Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от Виола »

Ето какво открих по време на ваканцията ми :angelche:
Изображение
Аватар
verji
Кафе машина
Мнения: 3343
Регистриран на: Дек 2, '09, 14:40
Местоположение: Плевен

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от verji »

Виждала съм на Приморско при защитените дюни и в къмпинг Каваците. Самото растение е в червената книга за засташени от изчезване видове .Пясъчната лилия е многогодишно луковично растение, не е високо около 50см.Размножава се вегетативно и със семена, цъфти юли - август (септември) и плодоноси октомври. Цветовете са бели или малко кремави и имат приятен, екзотичен и много фин аромат. Мисля че в градински център "Замъкът" -Бургас го имат. :hmmm:
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от dobis »

Виола , това твоя снимка ли е ? :o :o :o :o Разкажи малко повече , къда , как, в какви условия.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от Blue sky »

Виола, вълшебна снимка :ieeee: :ieeemyzh: :ieeee:
Идея си нямам след колко години от дошлите сега патета, ще стане таково невероятно чудо :mrgreen:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от Виола »

dobis написа:Виола , това твоя снимка ли е ? :o :o :o :o Разкажи малко повече , къда , как, в какви условия.
Да, Доби, моя снимка е, но не е от тук. Бях допреди няколко дни на море в Италия, от средиземноморското южно крайбрежие е. Цъфти направо на пясъка; опитах да изскубна едно стръкче, но явно е доста дълбоко луковицата и го зарязах. Образува много семенни кутийки. Ако отида на края на август или септември, ще ги потърся да видя какво е станало. Определено там никой не им обръща внимание и си растат и цъфтят на воля. Дори мястото не е под защита :lol:
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от DarinaN »

Виола написа:
dobis написа:Виола , това твоя снимка ли е ? :o :o :o :o Разкажи малко повече , къда , как, в какви условия.
Да, Доби, моя снимка е, но не е от тук. Бях допреди няколко дни на море в Италия, от средиземноморското южно крайбрежие е. Цъфти направо на пясъка; опитах да изскубна едно стръкче, но явно е доста дълбоко и го зарязах. Образува много семенни кутийки. Ако отида на края на август или септември, ще ги потърся да видя какво е станало. Определено там никой не им обръща внимание и си растат и цъфтят на воля. Дори мястото не е под защита :lol:

пролетта се засилих да си купая точно такава лилия / на етикета имаше снемано такова цвете/ - а то излезе чиста проба лилиум ,че даже хвърли пъпките . аз пък го "хвърлих" в градината :twisted:
успех и дано събереш семенца :daaa:
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от Виола »

Даре, това определено не е лилиум. Добито е на морето и при нея Панкратиума може и да вирее успешно. За другите райони на страната не съм сигурна.
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от el pistolero »

Tъдява ги знаем като Пясъчна Лилия- защитен вид, но въпреки това почти изчезващ, заради масовите строежи и урбанизация на пясъчната ивица на Юг от Бургас :x
Нарвемето и до Созопол е имало, ама познайте сега... от Ропотамо на юг вече- я има, я няма някое стръкче... то и в Приморско дюните как ги експолатират... :hmmmmmm:
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от dobis »

Виола , благодаря . Насъбра се инфо - Майк от Русе , много казвате и за Созопол и ропотамо , имам представа и от плажовете по южна Италия . Вместо да се тормозя с питанки , по- добре утре с кофата на плажа за пясък , копан до почва , ще изкопая и от нея и дойде ли ми лукчето, едно мини плажче му спрятам в някоя бака от латекс , две три благословии на чист Бг език - добре дошло ,мило , но вече си в моите ръце - или- или , да си знае то :lol: :lol: :lol: А ако ги размножа случайно някой ден , ще ги пренеса и на някое плажче и една огромна табела до тях - Българино, не рови :mrgreen: :mrgreen:
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от Mike »

Не се мъчи с кофи ами направо в двора го насади и размеси с пясък почвата /при тебе си е топло/ -аз ползвах речен чакъл за целта. Моята така и не цъфти но си има листа всяка година. Сега като дойде и на мен новата луковица -мисля в саксия да я гледам, че да цъфне.
Публикувай отговор

Обратно към “Редки екзотики”