Разпознаване на болести и вредители

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Lilly »

http://www.agrocenter.bg/VOLIAM-TARGO-0 ... 5/product/" onclick="window.open(this.href);return false;
Не съм човекът със съветите - и аз се тръшкам какво ми унищожава хойхерите - което си е бял кахър пред твоя проблем. Това търся в момента в нета и се сетих, че Миша препоръчваше тоя препарат. Там пише , че е регистриран за миниращ молец .
monika19931993
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Окт 29, '16, 18:13

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от monika19931993 »

Здравейте,

У дома нещо яде листата на кафето /предполагам, че е някаква гъсеница/, но не мога да я открия. Ще се радвам да ми помогнете с мнение и препарат, който би помогнал? Благодаря предварително.

Изображение

Изображение
monika19931993
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Окт 29, '16, 18:13

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от monika19931993 »

Успях да го хвана нашественика, сега се надявам да е само един... :dovolen:

Изображение
monika19931993
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Окт 29, '16, 18:13

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от monika19931993 »

aya_vhill,

Благодаря. Ще изчакам няколко дни да видя дали ще има още изядено и ако има ще действам.
Аватар
jana_k
Kъсо кафе
Мнения: 57
Регистриран на: Окт 23, '13, 14:14
Местоположение: гр.Варна

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от jana_k »

Помогнете!!!
Бенджамин,шефлера,папрат са ми нападнати от щитоносни въшки и е трудно по механичен начин почистването.Може ли да ме посъветвате с какво и как да се отърва от тези гадини без да унищожа цветята.
http://janak.snimka.bg/flowers/cvetya-2 ... 8.35398959" onclick="window.open(this.href);return false;
незабравка

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от незабравка »

aya_vhill написа:Здравей,
Аз безпроблемно ги моря с БИ58 , Нуреле. Пръскам вътре всичко- лимони, олеандри, маслини, шефлери, гардении.../задължително и от долната страна на листата/. Затварям котето в друга стая, чакам да изсъхнат растенията, проветрявам, мия пода около тях и всичко е ок :stiskam:
Aз никога не пръскам с нуреле вътре в оранжериите ,понеже знам от Миша,че този препарат не се използва в затворени помещения.Това е системен инсектицид,който убива и със изпаренията си и май тези изпарения се отделят доста дълго време.И навън на открито когато ММ пръска с Нуреле винаги слага маска Дрегер-тип противогаз. :nod:
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от wrong dreamer »

Завръзваш една торбичка около саксията. По стегнато. Да покрие максимално почвата. После пръскаш с хладка вода и една капачка Веро /течен сапун, прах за пране и т.н./
За по силен разтвор и 30-50 млл спирт / или ракия /.
След около 30 мин - под душа. Ако саксията позволява, навеждайте я за да не влиза сапун в почвата.
По скъпия начин - купете си от агро аптека "insecticidal soap" - готва течност с предписание за употреба. Практически е същото средство.
незабравка

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от незабравка »

aya_vhill написа:Незабравка,
Никога не е късно да научиш нещо ново :nod: .До сега с тези съм нямала проблеми, но знае ли се... Сподели тези, които ползваш за вътре, че да не поемам излишни рискове- за котето ми е мисълта /вече е 11-годишно и ни е като детенце, треперим му /
Аз шитотоносни съм намирала по зокумите и дафиновия лист и понеже листата им са широки и кожести позволяват механично премахване първо с четка за зъби ,която потапям в сапунена вода,след това изплаквам с водоструйка и напръсквам с масло от Ним,биоинсектицид ,аз си го купувам под името Нимазал ето от тук;
http://www.ammiti.org" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от polyabs »

Здравейте, от един месец се боря с нещо което нападна орхидеите ми, но не мога да разбера какво е и пръскам безразборно като редувам три препарата: Топсин М, Актара и Санмайт до сега няма резултат и листата на 2 от тях са доста омекнали и повредени ... лошото е че съм ги киснала 8 орхидеи в един и същи съд докато се усетя че са болни и ще обхване и останалите :ufff: ... Заболяването започва с разръфване и съхнене на ръбовете на листата, като там където е основата на листото по ръба избиват прозрачни лепкави капки, после започва да съхне като ивица и средния ръб на листото по дължина и участъците започват да се уголемяват, а листото в средата се разцепва. Засегнати са средните листа, омекнали са и като разядени на светли точки. На няколко листа намерих под повърхността черни точки в дълбочина като яйца и ги изрязах, иначе растенията са жизнени и вадят по 2-3 цветоноса в момента, скоро са присаждани в нова почва - готов субстрат за орхидеи български от борови кори ... но заболяването на първата орхидея е от преди това ... пожълтяваха по ръбовете листата и ги изрязвах без да се притеснявам, но като обхвана и още една по сериозно и взех да пръскам .... Гледала съм листата под лупа и с микроскоп не се виждат никакви гадинки, а по скоро листата са разядени на петна, петната са в дълбочина,белезникави, светли, почти се сливат с цвета на листото, не са кафяви или черни, нито бели. Ако някой може да каже какво е това заболяване и с какво да пръскам ще съм много благодарна :liubov:
ето и снимки:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
незабравка

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от незабравка »

Да не е някаква механична повреда,от сух въздух да страдат примерно :hmmm: .На мене през август на листото на орхидеята ми се получи такова петно-- като избледняване на тъканта,бях я изтъпанила на слънчев прозорец и пропуснах да я полея.Сега е на сянка и я поливам,но петното естествено не изчезна там си стои,но не некротира.. :mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”