Pancratium maritimum - Пустинна лилия

one man
Дълго кафе
Мнения: 130
Регистриран на: Мар 22, '10, 10:10

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от one man »

Отдавна има култивирани форми на панкрациум, които се гледат в домашни условия. Виждал съм да предлагат семена от тях в един сайт- топ тропикълс ком. Есента продаважа такова цъфнало растение за 12-15 лв. в Ботаническата градина на БАН,а аз изрично питах дали е пустинна лилия и ми бе отговорено положително.
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от dobis »

ей , ама вие зорлам в пандиза ще ме набутате ... я четете като хората , ще ровя пясък и почвата под него да си насея луковицата от незнам си коя си чужденеция , ааааааааааааа....и ако успея да го размножа някога , с удоволствие бих му намерила някъде закътано местенце по брега , но няма да ви кажа къде е точно:lol: :lol: :lol: :lol:
Ако става дума за пясък , може да се измисли нещо , но и за него глобяват :hmmm: :hmmm: но не чакайте от мене да разсипя нещо , едва ли ще го опазите , купи си лукче и ще го гледаш , харизано ли е - може и през пръсти :hihihi:
Съвсем скоро пак ще има поръчка , опита е успешен , луковиците се оказаха много добри , не пречи да се поръчат още, аз поне забивам още една , търсят се само желаещи за още две.
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от el pistolero »

Aз това го писах към желаещите - поне като копаш, да копаш и за тях и неразбрали, че само пясък ще копаш ;)
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от dobis »

уххххххх, като диво свине у шубрака ...метнах се да ровя едни мръсни пясъци из драките , да си има и почвичка в пясъка де ... гледаха ме като откачалка ...Първо направих едно проучване из треволяка по плажа , какво има в корените на тревите и се метнах да диря и аз такова . Засадих и три вида треви , ако те са живи и добре , и на лилийката ще й е добре ...вече два дена няма клюмнал буренак , дано скоро се покажат листенцата , че те бяха едни жълтички и тънички от транспортите и тъмниците. Объркан сезон , но се надявам да расте малко на листа това лято. баката е облещена на плажа на най- големия пек и както никак не е гадно горещо сега , дано да ми стане опита ...
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от DarinaN »

dobis написа:уххххххх, като диво свине у шубрака ...метнах се да ровя едни мръсни пясъци из драките , да си има и почвичка в пясъка де ... гледаха ме като откачалка ...Първо направих едно проучване из треволяка по плажа , какво има в корените на тревите и се метнах да диря и аз такова . Засадих и три вида треви , ако те са живи и добре , и на лилийката ще й е добре ...вече два дена няма клюмнал буренак , дано скоро се покажат листенцата , че те бяха едни жълтички и тънички от транспортите и тъмниците. Объркан сезон , но се надявам да расте малко на листа това лято. баката е облещена на плажа на най- големия пек и както никак не е гадно горещо сега , дано да ми стане опита ...
:daaa: да не удавиш треволяка
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от dobis »

няма :D :D пясъкът задържа влагата , горе е сух , но надолу е винаги мокър, вода само един път , като сях , вече колкото падне от небесната вода , не я зарових много баката , да позасъхне първо по- бързо , но ще я затрупам след някой ден .
Някой ходил ли е до Каваците скоро? Преди 3-4 години , в ляво от входа , до стария хотел, на плажа, е имало оградено място с лилии и табела дори, цъфтяли са там , имало е и извън оградата растения , но както ми го описаха мястото, малко след това там накопаха маса дупки за хотели , та не се знае какво се е случило с тях. Не бих се изненадала всичко да е затъпкано и съсипано , но може и да се е запазило находището им. И в Приморско е имало , около Малката Перла , но там направо се ОЛЯХА със строежи , чудо ще е да са оцелели.
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от dobis »

За последно за дълго време напред . Поникна , за седмица бебето показа листото отгоре :ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh: Не е за вярване на какви температури се разви , направо ври пясъка му , и тревите са още свежи и не клюмат дори през деня, изнасяйте на най- горещото място, това извънземно наистина идва от Марс или Венера . Виола е безкрайно права за жегите , които иска, не е пясъчна , ами си е направо пустинна лилия.
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от DarinaN »

dobis написа:За последно за дълго време напред . Поникна , за седмица бебето показа листото отгоре :ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh: Не е за вярване на какви температури се разви , направо ври пясъка му , и тревите са още свежи и не клюмат дори през деня, изнасяйте на най- горещото място, това извънземно наистина идва от Марс или Венера . Виола е безкрайно права за жегите , които иска, не е пясъчна , ами си е направо пустинна лилия.
:daaa:
браво, Добис :ieeee:
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
verji
Кафе машина
Мнения: 3343
Регистриран на: Дек 2, '09, 14:40
Местоположение: Плевен

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от verji »

:?: къде са снимките :hmmm:
Аватар
verji
Кафе машина
Мнения: 3343
Регистриран на: Дек 2, '09, 14:40
Местоположение: Плевен

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от verji »

Ето снимка ор Приморско на семениците...признавам си откъснах си три шушулки..
Изображение
само се чудя семената в пясък ли да ги садя или в торф :hmmm:
дайте идеи,моля.... :?:
Публикувай отговор

Обратно към “Редки екзотики”