Фунгициди

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Фунгициди

Мнение от Миша »

Склери,аз съм сяла няколко пъти кактусови семена и не съм имала никакъв проблем без никакво допълнително обеззаразяване.Важно е торфа да е стерилен и да е спазваш подходящата почвена влажност.Ако все пак искаш да се застраховаш може да ползваш Тирам за обеззаразяване на семената ,има и дълго последействие ,слагаш семената в някакво съдче,поръсваш с тирам ,затваряш съдчето и разклащаш енергично ,докато препарата не полепне навсякъде,после сееш .Кислородната вода се ползва за обеззаразяване на семена преди сеитба,но тя обеззаразява самите семена,ако са насители на някаква гъба; ако такива семена попаднат в заразена почва отново ще се заразят .Можеш да обеззаразиш семената,сееш в обеззаразен торф ,чистия торф е сравнително чист от патогени,но аз понякога за презастраховка преди да насея семената правя поливка с топсин ,след поникването на семената спокойно можеш да добавяш топсин или тирам към водата за поливане,макар че това според мен наистина е презастраховане ,една поливка на месец на торфа е напълно достатъчна ,ако наоколо нямаш нещо,което да пренася зараза .Кактусовите семеначета според мен се плашат повече от неправилен поливен режим,отколкото от гъбни заболявания
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Deleted User 2919

Re: Фунгициди

Мнение от Deleted User 2919 »

GIOIA(Джоя) написа:Моля,някой да преведе тази информация за фунгицид със сода за хляб,че с преводача не ми стана ясно количеството сода.
Hier noch ein Rezept , vom NDR, dass zur Vorbeugung gegen Mehltau hilft, ich habe es selbst ausprobiert.

Mehltauschreck
Dieses Mittel lässt sich relativ einfach selbst mixen, denn die Zutaten haben die meisten Menschen im Küchenschrank stehen: Für fünf Liter Spritzbrühe werden drei Beutel Backpulver, 50 Milliliter Öl, am besten Rapsöl, und einige Tropfen Spülmittel benötigt. Das Ganze mischen und die Rosen damit besprühen. Empfindliche Rosen können vorbeugend alle zehn bis 14 Tage mit dem Mittel behandelt werden. Die Pflanzenteile, an denen sich der Pilz dennoch hartnäckig hält, werden großzügig herausgeschnitten.

От този блог е http://www.christines-garten.de/64301.html
Благодаря!
С Гугъл стана така, не отработвах текста:

Ето една рецепта от NDR, че за да се предотврати мухъл помага, аз съм го пробвал сам.

мана Nightmare
Това средство е относително лесно да се смесват, защото съставките повечето хора имат в шкафа са: За пет литра спрей течност три пакетчета бакпулвер, 50 мл масло, рапично масло най-добре, и няколко капки препарат за съдове. Целият микс и спрей рози така. Деликатни Roses могат да бъдат лекувани превантивно всеки десет до 14 дни с агента. Частите на раститения, където гъбата е все пак упорита, се изрязват доста.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Фунгициди

Мнение от scleri »

Миша, аз сея в смес от кварцов пясък и зеолит. Торфа идва прекалено кисел за някои видове, а за други недостатъчно стерилен. Все пак си е органична материя. По принцип кактусовите семена са ситнички и трудно се работи с тях. Има видове чиито семена ако ги сложа в кутийка с Тирам после е абсурд да ги намеря. Като прашинки са.
Усещам че в мен се събужда лудоста наречена кактуси, и ако се отпусна ще оцапам яко темата. За това спирам. На който му е интересно да заповяда във форума на кактусистите в България - http://cactus-bg.com/forum/index.php.
Любопитно ми беше дали активния кислород в кислородната вода ще усили, или напротив ще намали фунгицидното действие на Топсина, а и на който и да било препарат. Иначе аз като цяло съм фен на Топсиновата терапия. Доволен съм от резултатите и не съм ползвал кислородна вода.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Фунгициди

Мнение от Миша »

Склери,сяла съм доста кактусови семена,ползвам неутрален торф,не съм имала никакъв проблем при никнене.Знам какви са дребосъци,сяла съм и по-дребни семена :angel2: ,няма да слагаш толкова много тирам ,просто леко наръсваш семенцата,после засяваш с потупване по кутийката,да изпадат заедно с тирама.
Усещам че в мен се събужда лудоста наречена кактуси, и ако се отпусна ще оцапам яко темата. За това спирам.
и аз спирам да ръся акъл :mrgreen: ,обаче нещо отвътре ме зачовърка да почна пак да сея кактуси ,много ги харесвам като почнат да стават едни такива дундьовци ,особено тези с големи бодли,трябва да го гледаш под лупа,а то вече се накичило с бодили :slove: ,ама нещо много ме зачовърка :hmmm:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Фунгициди

Мнение от scleri »

Чаша горещ чай с нещо по - силничко вътре, топъл душ, и в леглото с надеждата да ти мине. Иначе хване ли те тая пущина кактусарството много трудно се лекува.
Не знам дали си сяла Стромбокактуси. Когато получих първото пакетче с техни семена си помислих че колегата е допуснал грешка и ми е изпратил празно пакетче. След това забелязах в долния ъгъл малко прах. Като смляно кафе ама не като за еспресо, а като за турско кафе. Това се оказаха семената. Просто не мога да си представя нещо по-дребно. /Това във връзка с написаното от теб че си сяла и по-ситни семенца / Но на този свят има всякакви чудесии.
Тази година ще опитам няколко метода. За гигантските семена / с размер на семенце от люта чушка/ ще пробвам обеззаразяване с кислородна вода и след сеене поливка с топсинов разтвор. Средните по размер / около милиметър, милиметър и половина в диаметър / ще обеззаразя в Тирам, а за най-ситните ще разчитам само на поливката с Топсин.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Фунгициди

Мнение от Миша »

Достатъчно ти е поливката с топсин ,аз не бих ползвала кислородната вода ,топсина има достатъчно действие като обеззаразител

Отивам да изпълня съвета за онова силничкото,белким си избия от главата налудничавите мисли :mrgreen:
Успех със семената! :stiskam:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10730
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 205 пъти
Получил благодарност: 373 пъти
Обратна връзка:

Re: Фунгициди

Мнение от botan »

Кои фунгициди се водят за "mild"? :hmmm:
Топсина влиза ли в това определение и каква му е профилактичната доза?
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
fredmrav
Дълго кафе
Мнения: 113
Регистриран на: Ное 10, '10, 23:14

Re: Фунгициди

Мнение от fredmrav »

Направих грешка и напръсках хризантемите вкл. и тези от поръчките с Топсин м 1% р-р вместо 0,1%.Какво да очаквам да се случи с тях от предозирането и мога ли някак да поправя гафа?
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Фунгициди

Мнение от peterstamov »

Напоследък много не пръскам. Каквото даде това!

17 тона фалшиви пестициди
May the Force be with You!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Фунгициди

Мнение от Миша »

Спойлер
Покажи
peterstamov написа: Юли 14, '19, 09:41 Напоследък много не пръскам. Каквото даде това!

17 тона фалшиви пестициди
Има разлика между нелегални и фалшиви....
както и разлика в пъти между цените у нас и гръцко например :evil:
fredmrav написа: Юли 14, '19, 03:41 Направих грешка и напръсках хризантемите вкл. и тези от поръчките с Топсин м 1% р-р вместо 0,1%.Какво да очаквам да се случи с тях от предозирането и мога ли някак да поправя гафа?
Не е гаф, нищо няма да им стане, не се притеснявай
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”