, които имат висока кълняемост и растат много бързо. Особеност при тях е, че трябва да се държат в много топла вода , гореща дори , за да може твърдата обвивка да "омекне"! Поради този факт цветарите, които го отглеждат го наричат "варен Петко" ! :mrgreen: Това е свързано с естествения хабитат на това дърво, тъй като там стават много пожари, които изгарят дърветата , но семето трябва да се защити и да се възроди отново! По този начин природата ги е дарила с тази им удивителна особеност!

Изображение

Делониксът дава цвят на четвъртата година след поникването. Цъфтежът започва малко след появата на първите листа напролет - май-юни и продължава до началото на есента. Подрязването е необходимо за да се постигане добре оформена корона, особено когато дървото се отглежда в саксия.
При възрастните растения минималната температура, която могат да понесат е от -1 до -3 градуса под нулата! В северното полукълбо делониксът хвърля листата си приблизително за два зимни месеца, а първите листенца се появяват рано напролет.
Моите лични впечатления за това красиво дърво са, че е много трудно и капризно за отглеждане растение! Много е топлолюбиво и зимата поради по-ниските температури и по-малкото количество светлина в помещението им опадат листата, но ако се поддържа стайна температура над 20 градуса има шанс и да се запазят! Голям зор виждам с тях, като упорито им слугувам -"примък-отмък", но не се оплаквам :sneee: - красотата изисква жертви и ние всички го знаем! :daaa: Искат много топлина, т.е. много горещи и слънчеви дни сумарно през годината, каквито при нас не достигат и не знам дали ще ги докарам до цъфтеж! :swonder: Но както е казал руснака : " Поживем, увидим !" ММ нарича делоникса "многострадална Геновева " - :lol: :lol: :lol: - или е с опадали листенца от преполиване, или пък от засушаване,или от студ са като оклюмали, или въшки или белокрилки са ги нападнали! Изобщо са си едно голямо предизвикателство поне за мен! Но това е , докато не ме оставят те, аз не ги оставям! :sdaaa:
Имам 3 делоникса, които посях от семена през януари 2012 година. Трета година им е и интересното е, че са различни на височина - двата са малко над 1 метър, а третият е вече 2 метра! Ето ги красавците, :smakeup: които ме изпълват с цветарски мечти и надежди, че някой хубав, слънчев ден в близките години ще видя поне няколко цветленца от по-горните великолепни цветове на това величествено дърво! :slove: :stiskam:

Изображение Този е 2-метровият

Изображение а тези са двата по-малки!

Изображение

Надявам се, че има и някой друг съфорумец, който се е запалил и отглежда това толкова трудно, но и също толкова красиво тропическо дърво с прекрасни цветове! :daaa:
Моята градина: http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=6&t=4927" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/valentina.ilieva.5686" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/6369842 ... ment_reply" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Delonix Regia - огненото дърво

Мнение от Мария Николова »

Поздравления за изчерпателната информация, Вале, която си събрала за нас! :daaa: :gush: :ieeee: Чудесно е, че си си направила труда да изровиш от нета толкова много снимки за онагледяването на матрИала! :shock: Като видях снимките на твоите 3 семеначета, веднага ги познах. Тогава хвърлих едно око и подминах - зелении някакви си. :hihihi: Но сега вече зная какво съм видяла. Заедно с теб ще чакам търпеливо да видим първата китка цветове на тези красоти. :ieeee: . Улавям се, че мечтая да са три различни цвята! :sheart: :sdance: :ieeee:

Опитвам се да намеря правилното ударение на двете думи. Нали все сея на дъното просо. :srofl: Може би Delonix Regia - Делоникс Регия. Или не?
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Ники Стоянов
Кана кафе
Мнения: 571
Регистриран на: Юни 13, '13, 20:56
Местоположение: Варна

Re: Delonix Regia - огненото дърво

Мнение от Ники Стоянов »

Аз от две години се мъча с тези добичета и май ще се отказвам.
Искат много голяма саксия за да растат. Основния проблем е с водата - твърде много и листата пожълтяват и опадват. Твърде малко и пак опадват. Общо взето имам останали 3 броя и ги държа на системи. 100мл вода на седмица.

Завиждам ти на упоритостта. Дано се отблагодарят.

Аз ще се задоволя с аблиции :D
dal

Re: Delonix Regia - огненото дърво

Мнение от dal »

като видях темата и не знам що се сетих за моите хибита ....

