Байкал ЕМ - Инфо и Резултати

Модератор: Миша

Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Байкал ЕМ - Инфо и Резултати

Мнение от nadin »

Прехвърлям тука всичко ценно като информация за микробиологичния препарат Байкал ЕМ.
В последствие ще чакаме и резултатите от прилагането му в нашите градини. :stiskam:

„БАЙКАЛ ЕМ1″
Микробиологичен препарат

Препаратът се произвежда от фирма „ЕМ – Кооперация”, гр. Москва, Русия и е един от най-добрите микробиологични препарати предлагани на пазара.

Принципиалната разлика между „БАЙКАЛ ЕМ1″ и другите микробиологични препарати се състои в неговата многокомпонентност. Затова той е универсален и много ефективен !

Препаратът представлява течност /от светло-жълта до тъмно-кафява/, годна за употреба, разфасована в пластмасови бутилки 1 л. Безвреден е за почвата, растенията, въздуха, животните и хората. Съдържа комплекс специално подбрани природни микроорганизми: млечнокисели, фотосинтезиращи, азотофиксиращи бактерии, дрожди и продукти от тяхната жизнена дейност. При взаимодействие с почвата те преработват органиката в леснодостъпни и лесноусвояеми вещества, при което се отделят множество ферменти, аминокиселини и др. физиологически активни вещества, които положително влияят на растенията, премахват гниенето на органиката и ускоряват преработката и в екологията.
В растениевъдството препаратът се използва за есенна и пролетна подготовка на почвата, предпосевна обработка на семената, поливането на разсада, коренно извънкоренно подхранване на зеленчуци, зърнени култури, ягоди, малини, плодови дървета, декоративни храсти и цветя.
Препаратът дава възможност в растениевъдството да се:

усили енергията на прорастване и кълняемост на семената
намали потребността от минерални торове ( до 50%) и отровни химпрепарати
увеличат добивите до 2 пъти
повиши имунитет на растенията при екстремални условия-студ, засушаване и др.
ускори узряването на продукцията с 1-3 седмици
увеличат сроковете за съхранение на събраните продукти в естествени условия
намали рязко съдържанието на токсични елементи и нитрати в продукцията
възстанови естественото продородие на почвата и хумуса, като се обработва само горния слой на дълбочина 6-10 см

Препаратът дава възможност в екологията да се:

увеличи на 15-40% биологическата активност и да се подобрят физико-химически показатели на почвата
намали заболеваемостта на растенията , в това число бактериално-вирустнн болести, от 19-65%
ускори преработката на растителните отпадъци в почвата – корени, трева, листа, стебла и др.
ускорено да се получи компост / 1-2 месеца/ от растителни отпадъци /трева, листа, слама и др./, и кухненски отпадъци в дома и вилата.
да се обезмирисват обори, помещения за птици и животни и да се прави промишлено производство на компост от отпадъците в тях.
премахне миризмата от септични ями, външни тоалетни, канализация, сметища и др.
ускори разлагането на сламата в стърнищата и тя бързо да се превърне в органична тор
възстанови плодородието на ерозирали почви, да се възстановят почви от кариери и рудници, сметища и др. и да станат годни за използване.

„БАЙКАЛ ЕМ1″ – забележително подобрява свойствата на почвата, помага в израстване на екологически чисти продукти и запазва хармоничното взаимодействие в природата между земята и растенията.

Не съдържа геномодифицировани микроорганизми!

Миша написа:
Сега съвсем сдъвкано дозите,опитах да обобщя информацията до сега

1.Внасяне пролет и есен-300 мл на дка с пръскане и последващо инкорпориране на дълбочина 5-8 см,без заораване на по-голяма дълбочина,внасяне при температура на почвата не по-малко от 10 градуса !

2.обработка на семената-накисване в разтвор 1 мл на 1 л за 2 часа

3.поливане на разсадите-ежеседмично в доза 1 мл на 2 л

4.разсаждане-една седмица преди разсаждането е добре да се обработи почвата като в точка 1 ,поливане на разсада преди изнасяне на полето с разтвор 1 мл на 1 л,след седмица -10 дни отново поливане в същата доза

5.пръскане-1 гр на 1 л ,без прилепители!

