Metcalfa pruinosa - инвазивна цикада

Модератор: Миша

Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Metcalfa pruinosa - инвазивна цикада

Мнение от Миша »

renimoss написа:Намерих го! Препаратът се казва Видейт на Дюпонт. Дават го за системен инсектицид и против нематоди, в онази оранжерия впечатляващо добре се справяше с белокрилка, и не пръскаш да се тровиш, а препаратът е в почвата. Още не съм проверила дали го има в редовите аптеки
Миша, моля дай мнение, ако наминеш в тази тема.
Видейт е първа професионална категория,което ще рече силно отровен,при това разфасовките са големи,за 10 дка , и не се продава в агроаптеките ,против белокрилка ползвайте жълтите лепливи ленти ,не позволявайте да снесат яйца,защото тогава борбата е трудна.Добър ефект има адмирал
http://sortovisemena-bg.com/units/%D0%9 ... ml?u=98293" onclick="window.open(this.href);return false;
дантоп,нищо,че не е регистриран против белокрилка
http://agropal-bg.com/products/insektic ... 50-wg.html" onclick="window.open(this.href);return false;
тези,които съдържат имидакроприд-конфидор,кохинор,нуприд,пикадор,уоран,сигурно пропускам някое наименование
от пиретроидите почти всички са ефикасни,но всички са с предимно контактно действие-т.е. ще уморите за момента и после с начале .Добър ефект има конфидор енерджи,защото са смесили имидаклоприда с делтаметрина
скоро ни представиха нова формулация на делтаметрин,емулсия ,масло вместо петролни истории като разтворители като традиционните инсектициди ,имало по-дълго действие,не съм го пробвала,нямам проблем с белокрилката,основно съм с жълтите ленти и синеис
http://www.bayercropscience.bg/bcsweb/w ... enDocument" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bayercropscience.bg/bcsweb/w ... thrine.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

гласувам с две ръце за синеиса,само цената му е умопомрачителна на пръв поглед,обаче като се сметне изглежда малко по-различно ,някъде около 2,50 лв за десет литра, не се тровиш,има много дълго действие и наистина действа.Изобщо почти всички препарати ,разтворени в масла ,са много по-ефикасни
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Metcalfa pruinosa - инвазивна цикада

Мнение от libra »

Моята буболечка я разкарахме :stiskam: .Лиственицата е пръскана с мопсилан,а след това заваля и силен дъжд/въобразявам си,че е поизмил нещо/
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Metcalfa pruinosa - инвазивна цикада

Мнение от libra »

Дал,какво стана с твоята градина? :stiskam:
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1810
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 109 пъти
Получил благодарност: 35 пъти

Re: Metcalfa pruinosa - инвазивна цикада

Мнение от mariyanag »

С днешна дата тази гад се е настанила и в моята градина.
Така че бих била любопитна как сте се справили тогава и има ли други препарати, които да се ползват, как стои въпроса с пръскането когато се е полепила по ядивни растения?
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5055
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 266 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Metcalfa pruinosa - инвазивна цикада

Мнение от Lilly »

mariyanag написа: Авг 12, '22, 14:08 С днешна дата тази гад се е настанила и в моята градина.
Така че бих била любопитна как сте се справили тогава и има ли други препарати, които да се ползват, как стои въпроса с пръскането когато се е полепила по ядивни растения?
Марианче, тая цикада я има от доста време. При мен в градината е поне от 3-4 г. Нямам впечатление да е особена инатчийка - пръскаш с някакъв инсектицид. Не ми е направило впечатление нещо да не помага, с изключение на маслото от нийм. Тогава се отказах от него. Тая пролет пръсках с дека, децис и моспилан - не само за нея, де. Тази година не е върхова за цикадите - появиха се късно и в много ограничено количество. За мен истината е , че трябва да се пръска редовно от пролетта , профилактично и при първа поява - за всякакви инсекти и акари . Като ти завладеят градината , става доста по-сложно.
А за ядливите растения - просто си длъжна да пробваш нещо от биощуротиите - сапун, лютив пипер , екстакт от коприва , лепящи листчета, много препарати се ракламират като био ....сигурна съм , че не помагат кой знае колко , ама нямаш друг избор. А тия гадини летят, подскачат, така че като си напръскала околните растения, пак ще се гътнат.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 199 пъти
Получил благодарност: 387 пъти

