Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата година ?

Модератор: Миша

Публикувай отговор
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата година ?

Мнение от maiakt »

И така, в приятна атмосфера и много кратки срокове се снабдихме с 200 японски клена. И тъй като има много новобранци в ацеро отглеждането като мен, то възникна необходимостта от тази тема. В този първи пост със се опитала да извадя по-важната информация,която Тихомир ни е писал. Надявам се да има съфорумци като Тихомир и Ники, които да ни консултират.
Позволих си да извадя и събера тук част от съветите, дадени от Тихомир:
''Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата година ?
Харесали сме си тези красиви растения, чакали сме ги докато пристигнат, платили сме пари и сега трябва само още малко да се погрижим за тях, за да ни радват през годините.
Специално от тази поръчка растенията са за доотглеждане поне един сезон в контейнер.
Ако ги засадим директно в почвата пак ще се прихванат,
но има голям шанс да кретат и растат бавно и да изгарят от слънцето докато коренчетата им се опитват да се свържат с влагата в земята.
По тази причина, разсадниците практикуват отглеждне в контейнер докато корените напълнят 2-3 литров контейнер. След засаждане от такъв контейнер растението е с развити корени, които растат особено бързо през пролетта и проникват надълбоко.
Растението без стрес се прихваща на новото място.
За контейнерно доотглеждане е важна сместа.
Колкото по груба и едра от стандартните, толкова по добре.''

По препоръка на Тихомир подготвихме следната смес за нашите бебета ацери:
- 1/4 субстрат за орхидеи едра фракция ( 0,5-1,2см ) ;
- 1/4 едър перлит ;
- 2/4 едър торф ;
- половин доза Осмокот ( по едно пликче, което получихме заедно с ацерите) ;
- по някоя шепа пръст от градината в която ще бъдат засадени , за да се запознаят с бъдещия си дом и хранителен състав на почвата ( точно копиран съвет от Тихомир) ;
- по желание може да се сложи и тераует ;

''При тази смес:
1.Водата ще се оттича веднага от контейнера при поливане.
2.Перлита ще запазва влагата за 2-3 дена през най горещото време на лятото.
3.Ще има добро аериране заради едрите частици.''

''Аз ще Ви пратя ацерите "посадени" във влажен перлит. Като смесите перлита и сместа която сте приготвили, само полейте да се слегне и уплътни.
Хубаво притъпквайте субстрата с пръсти покрай страните на контейнера докато пълните саксията.
Иначе много се уляга.
Обикновенно пълня догоре с няколко натискания за да се уплътни и след 2-3 седмици сместа уляга с 3-4 см.
Важно - да не се слагат подложки под саксията, за да не задържат вода. Ако корените са потопени във вода- ацера изсъхва от неспособност да усвои влагата.

За постоянно Отглеждане в Саксия :
Може да зимуват на остъклен балкон, в гараж, или в зароена в земята саксия. Ако саксията е била под снега-няма проблеми. Клонките над земята издържат -30, -40 за дълго време безпроблемно.
Проблема е при корените. При температури от -8 нагоре измръзват по тънките и вторични корени.
Напролет ацера пак е жив и се развива, но много по бавно и не както би трябвало.
Докато се възстановят корените минава повече от месец, понякога и цял сезон.''
Благодаря на Тихомир за споделената информация !
Успех в отглеждането и не забравяйте да качвате по някоя снимка !!!
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата годи

Мнение от ния »

Вчера рових точно за таз сдъвкана истина-бравооооо
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата годи

Мнение от Daniela Pargu »

Позволявам си да кажа БРАВО, защото тази тема ни е нужна ,а аз не бих могла/не знам как/да я създам!
Благодаря,Maiakt :!:
Така ще се съхранят всички съвети на Тихомир,без които аз, поне, не бих се справила!
Успех на всички в новото приключение! :daaa: :daaa:
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата годи

Мнение от maiakt »

