Проблеми при пеларгониумите

Модератор: Миша

Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Проблеми при пеларгониумите

Мнение от Teodora76 »

Ето тук има много полезна информация.
http://www.forum.kwetki.ru/lofiversion/ ... t7114.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
serena
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1401
Регистриран на: Мар 20, '12, 20:25
Местоположение: Варна

Re: Проблеми при пеларгониумите

Мнение от serena »

Теди, благодаря! Отварям да чета и още в началото що да видя - тези омекнали листа, които гледам и при някои от моите. Не пише да се третират с нещо, само ако има здрав резник за вкореняване, а майчиното растение да се унищожи. Блях :twisted: точно при Лота да се случи :ufff: :ufff: :ufff: гадост :snif: :snif: Писна ми от тези жеги, откакто се вдигнаха температурите в средата на юни, и почнаха проблемите :evil:
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено.
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Проблеми при пеларгониумите

Мнение от Teodora76 »

serena, не се ядосвай, опитай да вкорениш резник, но не отписвай майчиното растение. На първа страница пуснах снимки на почернели растения от които успях да взема резници. Въпреки, че шансът на резници от такива растения е почти никакъв, мисля че се вкорениха, но искам да се развият добре и ще ги пусна в темата.
Аватар
michailova
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 10, '14, 14:51
Местоположение: София

Re: Проблеми при пеларгониумите

Мнение от michailova »

Здравейте! Да ви попитам дали някой от вас се е сблъсквал с това. Днес открих такива пълзящи малки, бели ларвички (червейчета)в чинийките на някои от мушкатата, които съответно видимо са с омекнали листа и загиват. Вероятно ги има и в пръстта и корените, макар че разрових и не намерих. Според мен ядат корените на растенията. Знаете ли какво е и какво може да се направи? Какво бихте ме посъветвали? Да пръскам с нещо, да пресаждам, да захващам наново? :eeeh: Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10763
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 238 пъти
Получил благодарност: 433 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми при пеларгониумите

Мнение от botan »

Приличат ми на коренови памукови въшки. Инсектицид с контактно действие, с който добре да полееш мисля, че ще свърши работа.
Изображение
Изображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
michailova
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 10, '14, 14:51
Местоположение: София

Re: Проблеми при пеларгониумите

Мнение от michailova »

Много ти благодаря за отговора, botan! :tzeluvka:
Мисля, че са същите. Можеш ли да ми препоръчаш точно кой инсектицид да взема и в какво съотвошение да го разредя? Само да полея или и да ги напръскам? Колко поливки да направя и през колко време?
Благодаря!
Аватар
michailova
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 10, '14, 14:51
Местоположение: София

Re: Проблеми при пеларгониумите

Мнение от michailova »

Ботане, прав беше :daaa: Питах в няколко агро аптеки като занесох "мостри" и снимки на вредителите. Всички са категорични, че са памукови въшки. Казаха ми само да напръскам, но реших да извадя растенията за да видя какво се случва. Отгоре пръстта е абсолютно суха, но в основата непосредствено върху и във самия дренаж (керамзит) вероятно е била перманетнто мокра или достатъчно влажна и именно там са се завъдили гадинките, а в горната част няма. Има ги в почти всички саксии, които обработих досега. Мисля, че ако се бях спряла на вариант пръскане и поливане щяха да започнат да гният от прекалената влажност. Първоначално пръснах само в една от чинийките, в която имаше и умряха за секунди. Реших да се опитам да разреша кардинално проблема като изваждам растенията едно по едно, махам пръстта до гол корен, орязвам възможно повече корените (оставям ги на 3-4 пръста дължина) и опръсквам много добре тях и цялото растение с Нуреле. Самите саксии измивам хубаво с четка, препарат и вряла вода и след това пръскам с инсектицид. Засаждам в нова влажна почва, примесена с малко едрозърнест пясък и повече перлит и поставям под карантина на стълбището, като не поливам, защото навън е хладно и се страхувам да не загният. Имам намерение да ги третирам повторно след десетина дни. Не зная дали е правилно и дали да сменя препарата ( например с Моспилан), за да не придобият резистентност. Измивам в банята с препарат и вряла вода и самите стелажи и след като ги подсуша пръскам с инсектицид. Аз действам все едно се боря с чума :lol:
В интерес на истината засега изглеждат учудващо добре и дори видимо освежени пък ще видим какво ще излезе. Така или иначе тази процедура щях да я правя към края на месеца, но без пръскане с химикали.
Накратко това е резултатът от отглеждане в отопляемо помещение. Ако оцелеят, ще го мисля за догодина, защото пък от стълбището миналата година биваха изпочупени до дъно или изчезваха светкавично заедно със саксиите...
Аватар
michailova
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 10, '14, 14:51
Местоположение: София

Re: Проблеми при пеларгониумите

Мнение от michailova »

Здравейте! Пак съм аз....отново с проблем. Първоначално реших, че се дължи на това, че цветята бяха навън в студа преди няколко седмици, когато валя априлският сняг и някои листенца са поизмръзнали или попарени, въпреки че бяха под навес. След като ги прибрах вътре започна съхнене на листа, което премахвах. Междувременно им спретнах и подрязване като третирах срязаните места с активен въглен. Започнаха да избиват млади листенца. Не преполивам, но ги бях засушила доста и съхненето логично се засили. Премахвах нови и нови съхнещи листа, но процесът явно продължава. Стъбълцата и корените са добре, няма гниене или почерняване, видимо няма акари, въшки или други инсекти. На мястото на изсъхналите израстват нови листенца, но растенията постепенно се оголват. Пресадени са февруари в нова почва и след това тръгнаха чудесно, но не смея и да торя в това положение. Много моля специалистите тук за мнение и съвет! Какво е това? Сиво гниене, бактериално..съмнявам се за ботритис, но започва първоначално по ръбовете на листенцата и не е с триъгълна форма, няма сив налеп от долната страна или пък омекване. Постепенно стават трошливи, прозрачни като хартия, изсъхват и сами падат. На какво може да се дължи? Четох, че може да е от сухият въздух, но вече не ми се вярва. Да пръскам ли с фунгицид? Еййй омръзна ми от тези болести! :snif: Помогнете, моля ви! Ботане пак ще те тормозя :hmmmmmm:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми при пеларгониумите

Мнение от Миша »

Растенията са преторени, в последствие прегореното е заразено със сиво гниене , никакви вируси няма
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Проблеми при пеларгониумите

Мнение от Teodora76 »

Teodora76 написа:В другата тема съм чела някои от момичетата да се оплакват от почерняване, ако са релиши проблема, моля да споделят.
При мен се случва за първи път, вече три броя от поляка, стелари, намирам почернели и това през последните три четири дни. На какво може да се дължи освен на преполиване, което в случая изключвам, даже са засушени. Ето снимка на днешното, ходих да го вадя от кофата да го снимам.
Изображение
Изображение
С голямо закъснение пиша, но успях да вкоренят ново растение и ето го резултата към днешна дата.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”