иначе имам една такава залитка по жакарандите Jacaranda
Изображение
Изображение
Претория , ЮАР Изображение

видях ги гледах ги обикалях ги снимах ги в естествената им среда , пак са с бобовидни семена огромни в кафяви шушулки , домъкнах такива , и позачетох че искат същите условия - след 9 зона климат , и се отказах ....
някъде даже имахме тема за тези ни лудости , но ти пожелавам да успееш да цъфнат !
денси
Кафевар/ка/
Мнения: 784
Регистриран на: Сеп 18, '10, 20:58

Re: Delonix Regia - огненото дърво

Мнение от денси »

И аз пощъклях по редките растения .Накупувах едни семена на домбея .мукуна. разни пасифлори и още някакви .Домбеята върви добре .Мукуната поникна 20-30 см.и загина геройски .Пасифлорите едни цигуляви и те се посякоха .Но имам семена и ще опитвам докато станат .Най-ми върви пепиното и киваното
Аватар
valentina64
Кафевар/ка/
Мнения: 934
Регистриран на: Дек 1, '12, 18:19
Местоположение: Нова Загора

Re: Delonix Regia - огненото дърво

Мнение от valentina64 »

Благодаря ви Мария, Ники и Дал, за насърчението и пожеланията за цъфтеж на делониксите! :tzeluvka: Като се замисля :sthinking: май не съм чувала, чела или видяла цъфнало огнено дърво в България! :hmmm: Пък може и да има, знам ли?!!! :swonder: Твърде наясно съм с минималния шанс това да се случи, но разчитам на малкия шанс на лудия ентусиаст-градинар и късмета на начинаещия! :stiskam: Заради тази красота си заслужава да продължа с грижите си по тези прекрасни дървета! Дано чудото се случи за да се радваме всички! :daaa:
Мария, правилно си сложила ударенията! :sdaaa: Стискай палци да имаме след 1-2 години цъфнал Delonix Regia в Нова Загора! :stiskam:
Ники, не се отказвай от тях, покажи ми ги моля те колко са големи и в какво състояние са, много съм любопитна! :mrgreen:
Мила Дал, :gush: , сякаш ми прочете мислите и предпочитанията към тези великолепни екзоти, та аз отдавна съм залитнала по "твоите" сини жакаранди :slove: - заедно с огнените дървета през януари 2012 посях и семенца на това също толкова великолепно дърво синята жакаранда /Jacaranda mimosifolia/ :smakeup: , от което също имам 3 великолепни екземпляра, които смятам да покажа като открия нова тема в този раздел! :swait:
Денси, продължавай и не се отказвай, все ще се получи някой път - струва си като видиш цъфнал прелестен и екзотичен цвят :daaa: !
Моята градина: http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=6&t=4927" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/valentina.ilieva.5686" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/6369842 ... ment_reply" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
valentina64
Кафевар/ка/
Мнения: 934
Регистриран на: Дек 1, '12, 18:19
Местоположение: Нова Загора

Re: Delonix Regia - огненото дърво

Мнение от valentina64 »

Чувства се прекрасно в жегите и нарасна видимо това лято, но като паднат темепературите под 10-15 градуса и започва страданието! :sdaaa: :sdoh:

Изображение
Моята градина: http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=6&t=4927" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/valentina.ilieva.5686" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/6369842 ... ment_reply" onclick="window.open(this.href);return false;
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Delonix Regia - огненото дърво

Мнение от Бобсъна »

няяколко вметки..Делоникса е от сем Бобови...и като член на това сем. произвежда бобове...Пониква изключително лесно,само трябва да се скарифицира(в моя случак надрасках коравата обвивка на семената с шкуркян диск на малкия ъглошлайф до показване на бело),накиснах за 1-2 дни ,насях и след седмица поникнаха...
Растението ,по мое виждане е от доста висока зона...10б/11а( а не както пишат в нета-9а).При мен от 6 семена поникнаха 4...всички растяха прилично,едното стгна 40 см...но зимата ги държах на 10 гр. и всички измряха малко по малко...
Изображение
Аватар
Ники Стоянов
Кана кафе
Мнения: 571
Регистриран на: Юни 13, '13, 20:56
Местоположение: Варна

Re: Delonix Regia - огненото дърво

Мнение от Ники Стоянов »

Ей ги мойте двете.

Изображение

Зимата почнаха да чернеят отгоре надолу и почерняха до средата. Сега са избили ама са много грозни.
Оставил съм ги на произвола.
Аватар
valentina64
Кафевар/ка/
Мнения: 934
Регистриран на: Дек 1, '12, 18:19
Местоположение: Нова Загора

Re: Delonix Regia - огненото дърво

Мнение от valentina64 »

Ники, и при мен някои клончета почерняха, но ги отрязах до здраво. :sdaaa: Но това се случи рано напролет, когато избързах да ги изкарам навън и явно им дойдоха в повече все още хладните нощи! А иначе зимата си бяха на топло и изкараха без проблеми. Догодина напролет, ако всичко е наред с тях ще изчакам да стане достатъчно топло - поне 15 градуса нощем и тогава ще ги изкарам в градината! :daaa:
А ти не се отказвай от тях, представяш ли си ако цъфне това чудо на природата, каква радост ще е от тази красота?!!! :o :shock: :potekoha:
Моята градина: http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=6&t=4927" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/valentina.ilieva.5686" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/6369842 ... ment_reply" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Редки екзотики”