Комбинирано и балансирано торене на зеленчуци

Модератор: Миша

Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Комбинирано и балансирано торене на зеленчуци

Мнение от Краси Лазаров »

Здравейте,смятам,че ще е полезно да има такава тема във форума. В моята градина акцента на торенето е в органичните торове,но в определени моменти внасям и минерални. Мисля че познаването и разумната употреба на едните и другите видове тор е в основата на успеха на всеки градинар.
Имало е години в които съм торил само с органична тор и други години в които съм торил комбинирано с органична и с минерална и съм видял,че второто е по-добро. Вярвам че голяма част от нас използват и двата вида тор затова имам желание в тази тема да споделим и обсъдим нашите успехи и неуспехи относно торенето.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Комбинирано и балансирано торене на зеленчуци

Мнение от Краси Лазаров »

В момента правя опити с разсад от пипер на втори същински лист. Изпробвам няколко тора 1. извлек от чкч 2.извлек от птичи тор 3. тор за зеленчуци на Ивесто 4. Нутриалгафит,за него ми казаха,че е идеален за разсади 5. на хортигроу фосфор тотал. За последния четох в поръчки,но ми се иска да имам повече инфо от тези,които го ползват.
Разсада го отглеждам на комбинирано осветление,лампа и слънчева светлина. Засял съм го в субстрат от оборски тор и компост. Когато се развият нещата и има резултат ще пиша какво е действието на различните торове върху разсада. Сега ми хрумна още нещо ще сложа и няколко гранули от Ярамила комплекс ей така за проба,но при разсад домати,който е в еднолитрова саксийка и е на фаза бутони.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Комбинирано и балансирано торене на зеленчуци

Мнение от Di_Va »

k7777777, ако правилно съм разбрала, отглеждането на домати е твое хоби, а не професия, нали? Защо тогава искаш да ториш растенията :hmmm: , не мога да разбера? Сигурно ако се гонят високи добиви и задължителни продукции е задължително дори,(ама не съм сигурна), но за собствена консумация, мисля че е напълно ненужно. Според мен целта на подобно зеленчуково производство е да можем да консумираме чисти и вкусни продукти? Иначе шапка ти свалям за ентусиазма и последователността!
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Комбинирано и балансирано торене на зеленчуци

Мнение от Краси Лазаров »

Да така е градината ми е хоби,но имам няколко основателни причини да се интересувам от торенето и с минерални торове. Първо мястото не е мое и е малко така,че опитвам да взема от него най-доброто,затова и често прибягвам до съвети на професионалистите и мога да кажа,че се доближавам до резултатите,които очаквам. От 50 к в. м. домати съм набирал 500кг. само с добавка към торенето с оборския тор на малко калиев нитрат. Второ нямам никаква възможност за сеитбооборот,защото отглеждам най-вече домати и пипер,а мястото освен,че е малко е дълго и тясно,дължината е посока север/юг и няма как. Пък и сеитбооборот не се прави като сменям домати с пипер и ми остават два варианта да правя сеитбооборот,който за да е ефективен са необходими поне три години да не засаждам растения от сем. картофови или да ползвам разумно мин. торове. Растенията извличат от почвата не само основните елементи азот,фосфор и калий,заедно с тях си отиват и много микроелементи,които няма как при интензивно и монокултурно отглеждане на зеленчуци да могат да се набавят само от оборски тор. Един пример за комбинирано торене ,есента основно торене с оборски тор и компост и преди засаждане Ярамила комплекс като нормата на мин. тор се смята на базата на вкарания през есента тор. През вегетацията след разсаждане преди цъфтеж листно Хортигроу фосфор тотал при наедряване на завръзите редуване на шербетуване с птичи тор и подхранване с Хортигроу поташ в зависимост от нуждите на растенията. Такава схема съм замислил като основно с Хортигроу ще правя листно подхранване и като се наложи ще подхранвам през капковото. Трето съдържанието на оборския тор и компоста не можем да го знаем със сигурност,докато при мин. тор е ясно,защо казвам това при органичното торене вкарваш тора почти наведнъж,а така могат да се появят и излишъци и липси на основни хранителни вещества,а това може да блокира други които са в норма. Затова по-добре е да подаваш по-малко,но колкото и когато е необходимо,ако вкараш есента повече органичен тор след това няма как да го извадиш. Четвърто ако я няма тръпката по експеримента хич няма да се занимавам с това. Тази година съм дал 1300 лв. за градината,която е 150 кв. м. не че искам да си ги възвърна с повече продукция,но имам мерак да опитвам нови и различни неща. Искам да правя нещата не така както ги е правила баба ми не че имам нещо против нея,а това че сега разполагаме с толкова знания и технически възможности,че е грехота да не ги използвам. Ако мога да произведа нужното количество пипер с малка добавка на мин. тор защо да не го направя,другото е да имам възможности,а пък да си докупувам пипер както стана тази година.
Аз съм решел да вървя по този път изложих и аргументите си,никого не агитирам за това,но винаги приемам с удоволствие и мнения и препоръки.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Комбинирано и балансирано торене на зеленчуци