За приготвяне на разтвора ползвате нехлорирана вода,т.е. трябва да е престояла минимум 2 денонощия в открит съд,за да се изпари хлорът
,разтворът се прави с пречупена вода,или иначе казано топличка вода с температура 28-35 градуса

Забележки ,ама много важни ! :dovolen:

Пръскането при овошки,храсти,многогодишни не се извършва много рано,за да не се предизвика бързо събуждане и бързо развитие на растенията,и при една евентуална слана растенията да бъдат попарени

Не се пръска по време на цъфтеж,защото микробите се хранели с полена,аз лично мисля да пръскам само веднъж в началото,да ги дръпне,после минавам на други биофунгициди,поне докато не си изясня действието на Байкала


Не предозирайте!
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Байкал ЕМ - Инфо и Резултати

Мнение от nadin »

Още инфо:
Ползва се в различни концентрации-

За внасяне преди разкаждане-поне една седмица преди разсаждането се напръсква и се заорава на дълбочина не повече от 7 см при почвена температура над 10-15 градуса

За киснене на семена
за поливане на разсадите и по време на вегетация
за пръскане ,но не по време на цъфтеж !

За повече информация виж файл "Брошура обща"

ей това извадих на бързо
Препоръки за работа с препарата в градината:
Подготовка на почва за разсада. Около 1 месeц преди засяването на разсада смесете пръст и компост в съотношение 1:1. Намокрете ги с разтвор от „Байкал ЕМ1” и нехлорирана вода до влажност 60% /когато стиснете пръстта в шепа да се формова, да не тече вода и при пущане да се разпада/. Поставете сместта в полиетиленова торба, изчистете въздуха и добре я завържете. Съхранявайте при около 15 градуса.

Пролетна обработка на почвата. Полейте почвата с разтвор на „Байкал ЕМ1” и нехлорирана вода с концентрация 1:100 при разход 2-4 л. на квl. м. Засейте най-рано 3 дни след обработката.

Обработка на семената. Поставете семената в разтвор на „Байкал ЕМ1” и нехлорирана вода с концентрация 1:1000 и ги задръжте в него 2 часа. Разход – семената да се покрият добре с разтвор.

Поливане на разсада. Поливайте с разтвор 1:2000 за поддържане нормална влажност на почвата.

Поливане и пръскане на растения и храсти. Използвайте разтвор 1:1000 и поливайте за поддържане нормална влажност на почвата /на 7-10 дни/. Разход 1,5-3 л. на кв. м.

Есенна обработка на почвата. Веднага след събирането на реколтата полейте почвата с разтвор с концентрация 1:100 при разход 2-3 л. на кв. м.

Дървета. Поливайте с концентрация 1:500. Пръскайте с концентрация 1:1000 преди разпускането на пъпките, след разпускането и при оформенето на плодовете.

Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Байкал ЕМ - Инфо и Резултати

Мнение от nadin »

