Бръмбари листояди - сем. Chrysomelidae

Модератор: Миша

Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Бръмбари листояди - сем. Chrysomelidae

Мнение от botan »

Бръмбарите листояди са едно от най-големите семейства бръмбари. В България има данни за приблизително 522 различни вида. Както ларвите така и имагото се хранят с растителни тъкани и много от видовете са сериозни селскостопански неприятели.
Най-чести сблъсъци имаме с:
Колорадски бръмбар (Leptinotarsa decemlineata) - засяга видове от семейство Картофови и най-вече картофите
Изображение

Ментов листояд (Chrysolina herbacea, Chrysolina sp.) - напада растения от род Мента (джодженa също е мента) цветът може да варира от зелен до синьовиолетов металик
Изображение

Лилиев листояд (Lilioceris lilii) - храни се предимно с растения от род Лилиум и Фритилария. Тук е познат като бръмбар "Марлборо" :mrgreen:
Изображение
Забавен факт: като го ядосате скърца сърдито. :mrgreen:

Като напишете в гугъл латинското на лилиевият листояд ви излиза, че се казва аспарагусов листояд, но всъщност аспарагусовият листояд е Crioceris asparagi, който изглежда така:
Изображение
Храни се както с диви така и с културни аспарагуси (аспержи)

Земни бълхи - (Phyllotreta sp.) - засяга растенията от семейство Кръстоцветни (зеле, хрян, репи и т.н.), дребнички бръмбарчета, нямащи и половин см.
Изображение
Забавен факт: могат да отскачат с помощта на задните си крака, заради което се наричат и земни бълхи

Ще се радвам ако някой добави кой бръмбар с какъв препарат се трепе, но до колкото съм запознат и механичната борба дава добри резултати стига да не са мъници като последните. Имайте предвид че дори и да нямате растенията с които предимно се хранят то определено не сте защитени от тях. Днес например си намерих на терасата, на която има 5 растения на кръст лилиев листояд.Не знам какво точно го е впечатлило на моят балкон, където има предимно рози, хеухери и мушката. Може би сандъчето ми с луковични. :hmmm: Добре че не си взех лилиуми! :mrgreen:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Бръмбари листояди - сем. Chrysomelidae

Мнение от shoshy »

Тоя "марлборо" заварих днес да ми яде английски лилиум. Премачках го ръчно, в салфетка по-точно :twisted: .
Явно ще трябва и да пръскам с нещо.
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4446
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 68 пъти
Получил благодарност: 212 пъти

Re: Бръмбари листояди - сем. Chrysomelidae

Мнение от jozefin »

Всъщност пораженията нанасят ларвите на марлборто. От долната страна на листата. Толкова са гнусни, особено когато са много. Ако човек ежедневно обикаля градинката си, успешно може да води механична борба.
Забелязала съм, че не предпочитат тези с тънките листа (напр. Regale).
botan написа:..Забавен факт: като го ядосате скърца сърдито. :mrgreen:..
За съжаление не е забравен :mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”