Metcalfa pruinosa - инвазивна цикада

Модератор: Миша

Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Памуклийка по цветята и дърветата

Мнение от renimoss »

А наистина ли е памуклийка? Прави ли памучни налепи? Щото на снимката от първия пост аз виждам белокрилка. А това нещо наистина е способно да те накара да повярваш е теорията за самозараждане на живота! Пръква се от нищото и няма изптребване. Аз ги боря с масло от нийм и има ефект за известно време докато не долетят от някъде пак, обаче за големи площи ще излезе скъпичко. От една оранжерия ми казаха, че слагали е почвата нещо, което пречи на развитието им и наистина нямаше кьорава белокрилка даже по любимите им фуксии и хелиотропи. И аз си го записах името на препарата (беше на известна френска фирма), ама пусто - някъде заврях листчето! Ще ровя в къщи и ако го намеря ще ми е интересно да чуя мнението на Миша и др. разбиращи.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Памуклийка по цветята и дърветата

Мнение от libra »

Изображение
Това е една 3-4 м лиственица,има тези бели налепи.На външен вид приличат на ситен стиропор,като се разтрие оставам с впечатление за някакви въшки,някои са лепкави.Не ми прилича на памуклиика,белите нещица са големи по 1-2 мм.
До колкото видях на тази жега ,на околните дървета и храсти няма.На 1-2 м е един кедър ,чисти са му игличките.
Някакви идеи за пръскане?
илюзия
Виенско кафе
Мнения: 353
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Памуклийка по цветята и дърветата

Мнение от илюзия »

Бели насекоми нападнаха Варна
На много места във Варна се забелязват дребни бели насекоми. Видът им вече е уточнен и пръскането срещу тях ще започне в сряда... Става въпрос за вид цикади, които не крият опасност за здравето на хората, но могат да увредят растителността. Миналата година са били частично разпространени във Варна, докато масовото им размножение това лято се дължи най-вече на влажното и горещо време.
Изображение
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4945
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 128 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Памуклийка по цветята и дърветата

Мнение от къщичка »

renimoss написа:А наистина ли е памуклийка? Прави ли памучни налепи? Щото на снимката от първия пост аз виждам белокрилка. А това нещо наистина е способно да те накара да повярваш е теорията за самозараждане на живота! Пръква се от нищото и няма изптребване. Аз ги боря с масло от нийм и има ефект за известно време докато не долетят от някъде пак, обаче за големи площи ще излезе скъпичко. От една оранжерия ми казаха, че слагали е почвата нещо, което пречи на развитието им и наистина нямаше кьорава белокрилка даже по любимите им фуксии и хелиотропи. И аз си го записах името на препарата (беше на известна френска фирма), ама пусто - някъде заврях листчето! Ще ровя в къщи и ако го намеря ще ми е интересно да чуя мнението на Миша и др. разбиращи.
Много ме интересува това за белокрилката, скъсах се да пръскам саксиите. Сега съм на серия през 3 дена. След снощното пръскане не се виждат, ама знам ли. Ще следя :stiskam:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Metcalfa pruinosa - инвазивна цикада

Мнение от renimoss »

Намерих го! Препаратът се казва Видейт на Дюпонт. Дават го за системен инсектицид и против нематоди, в онази оранжерия впечатляващо добре се справяше с белокрилка, и не пръскаш да се тровиш, а препаратът е в почвата. Още не съм проверила дали го има в редовите аптеки
Миша, моля дай мнение, ако наминеш в тази тема.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Metcalfa pruinosa - инвазивна цикада

Мнение от Миша »

renimoss написа:Намерих го! Препаратът се казва Видейт на Дюпонт. Дават го за системен инсектицид и против нематоди, в онази оранжерия впечатляващо добре се справяше с белокрилка, и не пръскаш да се тровиш, а препаратът е в почвата. Още не съм проверила дали го има в редовите аптеки
Миша, моля дай мнение, ако наминеш в тази тема.
Видейт е първа професионална категория,което ще рече силно отровен,при това разфасовките са големи,за 10 дка , и не се продава в агроаптеките ,против белокрилка ползвайте жълтите лепливи ленти ,не позволявайте да снесат яйца,защото тогава борбата е трудна.Добър ефект има адмирал
http://sortovisemena-bg.com/units/%D0%9 ... ml?u=98293" onclick="window.open(this.href);return false;
дантоп,нищо,че не е регистриран против белокрилка
http://agropal-bg.com/products/insektic ... 50-wg.html" onclick="window.open(this.href);return false;
тези,които съдържат имидакроприд-конфидор,кохинор,нуприд,пикадор,уоран,сигурно пропускам някое наименование
от пиретроидите почти всички са ефикасни,но всички са с предимно контактно действие-т.е. ще уморите за момента и после с начале .Добър ефект има конфидор енерджи,защото са смесили имидаклоприда с делтаметрина
скоро ни представиха нова формулация на делтаметрин,емулсия ,масло вместо петролни истории като разтворители като традиционните инсектициди ,имало по-дълго действие,не съм го пробвала,нямам проблем с белокрилката,основно съм с жълтите ленти и синеис
http://www.bayercropscience.bg/bcsweb/w ... enDocument" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bayercropscience.bg/bcsweb/w ... thrine.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

гласувам с две ръце за синеиса,само цената му е умопомрачителна на пръв поглед,обаче като се сметне изглежда малко по-различно ,някъде около 2,50 лв за десет литра, не се тровиш,има много дълго действие и наистина действа.Изобщо почти всички препарати ,разтворени в масла ,са много по-ефикасни
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Metcalfa pruinosa - инвазивна цикада

Мнение от libra »

Моята буболечка я разкарахме :stiskam: .Лиственицата е пръскана с мопсилан,а след това заваля и силен дъжд/въобразявам си,че е поизмил нещо/
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Metcalfa pruinosa - инвазивна цикада

Мнение от libra »

Дал,какво стана с твоята градина? :stiskam:
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1810
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 109 пъти
Получил благодарност: 35 пъти

Re: Metcalfa pruinosa - инвазивна цикада

Мнение от mariyanag »

С днешна дата тази гад се е настанила и в моята градина.
Така че бих била любопитна как сте се справили тогава и има ли други препарати, които да се ползват, как стои въпроса с пръскането когато се е полепила по ядивни растения?
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Metcalfa pruinosa - инвазивна цикада

Мнение от Lilly »

mariyanag написа: Авг 12, '22, 14:08 С днешна дата тази гад се е настанила и в моята градина.
Така че бих била любопитна как сте се справили тогава и има ли други препарати, които да се ползват, как стои въпроса с пръскането когато се е полепила по ядивни растения?
Марианче, тая цикада я има от доста време. При мен в градината е поне от 3-4 г. Нямам впечатление да е особена инатчийка - пръскаш с някакъв инсектицид. Не ми е направило впечатление нещо да не помага, с изключение на маслото от нийм. Тогава се отказах от него. Тая пролет пръсках с дека, децис и моспилан - не само за нея, де. Тази година не е върхова за цикадите - появиха се късно и в много ограничено количество. За мен истината е , че трябва да се пръска редовно от пролетта , профилактично и при първа поява - за всякакви инсекти и акари . Като ти завладеят градината , става доста по-сложно.
А за ядливите растения - просто си длъжна да пробваш нещо от биощуротиите - сапун, лютив пипер , екстакт от коприва , лепящи листчета, много препарати се ракламират като био ....сигурна съм , че не помагат кой знае колко , ама нямаш друг избор. А тия гадини летят, подскачат, така че като си напръскала околните растения, пак ще се гътнат.
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”