И как да си направим разтвори:
к7777777 написа:
rumivarna написа:к7777777, много благодаря за изчерпателните обяснения и снимки! :tzvetentze: Би ли споделил в какви концентрации ползваш р-ра на Байкал за различните нужди - от накисване на семената, пръскане и поливане на разсада, по време на активната вегитация и при внасяне в почвата. Много ще улесниш всички нас, които тепърва ще открием качествата и ползата от този вълшебен препарат!
И още един въпрос - приготвял ли си р-р за борба с инсектицидите с участие на Байкал? Четох, май в руския сайт, за отвара от люти чушки и чесън и Байкал с която се третират вредители като листни въшки, акари и подобни. Хубаво ще е ако имаш опит стова да го споделиш :tzvetentze:
Купих го за правене на компост и първо за това го използвах в концентрация 1/100 за три дни компоста повиши температурата си над 40 гр.,само за уточнение беше,началото на август. По същото време имах проблем с доматите листата съхнеха отдолу на горе и не се повлияваха от познатите ми препарати РЗ,полях по около 250 мл. на растение директно в корените с концентрация 1/1000,около 70 % се оправиха напълно ,25% се закрепиха на това положение,5 % загинаха. За пръскане го използвах първо върху краставици Тейсти Кинг ,имаше наченки на брашнеста мана и си казах така или иначе ще си отиде...... и пръсках с концентрация 1/500 ама направо го улях и проблема се стопира след третото третиране и брах краставици. Иначе за листно третиране концентрацията е 1/2000. За накисване на семена конценрацията е 1/1000 за около 2 часа. Веднъж на 10 дни пръскам и поливам разсадите с Байкал,а както писах по-горе в субстрата за пикиране слагам Ургаса,следващата поливка ще я направя с течен извлек от биохумус. За внасяне в почвата през есента имах останал екстракт,който трябваше да употребя,защото му свършваше трайността и го използвах всичкия без да спазвам дозата,а тя е като за приготвяне на компост 1/100. Наслагах полуразложен компост,тор,прекопах и полях с Байкал,след 20 дни ще правя топла леха и ще проверя какво е останало от органиката.
Не съм приготвял р-р за борба с инсектицидите,но съм ползвал люти чушки и отвара от коприва и върши добра работа особено срещу белокрилка.
к7777777 написа:
Не е нужно да заоравате всичко спазвайте пропорциите,а това което остане го направете на "Ургаса" изсушете и приберете на тъмно и хладно. От него за следващия сезон си торите разсада и правите екстракт,с други думи чудесна закваска. Прочетете тук има всичко с големи подробности http://emcooperation.ru/poleznye_rekomendacii" onclick="window.open(this.href);return false; скоро ще има и сайт на български,вчера го разбрах на "Агра" в Пловдив.
к7777777 написа:Здравейте,аз си направих преди 10 дни екстракт от Байкал ползва се по същия начин както препарата,но е с 50% по-малка концентрация,тоест ако от Байкала слагаме 1мл. на литър от екстракта се слагат 2мл. на литър. Става много лесно в сайта е описано 125 мл. Байкал 3,5 литра вода,зелена трева,125 мл.захарен сироп и за около 20 дни на топло е готов когато спре бурната ферментация. Икономически е много по-изгодно да се прави екстракт,така или иначе в края на сезона трайността изтича,но като правите екстракт от 1 л. Байкал може да имате 30 л. екстракт,който делим на 2 защото е с два пъти по-малка концентрация и получаваме 15 л. вместо 1 л. а не е никак трудоемко. Аз мисля да сложа в градината едно бидонче и в него да правя екстракта,от там ще си взимам за поливане,пръскане и за компост,който поема най-много препарат(на един тон органика е нужен 1 л. препарат) ,но когато се внесе есенно време в лехите се намалява нуждата от поливане с Байкал.
http://www.em1bg.com/prigotvyane-na-preparata/

[video][/video]
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Байкал ЕМ - Инфо и Резултати

Мнение от nadin »

За Байкал ЕМ5:
rumivarna написа:
calico написа:
к7777777 написа:Линк към сайта на български http://www.em1bg.com/prigotvyane-na-preparata/" onclick="window.open(this.href);return false;
на този сайт за защита от болести дават Байкал ЭМ-5, а ние сме си взели ЭМ-1, който е повече за компости и пр. Макар че бил многокомпонентен, нещо като широкоспектърен, ама като ни трябва основно за защита от болести що не взехме ЭМ-5 :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Байкал ЭМ-5 за момента не се предлага на нашия пазар. Но при желание всеки може да си го приготви. В сайта е дадена рецептата -
Защита от вредители и болести–ЕМ5
Този препарат се използва за борба с вредителите и болестите на растенията в градината. Той е екологичен и абсолютно безвреден за растенията, животните, насекомите и човека.
За приготвянето му в еднолитрова бутилка се налива 600 мл нехрорирана вода, добавя се 100 мл 50% захарен сироп, 100 мл 9% оцет, 100 мл водка или ракия 40 градуса и се разбърква добре. Добавя се 100 мл. препарат „Байкал” и се разбърква.
Бутилката се допълва с вода до горе и се затваря много добре /без да остава в нея въздух/, държи се на тъмно при температура 30-35 градуса и ежедневно се разбърква като се изпущат образувалите се газове. Препаратът е готов за употреба след като престане образуването на газове /около 1 седмица/. Има приятна миризма. Съхранява се на тъмно при температура 5-20 градуса.
Годност 3 месеца

