Мъх сфагнум

Аватар
hinotori2772
Дълго кафе
Мнения: 148
Регистриран на: Яну 10, '13, 13:46
Местоположение: Варна

Re: Мъх сфагнум

Мнение от hinotori2772 »

Топсин, канела... пудра захар... хайде недейте :)
Просто тярвба да го "пресадиш" :)
Подготви си подложка от пресен сух сфагнум (овлажнен разбира се) в някакъв подходящ прозрачен съд, после това което е на снимката отдели само живите зелени "сфагнумчета" промий ги с вода (чиста, нискоминерална... в краен случай дъждовна) и ги засади на новото място... или просто ги пусни и ги притисни леко... като я няма тази черната основа която да мухлясва и няма да има проблем по-нататък... с течение на времето ще си порстне и ще се размножи... трявба да се полива с ниско минерална вода задължително.
П.С. освен сфагнума гледам че се е развил и някакъв друг "зелен" мъх или нещо подобно... сфагнума е по-светлозелен и се отличава от типичните по-тъмнозелени мъхове, които не са толкова желани (те именно могат да мухлясват след като умрат и започнат да се разлагат)
Аватар
katiasis
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Авг 17, '14, 21:36

Re: Мъх сфагнум

Мнение от katiasis »

за съжаление нямам сух сфагнум , а този "зеления"за който говориш е някякси лигав - до сега съм го пръскала с вода но от чешмата -маже пък и това да е една от причините но не мога да му намеря подходящо място ,както навсякъде чета трябвало да е на светло и студен -не се сещам къде
Аватар
hinotori2772
Дълго кафе
Мнения: 148
Регистриран на: Яну 10, '13, 13:46
Местоположение: Варна

Re: Мъх сфагнум

Мнение от hinotori2772 »

Няма нужда да е чак толкова студено... на нормална стайна температура се развива достатъчно добре. Ако нямаш сух сфагнум, може би трябва да си закупиш, но като субстрат за живия сфагнум може да се ползва и субстрат за орхидеи - торф + кора...
Този лигавия е вече разложен - той трябва да се изхвърли, аз говоря за тези новите връхчета които са във формата на цвете - те са живите... не са останали много май че... А това че си ползвала чешмяна вода, предполагам обяснява сегашното състояние на нещата. Въщност зависи и къде точно живееш - някъде и чешмяната вода може би е подходяща... но като цяло ако не можеш да я тестваш за минерално съдържание е игра на (руска) рулетка.
Аватар
katiasis
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Авг 17, '14, 21:36

Re: Мъх сфагнум

Мнение от katiasis »

Благодаря ти hinotori2772 за бързият отговор и явно ще трябва да се сдобия със сух сфагнум.Ще пиша след време какво е станало.Приятна вечер и благодаря
Аватар
katiasis
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Авг 17, '14, 21:36

Re: Мъх сфагнум

Мнение от katiasis »

Здравейте. Моля ви ,дайте ми съвет каква вода да ползвам за сфагнума (миене,пръскане,овлажняване).Водата каква да бъде- преварена,минерална,дъждовна ,дестилирана или др. Очаквам съветите ви.
Аватар
hinotori2772
Дълго кафе
Мнения: 148
Регистриран на: Яну 10, '13, 13:46
Местоположение: Варна

Re: Мъх сфагнум

Мнение от hinotori2772 »

Може дъждовна, нискоминерална от бутилка (примерно Девин розов етикет). Дестилирана чак няма нужда, даже може да се окаже опасна. Сфагнума по принцип се държи в затворен съд, така че му трябва съвсем малко поливане от време на време.
Аватар
katiasis
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Авг 17, '14, 21:36

Re: Мъх сфагнум

Мнение от katiasis »

Благодаря ти отново.Лека вечер :sdaaa:
Аватар
ReniSiyana
Кафе с мляко
Мнения: 209
Регистриран на: Мар 5, '16, 21:59
Местоположение: София

Re: Мъх сфагнум

Мнение от ReniSiyana »

Здравейте и Честит 8-ми Март!
Някой може ли да ми каже какъв е този мъх?
Дали е Сфагнум?
Мога ли да го ползвам за Орхидеите?
Аранжирах си това онова с него, но искам да знам какъв е.
Взела съм го миналата година от Стара планина -балкана, и на едно място в градината бях нахвърляла малко, нещо като алпинеум си бях направила, а сега е из цялата градина и не мога да го премахна. Вкопчал се е в райграса и това е.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
orhids
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Фев 1, '16, 17:10

Re: Мъх сфагнум

Мнение от orhids »

Мисля че не е.а и аз да питам-дали има накоя добра душа да ми прати малко сфагнум??и аз искам да опитам с него да го размножа и после да го.ползвам за орхидеите
А във връзка с горния пост-това мисля че не е сфагнум.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Мъх сфагнум

Мнение от mimivd »

Ето и аз какво отглеждам

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Редки екзотики”