Помощ!Необичайни дупки в двора!

Модератор: Миша

Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4940
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Помощ!Необичайни дупки в двора!

Мнение от къщичка »

Mimi, какъв диаметър е дупката, защото язовеца според уикипедия е гоуемо животно, до 90 см.

За поливането през деня (ще си умориш растенията)- ако е язовец или лалугер, едва ли това ще е решението, те не копаят заради това, че е мокро или поне до такъв извод стигам. И той като лалугера копае дупки за зимен сън, въпреки че сега му е рано. В онази статия пишеше, че лалугера ако е жега и може по-рано да отиде да нанка и тогава копае.

Мислех си какво бих направила ако съм на твое място - може би не бих го гонила, и двете са ми симпатични животинки, и те искат храничка и дом.
Може би решение е, ако си решила да ги прогониш, да им засипеш дупките и да сложиш нещо изградината, което може да ги пропъди - може би нещо силно миризливо, почети из нета какво би ги прогонило, но не и убило.

Зачетох се още обаче за язовеца: "Разпространен е в Стара планина, в обезлюдени местности и винаги край река или поне извор.

Пиши какво се случва, интересно ми е, а и научих нещо ново за животинките.
Успех!
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4940
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Помощ!Необичайни дупки в двора!

Мнение от къщичка »

Пак аз.
Значи лалугера е по-малко животинче и пак стигаме до въпроса за размера на дупките.
Виж за двете животни в Уикипедия пише къде обитават - едното предимно в равнините (не знам къде ви е дворчето).
Лалугера е застрашен вид, язовеца не е.

И двете не ядат корени на растения, лалугера яде листа (може би и на зеленчуци, защото пише само тревисти растения) и семена на житни култури, а язовеца яде плодове, гръбначни и безгръбначни.

Аз предполагам, че не е язовец, защото първо, че дупката му би била по-големичка, пише, че той допускал и други животни в хралупата си, даже и лисици и тази дупка трябва е диаметър поне 20-25 см, за да минат от там, а и под земята би била "многостайно жилище", тъй като там ражда и малките си. И второ - не прочетох да е враг на зеленчуковата градина, даже пише, че е приятел на човека, въпреки че избягват такива срещи, но са в помощ на пчеларите, ловели мишки.

Разбира се, това може да са дупки и на различни от разглежданите две животни.
Ако имате вариант някой да дебне нощем, може и да го видите какво е. Сигурно немалко време му трябва за да я изкопае тази дупка.
Къртица обаче изключвам като възможност, тя прави купчинки над земята, а при теб са дупки.
И сляпо куче едва ли, то прави съвсем малки дупки, а твоята не е много малка, но не мога и да определя колко точно голяма е.
Аватар
Звездичка
Кана кафе
Мнения: 626
Регистриран на: Май 5, '14, 08:56
Местоположение: Лом

Re: Помощ!Необичайни дупки в двора!

Мнение от Звездичка »

Тези две описания намерих в статиите, в които се зачетох.
"Следи. Стъпва на цяло стъпало. Ноктите се отпечатват винаги ясно пред пръстите. Дължината на стъпката на предните крака достига до 8 см, а ширината - до 6,5 см. Дирята му е характерна и не може да се сбърка с друг бозайник. Крачката е около 25 см, а разстоянието между отпечатъците на левите и десните крака -около 15 см."
и
" обикновено застъпва отпечатъка от предна лапа със задния. А предната лапа е с характерно дълги мощни нокти".
Смятам за неточност описанието, че обитава Стара планина. Аз живея в Дунавската равнина - разбирайте най-северните райони, пътувам ежедневно и ежедневно виждам прегазени през нощта язовци. Другото, което ми се стори логично е, че в конкретния случай копаенето на дупки не е с цел настаняване, защото малките се отделят от майките едва през есента, т.е. в момента просто търсят храна-червей, насекоми, клубени и меки корени..., но това вероятно вече сте го прочели. :hmmm: днес ще звъня на един приятел, чийто двор преди време беше надупчен от такова животинче и ще попитам как са се справили с проблема, но мисля, че всичко се реши от само себе си. Първосигнално ми минава мисълта да вземете назаем някое куче за няколко нощи :lol: Извинявай за хумора :angelche: ще пиша по-късно какво съм открила.
Изключвам възможността за сляпо куче, защото е животно, което не понася свежия въздух и няма да копае дупки в посока от повърхността надолу. Дупките обикновено са с чист вход, без натрупвания на пръст, обикновено вертикални, с дълбочина около 20-25см.и след това тръгва хоризонтално тунел, който се затрупва с рехава пръст. Ако освободиш тунела от натрупаната почва до няколко минути сляпото куче се появява, за да го затрупа наново, за да спре достъпа на чист въздух в леговището си. Това е от личен опит и дългогодишна борба с ДЗВЕРА :lol:
"Само живеене не стига, човек трябва да има слънце, свобода и малко цветя."
Ханс Кристиан Андерсен
Deleted User 2919

