Разпознаване на болести и вредители

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5046
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 1303 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Lilly »

Химични повреди
Автори: проф. д-р Стойка Машева, ИЗК "Марица" Пловдив
http://www.plant-protection.com/article ... icleId=183" onclick="window.open(this.href);return false;

Те са причинени най-често от продукти за растителна защита (ПРЗ) или растежни регулатори. Наблюдават се при използване на неподходящи ПРЗ, несъобразено смесване на два или повече продукта или предозирането им.
Най-честите повреди от ПРЗ се наблюдават при хербицидите – при предозиране или неподходяща употреба. Те могат да причинят закърняване на корените или фитотоксични повреди по надземната маса, които често наподобяват нападение от вируси. Тези повреди влияят върху фотосинтезата, растежа на корените, плодообразуването и други.
Фунгицидите и инсектицидите по-рядко причиняват фитотоксичност – когато дозата е силно завишена или при неправилно смесване (най-често при медсъдържащите продукти). Употребата им трябва да е съобразена с таблиците за смесимост.

Роси, да са ти продали зараза - ми се струва малко вероятно :dovolen:
Така че аз лично не бих си унищожила растение , защото е плешиво. Виж, ако си го унищожила с пръскането - това е форсмажор, не се тръшкаш, крушата няма да плаче за теб и ти няма да плачеш за нея :D Ама съвсем лаишки бих предположила, че дърво няма да се предаде така лесно.
Моите рози в момента са на тоя хал, защото пръсках със сигнум + нуреле
Анализ на ситуацията не мога да направя - нямам академично образование и достатъчно практически опит
Това сигурно Мишето може да го направи
Аз предполагам
-предозиране / спазила съм указанията в листовката, но концентрацията на сигнума е в широк диапазон и може да има грешка в листовката или в моите мерителни единици/
-комбинацията от различни химически съединения може да доведе до непредвидими резултати. Миналата седмица щях да се отровя от смесването на 2 почистващи препарата, които произведоха отровен газ :cry:
-пръскане в неподходящо време - мисля, че е по-малко вероятно.

До такъв ефект /от неправилно пръскане/ съм си докарвала бенжамин - голямо страдание беше за него , ама накрая тръгнаха нови листа и дървото се оправи.
И за розите в момента не страдам - ще изкарат нови листа :dovolen:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5046
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 1303 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Lilly »

https://fermera.bg/component/k2/itemlis ... D1%80.html" onclick="window.open(this.href);return false;
погледни това

Да не би пръскането и почерняването на листата да нямат нищо общо..
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от hosta127 »

Лили, нямам представа дали е от пръскането или си е болест, ако знаех ... вероятно е да е от пръскането защото се появиха след като пръсках малко безразборно и много често за едни цикади , които неможах да уморя , пръсках и в не подходящо време защото беше много горещо и сухо, вечер но все пак жега ... крушата колко пъти я пръсках не мога да кажа защото тя нямаше толкова цикади,но около нея да ...ако е от пръскането не бих я махала, но ако е болест която вероятно няма да излекувам защото пръсках и с инсиктицид и с фунгицид и за мана не знам вече с какво да пръскам у страхувам се да не зарази останалите дръвчета . този огнен пригор го четох но като чели при мене листата не изгарят а са маслено черно , не знам не мога да кажа ....и да , тя е на сянка под едни чадъри, почти не я огрява слънцето , може да е от това , като паднат листата ще я преместя ,пък каквото ще да става . Ще плача за нея защото чаках да ми прави сянка и да махна чадърите , но .... :cry:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5046
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 1303 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Lilly »

По повод чемширите съм чела, че теорията отрича комбинирането на два инсектицида / въпреки че за чемширите точно препоръката беше такава/.
Ти си направила точно това.
За безразборното пръскане - и ти си знаеш, че не се прави :eeeh:
Щом Мишето не се включва - помоли я на ЛС да погледне / ако и тя не си е дала малко ваканция/.
Нищо в нета не наподобява твоя проблем - огненият пригор си има характерни белези /завиването на върха на клонките/ - няма начин да не си го забелязала, пък и пише, че заболяването се проявява по-рано.
Когато много го закъсам - с листото тичам при една агрономка.
Така че бих предложила да отидеш в агроаптека , погледни темите за овощните дръвчета , за болестите /ама прехвърли целите теми - може и да има някъде нещо/, аз ще видя дали мога да помогна - ако намеря имейла на тази агрономка, да питам ..
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5046
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 1303 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Lilly »

Изображение
само това нямах до момента :cry:
Памуклийка? БИ 58 - става ли?
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от shoshy »

Поствам и тук молбата си.
shoshy написа:Моля за помощ :cry: :cry:
След като наторих ( комбиниран NPK) и добавих торф магнолията ми изглеждаше така
Изображение
След още една седмица
Изображение
Изображение
Листата са сухи и трошливи. Пръсках и полях с топсин. На другите магнолии след същата процедура няма такива повреди.
Какво й е и с какво друго мога да я лекувам? Помагайте, моля :snif: !
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от peterstamov »

Сега видях ...... то пък имало раздел

http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=57&t=7261
May the Force be with You!
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13694
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 172 пъти
Получил благодарност: 327 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от zeleno »

Lilly написа:Изображение
само това нямах до момента :cry:
Памуклийка? БИ 58 - става ли?
тази гад била пренесена от гръцко
не е памуклийка
аз си мисля , че я поуморих с тъмен разтвор на Би58 , през 4-5 дни
при мен пък , вчера видях , има белокрилки :hmmm:
на едно киви , курдисано на терасата в саксия :shock:
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 770
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 113 пъти
Получил благодарност: 25 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от maranta »

zeleno написа: при мен пък , вчера видях , има белокрилки :hmmm:
на едно киви , курдисано на терасата в саксия :shock:
Пробвайте с настойка(водна/спиртна) от чесън :nod:
Аз бях писала някъде, че белокрилката по краставиците я преборих със спиртен извлек от леорда(имах под ръка). На литър вода - 50мл от извлека. Определено имаше ефект :daaa:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13694
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 172 пъти
Получил благодарност: 327 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от zeleno »

мерси
ще пробвам
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”