Основни болести

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Основни болести

Мнение от Миша »

Питах преди няколко години,когато започнаха да ги внасят,отговора беше.за оранжерия са добри,за открито-почти не вършат работа.Някъде имах някакви отвари записани,ще потърся по учебниците ,дано ги открия :stiskam:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Основни болести

Мнение от Миша »

Открих нещо за тагетиса,ако си намерите някъде Ръководство за приложение на химическите средства в растителната защита на Тонев,Ангелов и Николов,вземете си го,има много полезни неща
Ето и рецептата
В почвата се внасят ситно нарязани сухи растения от тагетис в доза 15 г/куб м,има добро действие срещу подвижните форми на галовата нематода.Нематоцидното действие на тагетиса може да се използва като в началото на юни се разсади в междуредията при нападнатите култури,За постигане на ефект е необходимо тагетисът да престои поне 3 месеца на заразеното място.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Основни болести

Мнение от dolli »

Благодаря, Миша :tzvetentze: . Ще сея тагетис между редовете. И може би, все пак, ще си направя експеримент с онези гъби - поне за този сезон да позакърпим положението, амо то цената им е ... :eeeh: . За следващия сезон ще сменя местата на зарзаватите.
neti
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Апр 13, '13, 15:31

Re: Основни болести

Мнение от neti »

Помощ!помощ!здравейте момичета! До сега кротичко си седях и си четях темите , но аз имам голям проблем. Днес видях ,че по листата на розите имам петна и гледам разни снимки , всички приличат на моите.искам да изпратя и снимки , но не знам как да ги кача от телефона. Може ли някой да ми помогне и за това?
[video][/video]
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Основни болести

Мнение от Магдалена »

:hmmm: И аз не съм сигурна,дали тук му е мястото на моя въпрос!
От 2-3 дни забелязах, че някои от клонките на младия ми клематис( от поръчката на Нептун ) увяхват, а днес видях и че в основата на дръжката на листенцата е започнало да почернява.Това клематисовата болест ли е и как да я спра;възможно ли е;напръсках обилно листата и полях в основата на корените с топсин.Друго какво мога да направя!? Искам да го спася,има цветове и пъпки,много добре се развиваше.Ето така изглеждат поразените участъци:
Изображение
Възможно ли е да е от течението, на което се намира? :hmmm:
Моля ви,помагайте!! :snif: :snif:
dal

Re: Основни болести

Мнение от dal »

искам да попитам , кукувича прежда като плевел освен
1.да оскубеш растението изцяло
2.да щипеш късчета до уж "чисто" и да хвърляш боб да не тръгне пак

има ли друго средство за трепане ? :hmmm:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Основни болести

Мнение от Миша »

Кускута(кукувичата прежда) задължително трябва да се чисти до микронче,като най-добре е да се изскубят растенията и мястото да се обеззарази.Прави хиляди семена,които се разнасят чрез вятъра и поливните води,основно първичното заразяване става чрез внасянето на пресен оборски тор ,до 3-4 годишен и плиткото му заораване.Семената запазват кълняемост до 12 години в почвата и покълват при плитко заораване-до 3-4 см,на по-голяма дълбочина не покълват.Заразените растения се изскубват,а мястото се обеззаразява с 10% разтвор на амониева селитра-поливане ,или пръскане с тоталните хербициди реглон форте или раундъп , по принцип селективен хербицид ,действащ на кукута е,е Пивот,ползва се основно в люцерна,но как действа пивота-на останалите култури не знам .Внасянето на хербицидите трябва да става преди узряването на семената
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
dal

Re: Основни болести

Мнение от dal »

Миша написа:Кускута(кукувичата прежда) задължително трябва да се чисти до микронче,като най-добре е да се изскубят растенията и мястото да се обеззарази.Прави хиляди семена,които се разнасят чрез вятъра и поливните води,основно първичното заразяване става чрез внасянето на пресен оборски тор ,до 3-4 годишен и плиткото му заораване.Семената запазват кълняемост до 12 години в почвата и покълват при плитко заораване-до 3-4 см,на по-голяма дълбочина не покълват.Заразените растения се изскубват,а мястото се обеззаразява с 10% разтвор на амониева селитра-поливане ,или пръскане с тоталните хербициди реглон форте или раундъп , по принцип селективен хербицид ,действащ на кукута е,е Пивот,ползва се основно в люцерна,но как действа пивота-на останалите култури не знам .Внасянето на хербицидите трябва да става преди узряването на семената
ужас , и аз това четох
благодаря ти , Мише :liubov:
има на два сакъза в сандък
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Основни болести

Мнение от Роза1924 »

Не знам дали е за тук въпросът - в почти всеки корен домат се появява ето това "цвете"

Изображение

Паразит ли е, гъба ли е ? И как да се справя с него? Впрочем не се появява за първа година, но винаги и само около доматените растения.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Основни болести

Мнение от Миша »

Синя китка -паразитен плевел
http://gradinata.bg/index.php?page=arti ... le_id=1099" onclick="window.open(this.href);return false;
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”