Забравих да спомена още съвети:
- Най добре е новите ни японски кленове за пресадим в саксии 3л.;
- Ако все пак нещо сме объркали :mrgreen: , сместта или контейнера, то не е фатално в кратък период да се коригираме ( седмица, две ? ) .
- Където и да гледаме кленчетата – на балкон или в градината ( заровена наполовина сакция, за всеки случай,че не се знае дали няма да има още минусови температури през този месец)- трябва да са на завет. Съответно- до есента поне през топлите месеци трябва да се осигури и засенчване.
- По въпроса с поливането – ако са спазени изискванията за сместта,в която са засадени – би трябвало следващите 2-3 месеца да се поливат веднъж седмично. Не е проблем и по-честото поливане, ако е осигурен добър дренаж ( чакъл под саксията,ако е в градината ) , съответно които са на балкон – да няма под саксийката чинийка.
- И понеже сме нетърпеливи :angelche: – би трябвало след 2-3 седмици да започнат да се разлистват!
Тихо,ако не съм разбрала правилно нещо, поправяй ме.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата годи

Мнение от clock »

Заровената до половина в земята саксия е само до времето, в което все още има опасност от минусови температури. Затопли ли се времето изваждаме саксията от земята и я поставяме на нещо като дървена скара, за да не се сраснат коренчетата със земята. Осигурете засенчване и завет на ацерчето в контейнера. В горещите месеци е желателно самият контейнер да е на сянка, особено ако е черен, за да не се напичат (изпекат) корените.
Deleted User 3996

Re: Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата годи

Мнение от Deleted User 3996 »

Искам да добавя, че това са само ориентири. Ацерите са много гъвкави и нагаждащи се растения и успешно могат да ни поправят грешките.
Има много по добри рецепти за субстрати, тази е лесно достъпна и е преходен вариант до засаждане в земята.
Мисля, че най важния момент е да добавим и малко градинска пръст.

За постоянно и дългогодишно отглеждане в контейнер е по различно.Там нямам практически опит, но с годините се надявам да го добием :dovolen:
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата годи

Мнение от tili »

Благодаря много за тази тема на Мая, както и за цялото развитие на поръчката, благодарение на Тихомир и Вени!
Дотук - всичко е ясно. Питам за зимата. :?: Трябва да гледаме ацерите поне една година в саксии. Къде да се държат през зимата тези мъници? Нямам светъл неотопляем балкон и ако свият такива студове, каквито имаше почти до вчера? :hmmm:
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата годи

Мнение от maiakt »

За нищо,Тили - удоволствието беше мое.
Иначе, понеже и аз се интересувам от този вариант - то доколкото схванах, коментира се за отглеждане и контейнер 1 сезон, т.е. до есента ( опадване на листата ).След което може да се засади на постоянното му място или саксията да се зарови в земята. Цитирам:
"Клонките над земята издържат -30, -40 за дълго време безпроблемно.
Проблема е при корените. При температури от -8 нагоре измръзват по тънките и вторични корени.
Напролет ацера пак е жив и се развива, но много по бавно и не както би трябвало.
Докато се възстановят корените минава повече от месец, понякога и цял сезон.
Ако саксията е била под снега-няма проблеми.''
Иначе - има време, нека първо да ни се разлистят, да им се порадваме, като не забравяте да качвате по някоя снимка :angelche: . А на есен - пак ще питаме.
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата годи

Мнение от tili »

О, ще качваме снимки, как не :) Да започннем отнякъде и ще караме по протокола, Мая :)
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата годи

Мнение от boggy »

Много хубава тема и аз благодаря :) Точно на време :)
И аз научих нещо ново.Един сезон активен е от пролет до есен.Което значи, че можем да ги посадим края на Октомври тази година.До тогава трябва да ги доотгледаме в саксиите на сянка :) И аз мислех, че един сезон е чаааак до другата година по това време и бях изпаднала в чуденка как ще ги гледам зимата, но Тишо ме поправи :) :
-----------------------
Един активен сезон е от пролетта до есента.
Наесен след 15 октомври или като им паднат листата може да се садят.
Може и на балкона да се гледат дотогава, и да им се сложи една слънцезащитна мрежа ако е с южно изложение
Ще се разлистят след 2-3 седмици ако са на топло, ако са навън по късно.
-------------------------
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”