Японски клен

Модератор: Миша

tops250
Kафенце
Мнения: 5
Регистриран на: Май 6, '17, 08:56

Японски клен

Мнение от tops250 »

Здравеите някои може ли да ми помогне какво се случва с кленчетата ми.Избиха едни кафеви петънца а някои пъпки спряха да се разлистват
Deleted User 3996

Re: Японски клен

Мнение от Deleted User 3996 »

Без снимкии и малко история ще е трудно да се гадае.
tops250
Kафенце
Мнения: 5
Регистриран на: Май 6, '17, 08:56

Re: Японски клен

Мнение от tops250 »

Нещо не мога да кача снимки.А кленчетат изкараха цяла зима на вън и пролетта тръгнаха много добре но в един момент едно от клончетата спря да се развива.дали не съм прекалил с напояването
Deleted User 3996

Re: Японски клен

Мнение от Deleted User 3996 »

tops250 написа:Нещо не мога да кача снимки.А кленчетат изкараха цяла зима на вън и пролетта тръгнаха много добре но в един момент едно от клончетата спря да се развива.дали не съм прекалил с напояването
Кога са засадени, колко са годишни.. и сорта е от значение. Преполиването сега не е фатално. Опасно е в горещото време.
И аз имам няколко спаружени клончета от последните слани преди 2 седмици и още не са се оправили.
tops250
Kафенце
Мнения: 5
Регистриран на: Май 6, '17, 08:56

Re: Японски клен

Мнение от tops250 »

ИзображениеAcer palmatum Atropurpureum.закупен миналата година от баумакс.изкара на вън тази зима а след разлистването му излязоха тези кафеви петна
Deleted User 3996

Re: Японски клен

Мнение от Deleted User 3996 »

Ще се самоцитирам от темата за Ацери, защото ми се струва, че не е присадка или семеначе, понеже от субстрата излизат 2 стъбла.
Тихомир написа:Не знам защо се оформя мнението , че ацерите са трудни за гледане.
По скоро са много жизнени и устойчиви веднъж като се прихванат.
Може би внушението идва от това,че пазара е пълен с ацерчета по 5-7 лв всяка пролет по цветарските магазинчета.
Това са вкоренени резници от лесно прихващаите са видове-Атропурпуреум, Санго Каку, Катцура, Ориндж дрийм и някои други.
Тези кленове имат нищожен шанс ако се засадят директно в земята, понеже имат слаба коренова система.
Дори и да се хванат- обикновено след някоя и друга година изсъхват на пръв поглед безпричинно.
А причината е, че корените не могат да отговорят на изискванията на короната.
В Япония ги отглеждат поне 3-4 години в контейнери преди да ги засеят за постоянно.

Съвсем друго е при присадените- там корените са заредени с импулса от семето и успяват да балансират съотношението корени - корона.

Според мен е стрес от зимата. Не ми харесва цвета на стъблото при основата.
Прилича ми на изсъхнало :hmmm:
Мога да те посъветвам да го държиш на почти целодневна сянка за месец-два и минимално поливане.
Ако сега е в саксийката в която е купен, е желателно да се премести в по голяма с торф и перлит.
И листно подхранване с тор, но не повече от 2 пъти в месеца.
tops250
Kафенце
Мнения: 5
Регистриран на: Май 6, '17, 08:56

Re: Японски клен

Мнение от tops250 »

след като по ваш съвет сложих клена на сянка и с минимално поливане тои се оправи .но избиха едни дълги клонки които не зная какво да ги правя ,дали да ги подрежа или сега не е времето http://s9.tinypic.com/33az05t_th.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Deleted User 3996

Re: Японски клен

Мнение от Deleted User 3996 »

Не мога да отворя снимката, но сега не се реже, освен ако искаме да поддържаме джуджешка форма следващата година.
По добре е да се подреже напролет.
tops250
Kафенце
Мнения: 5
Регистриран на: Май 6, '17, 08:56

Re: Японски клен

Мнение от tops250 »

http://prikachi.com/images.php?images/393/9159393u.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Deleted User 3996

Re: Японски клен

Мнение от Deleted User 3996 »

Бих се радвал на такъв растеж.
Ако ще го засаждате навън, привържете клонките към забито колче , да не ги счупи снега.
Напролет ако има измръзнали клонки по краищата, тогава се режат изсъхналите.
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”