Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Аватар
antoanetamirchova
Kъсо кафе
Мнения: 95
Регистриран на: Юли 24, '12, 14:01
Местоположение: Кюстендил

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от antoanetamirchova »

joannka,можеш още сега да я засадиш луковицата в по дълбока саксиика в смес от пясък и пръст 2 :1 и зимата на място където е поне до 5 градуса,аз поне моята така я гледам и тази година ми цъфтя,но едно 4 години само листа изкарваше,а и трябваше време и да се аклиматизира ,защото и аз като теб си я донесох ,но от Испания,искат да са в големи и дълбоки саксии,не трябва много да се поливат само леко отгоре и отдолу да не застоява вода,аз слагам около 5 см. камъ4ета в саксииката на дъното и тогава пръстта за цветето.Имам един цветонос с едно семенце,но не знам дали ще успее да узрее :ieeee: :daaa: :stiskam: :tzvetentze:
Аватар
joannka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1873
Регистриран на: Сеп 30, '10, 17:24
Местоположение: Плевен

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от joannka »

Много благодаря,antoanetamirchova :tzeluvka:
Така ще направя,всичко нужно имам ,дано и хареса в моята саксийка и градинка...А ако вземе и да цъфне / късмета на начинаещия /.... :ieeee: то в Плевен лятото е като в южна Сицилия,може и да не забележи много разликата :sgiggle:
Изображение Изображение Изображение

ИзображениеFlowers feed the soul...
Happiness is a decision.You are as happy as you decide to be!
Аватар
antoanetamirchova
Kъсо кафе
Мнения: 95
Регистриран на: Юли 24, '12, 14:01
Местоположение: Кюстендил

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от antoanetamirchova »

:lol: то и в Кюстендил е като южна Испания, :hihihi: но взе 4е и хареса и цъфна :ieeemyzh: ,аз пролет я изнасям и я слагам на най- слън4евото място- оби4а да е на припек,където да я грее без сянка от сутрин до ве4ер и пак поливам по -малко,то пясъка задържа водата и горещината,а за нея това е най важно :tzeluvka: :tzvetentze:
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от dobis »

Доби се появи :twisted:

Значи лука от една поръчка , дето така му се кефех се скюфка още първата зима , забравих го на гаража с все бака с пясъци от ДЪЮните...нормално за мене. Бях набрала няколко завързали цветоноса , натопени във вода , взеха че узряха , сяха се семена, добре поникваха, май ги раздавах и семена и бебочета , не помня , имам само 3 въшки в една саксийка сега.

Ако има запазен лук за мене , по-добре да я вземе някой друг, предполагам и за семената ще се намерят желаещи. Бих поела само ако е различна от нашта тука , но всикчо е медитераниум , та не ми се вярва да има разлика. Майк ще каже по-точно.

Накупила бях едни алиуми , то хубаво , ама се оказа че 3 вида ги има на поляните ни, писна ми да се гъча с бурени от къра и да ги моря после по саксии или в калпавата градина.Там на мястото им са от хубави по-хубави , че и живи .

За тези които ще гледат в саксии - ПРИБИРАЙТЕ , това е адски надълбоко по наште пясъци, има какво да го пази от студа, за градина - дълбочко сейте , оцедливо място и поне 40-50 см отгоре му , да не достига замръза до лукчето. Избива , има цяло лято да си пробива път до светлото и слънцето.

Тони и Майк , те са за добрите съвети , аз мога само да казвам какво не бива да се прави :hihihi:
Аватар
antoanetamirchova
Kъсо кафе
Мнения: 95
Регистриран на: Юли 24, '12, 14:01
Местоположение: Кюстендил

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от antoanetamirchova »

Доби същата е като нашата-разлика няма, :tzvetentze: ако искаш напролет мога да ти метна едно лукче,аз тогава мисля да я пресаждам,че вече и е малка саксията,а и трябва да я сложа и в по дълбока,че сега е в една 25 см ,а пък ако узрее семенцето ще се прбвам да го посея :hihihi: пък да видим :ieeemyzh: :tzvetoman:
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от dobis »

ааааа, не ща , стигат ми и мойте , по-добре при някой който ги няма и си има хубава градина с много слънце и място.
Не семенце , семенца ще са , повечко са в една кутийка :lol: Лекичко заровени , влагица и топло , завити , бързо никнеха, ама пускаха едни коренчета , все се кълбичваха , та май ги пресявах да им заровя коренчето, нещо такова беше...
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от Mike »

В саксията няма значение дълбочината -щото се прибира и не мръзне. Моите са в градината -на 20-25см дълбочина, хвърлям малко шума зимата отгоре и снега дето ги пази -това е.
Sheytan
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Авг 30, '21, 18:05

Re: Pancratium maritimum - Пустинна лилия

Мнение от Sheytan »

А някой успешно да е изрътил семена? Да даде съвети и напътствия моля! А ако е било преди време и очаквания. Как се развиват бебешоците, какви условия са им оптимални, освен пясъчната ивица на средиземноморието? Ще ми е от голяма помощ <3
Публикувай отговор

Обратно към “Редки екзотики”