Re: Metcalfa pruinosa - инвазивна цикада

Мнение от zeleno »

На ранчото имаше малко ново огнище по пипера - пръсках с Айкън , той има дълга карантина , две седмици май беше - но ги утрепа !
Преди това за втора година , при подходящи условия , на пролет , пръскам с Натуралис , вече нямам пробивач - дано да е от това .
И от голите охлюви нямам , но се оказа , че си имаме таралежче , та може то да е разчистило , щурците също изчезнаха / черните , подскачащите .
В София няма спасение с каквото и да пръскам , защото се е загнездила във високите дървета , а за там дрон ще ми трябва сигурно :lol:
И освен това розите бяха доста облистени , гъсти , а тая гад трябва да я окъпеш , за да се гътне ...
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5055
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 266 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Metcalfa pruinosa - инвазивна цикада

Мнение от Lilly »

zeleno написа: Авг 14, '22, 11:35
И от голите охлюви нямам , но се оказа , че си имаме таралежче , та може то да е разчистило , щурците също изчезнаха / черните , подскачащите .
Малеее....каква си късметлийка с тоя месояден таралеж - и аз си имам таралежи, ама те седят и чакат да ги нахраня заедно с котките /сигурно са вегетарианци, ядат котешката храна - и предполагам , че я предпочитат пред гадните охлюви, защото от тях няма спасение.
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1928
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 498 пъти
Получил благодарност: 843 пъти

Re: Metcalfa pruinosa - инвазивна цикада

Мнение от Alien »

Освен таралежите, с плужеци се хранели жабите, гущерите, някои птици (дрозд, врабче) и жужелиците (Carabus). Последната чак ми е съвестно, че я разкарвах от терасата, оказва се изключително полезно насекомо, за борба с всякакви вредители.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 199 пъти
Получил благодарност: 387 пъти

Re: Metcalfa pruinosa - инвазивна цикада

Мнение от zeleno »

Lilly написа: Авг 14, '22, 11:53
zeleno написа: Авг 14, '22, 11:35
И от голите охлюви нямам , но се оказа , че си имаме таралежче , та може то да е разчистило , щурците също изчезнаха / черните , подскачащите .
Малеее....каква си късметлийка с тоя месояден таралеж - и аз си имам таралежи, ама те седят и чакат да ги нахраня заедно с котките /сигурно са вегетарианци, ядат котешката храна - и предполагам , че я предпочитат пред гадните охлюви, защото от тях няма спасение.
Само чинийка с вода !
Котешка храна не слагаме , защото се опитваме да се разделим с двете котета , които пораснаха и се научиха да пишкат и ходят до тоалетна в ягодите :ufff: , груба грешка от тяхна страна !!!
Беше много смешно как го открихме - аз до този момент си мислех , че Натуралис-а е свършил тези чудеса , но си седим , пием си бирата , а чубрицата се клати - въх , решихме , че е ново малко коте / и такива постоянно ни подхвърлят / , за наш късмет се оказа таралежчето :D
пп и дроздове има , но при тези лозя едва ли ще се мъчат да изчоплят гадни мазни охлюви ...
а на покрива на съседа зловещо са се настанили семейство кукумявки , трета година вече - всяка вечер кукат в различна посока , защото си прибират малките / или пък кукат малките , за да викат големите
Аватар
flora
Баш кафе майстор
Мнения: 2152
Регистриран на: Яну 14, '13, 13:32
Местоположение: София
Получил благодарност: 54 пъти

Re: Metcalfa pruinosa - инвазивна цикада

Мнение от flora »

Радвай се, с котки и кукумявки няма да имаш никакви мишки и разни подобни.
Изображение Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”