Вредители по цветята

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Вредители по цветята

Мнение от Миша »

Лиросект е контактен инсектицид с проникващо действие,нещо съвсем различно от системното действие.Има системни,придвижващи се нагоре и надолу,има локално-системни,има системни,предпазващи и новия прираст ,има контактни ,има и контактни с проникващо действие и така нат.Няма препарат,който да трябва да се пръска отдолу,независимо контактен или системен.Може да се получи по-добро действие при пръскане отдолу,но това не значи,че действа само така.Изключение правят някои растения,напр.краставицата,но при нея просто и системните препарати не се придвижват наникъде,няма способността да поглъща препаратите,за това и карантините при нея са по-малки,но това е друга тема ....

Та за лиросекта,той е с контактни и трасламинарни свойства
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Вредители по цветята

Мнение от johnstalker »

Миша написа:...На следващите снимки си е бактериално струпясване,откъдето и да го погледнеш.

Дал,ето на тази снимка се вижда едемата,където си обърнала листата откъм долната страна,листенцето горе в ляво
Изображение
Верно, че хибито прилича на засегнато от бактерийно увяхване, но я ми кажи ти какъв е процентът на оцеляване на струпясан домат?

Бактериално струпясване при доматите:

Изображение

Струпясване по ябълките:

Изображение

Изображение

Ето и едно клипче как изглеждат струпясани овощни дръвчета.

[video][/video]

Миша, ти си на ход да ни убедиш, че това на Дал е струпясване. :tzvetentze: Акарите на Адаша, въобще не коментирам. :)
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Вредители по цветята

Мнение от Миша »

Това на Дал не е струпясване,на Тихолов е струпясване.На Дал е едема.Доколко нещо ще оцелее зависи от степента на зараза,от жизнеността на растението и т.нат.А това по доматите не е струпясване,а увяхване,не може да се каже какво,бактериално или от някакъв вид гъба.Струпясването е ей това ,виждат се струпеите
Изображение
Последно промяна от Миша на Дек 28, '10, 10:42, променено общо 1 път.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Вредители по цветята

Мнение от johnstalker »

Миша написа:Лиросект е контактен инсектицид с проникващо действие,нещо съвсем различно от системното действие.Има системни,придвижващи се нагоре и надолу,има локално-системни,има системни,предпазващи и новия прираст ,има контактни ,има и контактни с проникващо действие и така нат.Няма препарат,който да трябва да се пръска отдолу,независимо контактен или системен.Може да се получи по-добро действие при пръскане отдолу,но това не значи,че действа само така.Изключение правят някои растения,напр.краставицата,но при нея просто и системните препарати не се придвижват наникъде,няма способността да поглъща препаратите,за това и карантините при нея са по-малки,но това е друга тема ....

Та за лиросекта,той е с контактни и трасламинарни свойства
Така. Ето, че и сама знаеш, как се третират растенията с контактни препарати, и че ако не се опръска точното място, в нашия случей - долната страна на листото, с акарите е яйцата му, нема да има никакъв ефект. Така, че този мит за контактните препарати си в жива легенда. :)
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Вредители по цветята

Мнение от johnstalker »

Миша написа:Това на Дал не е струпясване,на Тихолов е струпясване.На Дал е едема.Доколко нещо ще оцелее зависи от степента на зараза,от жизнеността на растението и т.нат.
А какво ще кажеш за снимката на Тихолов, на която се виждат паяжинките? Надявам се не очакваш точно той да си остави хибитата да акарясат и паяжинясат целите, както на другата снимка снимката ? :D
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Вредители по цветята

Мнение от johnstalker »

Миша написа:Това на Дал не е струпясване,на Тихолов е струпясване.На Дал е едема.Доколко нещо ще оцелее зависи от степента на зараза,от жизнеността на растението и т.нат.А това по доматите не е струпясване,а увяхване,не може да се каже какво,бактериално или от някакъв вид гъба.Струпясването е ей това ,виждат се струпеите
Изображение
Особено по ябълката знам какво е струпясване, нали всяка година се борим с него. :daaa:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Вредители по цветята

Мнение от Миша »

johnstalker написа:
Миша написа:Лиросект е контактен инсектицид с проникващо действие,нещо съвсем различно от системното действие.Има системни,придвижващи се нагоре и надолу,има локално-системни,има системни,предпазващи и новия прираст ,има контактни ,има и контактни с проникващо действие и така нат.Няма препарат,който да трябва да се пръска отдолу,независимо контактен или системен.Може да се получи по-добро действие при пръскане отдолу,но това не значи,че действа само така.Изключение правят някои растения,напр.краставицата,но при нея просто и системните препарати не се придвижват наникъде,няма способността да поглъща препаратите,за това и карантините при нея са по-малки,но това е друга тема ....

Та за лиросекта,той е с контактни и трасламинарни свойства
Така. Ето, че и сама знаеш, как се третират растенията с контактни препарати, и че ако не се опръска точното място, в нашия случей - долната страна на листото, с акарите е яйцата му, нема да има никакъв ефект. Така, че този мит за контактните препарати си в жива легенда. :)
А защо не прочете,контактен с ПРОНИКВАЩО действие,нямам време сега да споря,излизам,друг път ще довършим спора,само пак ще сеи повторя,представи си как се пръска в големи количества с контактен препарат по твоя метод,независимо от размера на капките.За неща,които са ми ежедневие не обичам да ми се противоречи :angelche: а всеки е свободен да прави свободни съчиния както иска.Днес съм зла :svekurva:

Но овошките и по зеленчуците струпясването се причинява от различни ксантомонаси и външните признаци са различни,но и по плода на ябълката струпеите се виждат като на домата,а между другото липсата на калций при овошките може да прилича на струпясване
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Вредители по цветята

Мнение от johnstalker »

Ок! В спорът се раждала истината, ще проверим... Ще те изчакаме ден два да станеш добричка и продължаваме. :) :D
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Вредители по цветята

Мнение от ptiholov »

Миша написа:Не съм казала,че задължително ще ги изгори,МОЖЕ да причини пригори,просто предупреждавам,аз не го ползвам при температури по-високи от 25 градуса.
Ето какво пише в листовката "Оптимален температурен диапазон на приложение: 20 - 30°С. Над 30°С ефектът от препарата не намалява, но има известна опасност от фитотоксичност за младите листа."
Миша и аз знам,какво пише за Омита.Това беше основната причина,да не го купувам дълго време,но се оказа,че дяволът не е толкова черен. :D Просто споделях опита си с този препарат. :dovolen:
А какво ти е мнението за Енвидор 240 СК. :hmmm: ,че смятам да го пробвам като следващ акарицид.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Вредители по цветята

Мнение от johnstalker »

Миша написа:...
А защо не прочете,контактен с ПРОНИКВАЩО действие,нямам време сега да споря,излизам,друг път ще довършим спора,само пак ще сеи повторя,представи си как се пръска в големи количества с контактен препарат по твоя метод,независимо от размера на капките.За неща,които са ми ежедневие не обичам да ми се противоречи :angelche: а всеки е свободен да прави свободни съчиния както иска.Днес съм зла :svekurva:

Но овошките и по зеленчуците струпясването се причинява от различни ксантомонаси и външните признаци са различни,но и по плода на ябълката струпеите се виждат като на домата,а между другото липсата на калций при овошките може да прилича на струпясване
Този метод не е мой, защото го промотират във всяка агроаптека. И хич нема да спорим, на тази тема. Аз лично ще продължа така да си опръсквам китките. :)
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”