Мнение от Di_Va »

Извинявай, к7777777, че се намесвам в темата без да мога да съм особено полезна, че ситуацията при мен е коренно различна - място имам повече от необходимото, но ще си посволя да ти дам съвет (съвсем лаишки) - сложи си между зеленчуците тагетис, босилек и разни подобни растения, които помагат на зеленчуците по различен начин. Миша беше писала, че тагетисът гони нематодите от почвата, има още доста такива помощни растения, ами да стане нещо подобно на биоземеделие на малък терен ;) .Иначе ентусиазмът ти е втечатляващ :ieeee: !!!
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Комбинирано и балансирано торене на зеленчуци

Мнение от Краси Лазаров »

Да разбира се съгласен съм с това,аз също се придържам към естествените неща. На снимката ще видите,мулчирана леха с конска постеля за зимата и салати под шишета, зелено торене и сеитбооборот с бял синап заради картофената мана. Изображение
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Комбинирано и балансирано торене на зеленчуци

Мнение от Краси Лазаров »

Въпреки че няма интерес към темата аз каквото започна го довършвам. Направих опит с разсад пипер,който торих с четири различни тора,птичи не ферментирал( беше студено и не ферментира),нутриалгафит(органичен от водорасли),тор за зеленчуци на Ивесто и Ярамила комплекс. Подхранвах четири пъти през 10 дни в момента е на осми лист,най-добре се разви разсада подхранван с Нутриалгафит,след него с тора на Ивесто,а контролата и този с птичия тор са приблизително еднакви и по-слабо развити. Ярамила по-късно го купих и сложих няколко гранули в чашката,но на друг сорт и за това не го писах при горните,резултата обаче е повече от добър,едри листа, по-къси междувъзлия и много добър тургор(жизнено растение).
Изводи: 1. Няколко пъти съм опитвал да подхранвам разсади с птичи тор,за пореден път установявам,че не е това пътя,спирам с този тор,ще го прилагам само в градината там действа идеално. 2. Нутриалгафит ще е тора на който ще заложа за подхранване на пиперения разсад. 3. Ярамила комплекс ще използвам за разсада на ранните домати,след като ги пикирам в трилитрови саксии остават там два месеца, ще сложа по грам на литър вместимост. 4. Опита с разсада стана изключително на изкуствено осветление и се развиваше много добре,мисля че през април всичко ще стане в пъти по-добре. 5. Тора на Ивесто за зеленчуци ще използвам също за пиперен разсад,но вече на повече растения,поне една табла и то на един и същи сорт пипер който ще торя и с Нутриалгафит.
troll

Re: Комбинирано и балансирано торене на зеленчуци

Мнение от troll »

Как да няма интерес?
На мен ми е повече от интересно, щото при мен за много по-кратко време растнат доматите и също не сменям място.Аз сменям пръста. А с пипера някък не ми върви.
Но ние имаме съвсем различни условия и аз не мога да използвам почти нищо от цялата форумна мъдрост.Обаче четейки помъдрявам и някои ваши идеи ме навеждат на съвсем други резултати
Та с две думи Моля, пиши! Щоточетем по много пъти.
:daaa:
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Комбинирано и балансирано торене на зеленчуци

Мнение от Краси Лазаров »

Ето и кореновата система на разсада. От дясно на ляво: тор за зеленчуци Ивесто,птича тор,Нутриалгафит,контрола. Изображение
troll

Re: Комбинирано и балансирано торене на зеленчуци

Мнение от troll »

що ми се струва, че Нутриалгафит е с по-дълги стебла?
Предполагам са осветявани еднакво.
:daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”