При желание да се повиши ефективността на препарата, в момента на използване към него се добавя специална смес. Тя се състои от равни части чесън, люти чюшки /например сортове „Шипка” или „Румънка/ и орехови листа. Материалите се счукават и се поливат с вряла нехлорирана вода в съотношение 1:2 . Сместа престоява 4-5 дни, прецежда се и може да се използва като се добавя към препарата ЕМ5 непосредствено преди използването му.
Обработката на растенията трябва да се извършва вечер или при облачно време. Профилактично пръскането се прави 1-2 пъти седмично с разтвор 1:500, а при появата на вредители ежедневно с концентрация 1:300 до изчезването им. Възможна е комбинирана обработка – един ден с разтвор от ЕМ5, а следващия с разтвор 1:500 от „Байкал ЕМ1”.
ЕМ-5 е много подходящ за обработка на цветятя в къщи, където използването на химикали /в повечето случаи отровни/ е нежелателно. Той успешно се ползва при маните, ръждите и гниенето. Ппедпазва от листните въшки, акарите и др. Пръскането, обаче, трябва да започне своевременно.
Добре е ЕМ 5 да се използва профилактично или в самото начало на появата на болестите и вредителите. Ако те обхванат масово всички растения, борбата с тях се затруднява и трябва да се търсят химикали, което е за сметка на качеството на очакваната реколта.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Байкал ЕМ - Инфо и Резултати

Мнение от nadin »

Разни полезни линкове:
Миша написа:
Сайта на производителя

http://emcooperation.ru/" onclick="window.open(this.href);return false;
на вносителя

http://www.em1bg.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

още информация,според мен тук е написано най-кратко,ясно и точно
http://em.rpoargo.com/use.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

приложения
Рози_BG.doc
БРОШУРА_обща.doc
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Байкал ЕМ - Инфо и Резултати

Мнение от rumivarna »

Ще сложа тук и писанията на к777777, че са много важни за опита му с Байкал и неговите производни, а също и наблюденията му върху препарата :daaa:
к7777777 написа: Точно днес си гледах разсада от домати засят на 06.01.2014г. и страшно се изненадах като видях начатъци на цветни пъпки. Първо много се зарадвах ,а след това се размислих ,защо толкова рано се случва това(засявам ранния разсад всяка година по това време и никога до сега на такава височина и на такава възраст не са се появявали цветни пъпки),казах си че сигурно е свързано с по-топлото време,но не е така,защото за разлика от друга година през нощта разсадите са на остъкления балкон и температурата пада до 10 гр. ,а ако са вътре в хола температурата през нощта е около 15 гр. Тогава какво :?: светна ми преди час като преглеждах дневника,когато съм пикирал разсада съм сложил на саксия по една супена лъжица "Ургаса". Обикновено цветни бутони на ранния разсад се появяват след 9 същински лист,а сега след 7 и сега е не само при един сорт,но за да бъда точен ще добавя,че в сместа за пикиране има и компост и биохумус. До тук добре,но за да си направите Ургаса в къщи ви е нужен противогас много мирише на кисело ,когато се сложи да се суши,аз го правих през януари суших в хола и жена ми ме низвергна за няколко дни докато не го занесох в другия апартамент в необитаема стая. Направих го така: събрах всички растителни продукти с изтекъл и не съвсем изтекъл срок :lol: тук влизат овесени ядки,елда,булгур,чай,всички не използвани билки и подправки(чубрица,джоджен и др.) смлях и овлажних с Байкал обърках и сложих в полиетиленов плик,изкарах му въздуха и стегнах,след 10 дни разстлах на плот да изсуша,след като се изсуши смлях и прибрах. Опитах и с растителни остатъци,обелки от моркови,картофи,ябълки,кори от цутруси всичко от растителен произход,но тук има двойно сушене,първо се смилат и леко изсушават остатъците след това се навлажняват с Байкал,10 дни ферментират,пак се сушат и накрая смилат. Вероятно по-силната миризма идва от това,че използвах екстракт от Байкал направен от екстракт и вече се беше променила миризмата става много по-остра,ама въпроса беше да опитам :stiskam: Сега си имам Байкал не екстракт и опитите продължават,утре засявам средноранните домати и семената ще ги накисна в него ще направя сравнение между разсад с третирани семена с Хумустим и с Байкал. Между другото пробвах и накиснах с Байкал едни семена от сорт Жар,които трудно поникваха и срока на поникване се съкрати. Байкал е чудесен препарат и аз не използвам минерални торове откакто сравних разсади поливани с Байкал и с минерален тор,няма да му пиша името от колегиалност,но е от най-добрите,да Байкал не е тор ,но влияе на субстрата и от там идва ефективността на метода. Органика му е майката другото става,но опитате ли веднъж виждате разликата. Качвам и снимки на разсадите Изображение Изображение
к7777777 написа: Купих го за правене на компост и първо за това го използвах в концентрация 1/100 за три дни компоста повиши температурата си над 40 гр.,само за уточнение беше,началото на август. По същото време имах проблем с доматите листата съхнеха отдолу на горе и не се повлияваха от познатите ми препарати РЗ,полях по около 250 мл. на растение директно в корените с концентрация 1/1000,около 70 % се оправиха напълно ,25% се закрепиха на това положение,5 % загинаха. За пръскане го използвах първо върху краставици Тейсти Кинг ,имаше наченки на брашнеста мана и си казах така или иначе ще си отиде...... и пръсках с концентрация 1/500 ама направо го улях и проблема се стопира след третото третиране и брах краставици. Иначе за листно третиране концентрацията е 1/2000. За накисване на семена конценрацията е 1/1000 за около 2 часа. Веднъж на 10 дни пръскам и поливам разсадите с Байкал,а както писах по-горе в субстрата за пикиране слагам Ургаса,следващата поливка ще я направя с течен извлек от биохумус. За внасяне в почвата през есента имах останал екстракт,който трябваше да употребя,защото му свършваше трайността и го използвах всичкия без да спазвам дозата,а тя е като за приготвяне на компост 1/100. Наслагах полуразложен компост,тор,прекопах и полях с Байкал,след 20 дни ще правя топла леха и ще проверя какво е останало от органиката.
Не съм приготвял р-р за борба с инсектицидите,но съм ползвал люти чушки и отвара от коприва и върши добра работа особено срещу белокрилка.
к7777777 написа:Радвам се че има тема за този хубав препарат,жалко че до сега съм я пропуснал ,но ще наваксам :dovolen: . Аз есента полях лехите с него и внесох доста органика от която няма и помен сега. Днес правих конструкция за мрежата против градушка и направо се шашнах тръбите които набивах в почвата до 25 см. влизаха като в масло,а почвата е чернозем доста сбит. Лехите никога не са били толкова пухкави и меки,въпреки че тази зима нямаше нито студ нито сняг. Спокойно можеш да го внасяш в почвата няма да предозираш, но е хубаво да има и органика с него тогава е много по ефективен хем насищаш почвата с полезни организми хем им създаваш работа :D за обогатяването на почвата. Силата на препарата е в две направления грижа за почвата и грижа за растенията,аз лично съм го изпитал многократно и в двете посоки и резултатите са отлични. Писал съм в други теми за препарата ще пиша и тук,ако имате въпроси относно компостиране,приготвяне на екстракт,листно третиране или поливане питайте насреща съм. Ето тук съм писал може да ви е полезно http://кръчма.вискяр.com/index.php?topic=883.0 а на снимката е бъдещо доматено дърво поливано,пръскано и торено с Байкал(с препарата направих сух тор "Ургаса",който е по-ефективен от доста други торове) Изображение
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
denitsavm

