Проблеми при пеларгониумите

Модератор: Миша

Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Проблеми при пеларгониумите

Мнение от Di_Va »

Какъв ли е проблемът на това крокодилче от БАН? Близо два месеца си беше супер, а сега се появи това по листата, дано да е от жегите, а да не е някакъв вирус :stiskam: .
Изображение
Изображение
И обратната страна на листото ( макрото нещо не ми се получава), дано се вижда
Изображение
Липсва ми тема за проблем с пеларгониуми.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми при пеларгониумите

Мнение от botan »

Мен ми липсва цял раздел за пелатгониумите. :roll: :D
Crocodile и всички други мушката с мрежести листа, са всъщност носители на вируса Pelargonium Vein Clearing Virus, който прочиства проводящите каналчета от хлоропласти. Той не е толкова агресивен и опасен както останалите за това се използва като сортообразуващ. Не знам какви точно са взаимоотношенията на PVCV с другите вируси, но обикновено когато попаднат два вируса в едно растение то умира. Т.е. що се отнася до мушкатата с мрежести листа не би трябвало да се притесняваш за инфекция с други вируси.

Забелязвам тенденция мрежестите мушката да се наричат "крокодилчета", което също е проблем, защото крокодила е един сорт и не обхваща цяла група и като кажеш крокодил то това значи определен сорт от групата на мрежестите мушката, а не някой си сорт от тази група. Подобно е положението с химерните цветчета в чуждоезичните сайтове. Наричат цялата група от цветни химери Mr. Wren, което е безумно.

Та да се върнем на проблема ти. Такива лезии са присъщи на бактерии или гъби, като е възможно и да е някакъв физиологичен проблем. Не знам какво му е точно, но предполагам едно киснене в топсинов разтвор няма да му се отрази зле.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Проблеми при пеларгониумите

Мнение от Di_Va »

Благодаря ти, много :tzvetentze: ! И за отзивчивостта, и за познанията, които споделяш, и за новата тема ! :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
Да си призная, за първи път чувам за мрежести мушкати :oops:,
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Проблеми при пеларгониумите

Мнение от Teodora76 »

В другата тема съм чела някои от момичетата да се оплакват от почерняване, ако са релиши проблема, моля да споделят.
При мен се случва за първи път, вече три броя от поляка, стелари, намирам почернели и това през последните три четири дни. На какво може да се дължи освен на преполиване, което в случая изключвам, даже са засушени. Ето снимка на днешното, ходих да го вадя от кофата да го снимам.
Изображение
Изображение
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: Проблеми при пеларгониумите

Мнение от къщичка »

Моите като ги получих от поляка пресадих, вървяха си добре, нямаха и следа от почерняване, а преди това ги оглеждах добре. След няколко седмици , 5-6 да са били, започва това почерняване отдолу. Също изключвам вариант да съм ги преполивала. Не си обяснявам защо става така. Вече 4-5 броя така изгубих.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми при пеларгониумите

Мнение от botan »

Това почерняване не е от преполиване, а от почвени микроорганизми, чието развитие най-често се тригерира от преполиване.
http://pnwhandbooks.org/plantdisease/ge ... nd-damping" onclick="window.open(this.href);return false;
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Проблеми при пеларгониумите

Мнение от Teodora76 »

botan, благодаря за линка. Успях да взема резници от растенията, но като прочетох че се разнася по цялото растение май е малко вероятно да се вкоренят. Какъвто и да е резултата, ще пиша.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми при пеларгониумите

Мнение от botan »

Да, шанса е много малък. За да го увеличиш може да прегледаш активните съставки на изброените фунгициди и да помолиш да ти дадат някой подобен за да накиснеш резниците преди да ги сложиш за вкореняване. Това, с което си взимала резниците трябва много добре да се измие.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
margis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1345
Регистриран на: Фев 10, '11, 13:52
Местоположение: Бургас

Re: Проблеми при пеларгониумите

Мнение от margis »

Това пък какво е сега
Изображение
Изображение
Аватар
serena
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1401
Регистриран на: Мар 20, '12, 20:25
Местоположение: Варна

Re: Проблеми при пеларгониумите

Мнение от serena »

И при мен го има при някои видове плюс клюмване на листа, все едно са омекнали, и чернеене на отделни клонки, въобще прелест :evil:
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено.
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”