Re: Помощ!Необичайни дупки в двора!

Мнение от Deleted User 2919 »

При нас сутринта идваше комшийското куче да копае.Сега я вързват(тя е момиченце) и вече не копае.Кученцето чуваше шуртене на водата от поливното и търсила какво шуми, късала маркучета за поливното. .Копят и котки за тоалетната, тоест търсят по-мекото и после заравят .
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Помощ!Необичайни дупки в двора!

Мнение от mimivd »

Момичета,благодаря ви за ангажираността по моя проблем!Това е малката градинка пред къщата.Намира се в едно село на 12 км от Видин.Трите къщи в съседство с нашата не са обитаеми,само дворовете им се ползват -има лозя,картофи,бостан,все насаждения,кэито не поливат.
Това е поглед от 2я етаж

Изображение

Животното е започнало да рови в корените две рози Джулия Чаялд и Мари Ан ,продължило е напред към калата ,разровило е и след това запэчнало през 50 см да рови в корените на растенията точно под капковия маркуч

Изображение

Изображение

тези снимки са преди деянието правени....
Следи не мога да разпозная,защото през деня свекърва ми събрала цялата махла и всички изследвали злосторника.Дупките са с диаметър около10 см,и само една от тях е около 30 см дълбока ,другите са плитки .
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Помощ!Необичайни дупки в двора!

Мнение от mimivd »

Цялата ситуация много ме притеснява,защото не сме там на място,свекър и свекърва ми са на по 70г градски хора(т.е. не са им ясни нещата),които лятото са там.На всичко отгоре ,след 5 дена трябва да заминем на море.
Отклоних се малко...
Ние сме на работа през деня и трудно бихме се справили и с нощно бдение,а те най-много да се уплашат...а куче,Звездичке,ти ме разсмя....то баби няма вече в селото,камо ли кучета,а къщата е на главната улица,на 50м от центъра.
Животното,което рови,го прави или подразнено от течащата вода,или си прави кладенче,от което пие,а може да рови и за безгръбначни .
Не е сляпо куче растенията са си на място,няма тунели .Педставете си,че трябва да засадите малко растение в градината и даже не ползвате инструмент,а като бабите на село,леко разравяте с ръка-това е големината на почти всички дупки.
Аватар
Звездичка
Кана кафе
Мнения: 626
Регистриран на: Май 5, '14, 08:56
Местоположение: Лом

Re: Помощ!Необичайни дупки в двора!

Мнение от Звездичка »

mimivd, може би не трябва да се притесняваш толкова. Животното може да е преминало през двора и да не се завърне повече :stiskam:
"Само живеене не стига, човек трябва да има слънце, свобода и малко цветя."
Ханс Кристиан Андерсен
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Помощ!Необичайни дупки в двора!

Мнение от mimivd »

Дано да си права,Звездичке! :stiskam:
Тази нощ няма набези.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4940
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Помощ!Необичайни дупки в двора!

Мнение от къщичка »

Значи тунели няма, само дупки. Хм... Явно животното е търсило храна.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Помощ!Необичайни дупки в двора!

Мнение от mimivd »

Няма,Къщичке тунели,само дупки,а днес....затишие,дано не следва буря. :stiskam:
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”