Re: Байкал ЕМ - Инфо и Резултати

Мнение от denitsavm »

Браво, Наде :daaa:

Аз първа да оспамя темата :oops: , ама така синтезирано вече и аз ще мога да го прочета :ieeee:
Аватар
Aila
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Яну 27, '14, 01:05

Re: Байкал ЕМ - Инфо и Резултати

Мнение от Aila »

Включвам се и аз :). Прочетох статията за розите и за засаждането им, но когато са на корен. Някои има ли опит с използването на Байкал при засаждане на роза от контейнер и може ли и тогава да се ползва по някакъв начин?
denitsavm

Re: Байкал ЕМ - Инфо и Резултати

Мнение от denitsavm »

Розата от контейнер се сади като роза на корен със махане на торфа, подрязване на корените, подрязване на връхчетата, така че смело си го ползвай по същия начин :nod:
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3093
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Re: Байкал ЕМ - Инфо и Резултати

Мнение от gyulcem »

Четох, хареса ми какво пише за препарата. Искам да го приложа в зеленчуковата и цветна градина. Значи може да се направи разтвор и се лейка да се полеят цветните лехи, а ако приложа на розите чрез пръскане може би ще ги спася от маната, която всяка година ги хваща въпреки грижите, сега като се стопли времето ще ги пръскам- всяка седмица в продължение на на месец, има и друг проблем около розите има и други цветя които сега почват да цъфтят с пръскане ще им навредя нали, не ми стана ясно с този препарат може да се пръска през цялата година ли? Ако го пише някъде моля за извинение. А ако искам да приложа в прасковената градина след цъфтежа( като направят завръзи) ако го ползвам дали ще е ефикасен.?
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”