Основни принципи при отглеждането на растения-почви, торене

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от МГХ »

Миша написа:
calico написа:Мише, сложно е. Кажи разсадите домат дето вчера ги пикирах да ги поливам ли с жълт кристалон, или пък с Хортигроу 5 50 20 (такъв имам), и през колко дни колко време. Те са миниатюрни едвам се виждат още, зачатъци на същински лист. Я станат я не, ама да опитам
другото ще е с Ярамила и се надявам да не наруша правилата

Сега ги чакаш да се прихванат , да се съвземат и да тръгнат да растат , не ториш с нищо до тогава , после ще ти кажа как и с какво да ториш
И аз искам да знам.На мен ще кажеш ли.Моите се прихванаха .Раснаха.Пръснах ги с Тера сорб преди десетина дни.Сега какво ?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от Миша »

Сега -слънце и въздух, най-добрата храна :dovolen: , а после снимка да ги видим :nod: .Не ме карайте да давам акъл, без да знам кое в какво е насадено , колко е мокро и колко са нощните температури при вас .Мога да повторя само принципно как става торенето -тори се здраво растение, без признаци на загниване .Тори се на топла леко влажна почва , първото торене е с балансиран тор , после фосфорен , после пак балансиран , подчертавам , това са само общи препоръки, ако почвата е мокра и студена или доматите са изнежени едно излишно торене може да скапе растенията .Може да ползвате хортигроу, аз го харесвам, знаете, заради наличието на аминокиселини, в последно време ползвам Келпак, добива се от морски водорасли , Миелфос -от фосфорните(пак био) и Милмар листно - от пчелен мед и водорасли
http://agro.bg/agrimatkoprofil/KelpakLeaflet.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
пускам отново и продуктите на Грийн смайл за биопроизводство, работя вече основно с тях , много съм доволна, макар градината чат -пат да мирише на прокиснал пчелен мед или загнил чесън :mrgreen:
това е новия им каталог, проблемът е, че имат само големи разфосовки, а дозите за приложение са малки
http://www.green-smile.com/site/wp-cont ... ts_cat.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от МГХ »

Ето снимки : Изображение на слънце и въздух
Изображение с по три двойки листа
Четвъртата е на ход Изображение
За три четири дни са дръпнали страхотно.Някои са поопърлени от слънцето ,но бързо се справят.
Аватар
margis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1345
Регистриран на: Фев 10, '11, 13:52
Местоположение: Бургас

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от margis »

Миша написа:
calico написа:Калия не е ли предимно за цъфтеж и плод?
а за вегетация е азота :hmmm:
фосфора пък е за корените, аз поне това съм разбрала, греша ли?
Не, не е тъй, нищо не става поотделно, калий трябва още в началото, защото н`ам си как почвали да се делят клетките, или лаишки казано калият укрепва тъканите и ги прави по.здрави и устойчиви на стресови ситуации, фосфора не е само за корените, ами и помага за по-ранно залагане на цветове , калцият пък е задължителен в началото, пак заради деленето на клетките .С една дума-трябва си балансирано хранене с превес на едно или друго на определен етап , щото без калий азота се усвоява по различен начин, без магнезий пък усвояването на калия е по-лошо и тЕ така
Добре де - ако в началото младото растение се тори,да кажем с жълт Кристалон,в който превес има фосфорът,но има и азот и калий,няма ли да е добре за растението?След това ако се тори със зелен или син Кристалон,в които има по-голямо съдържание на азот,отколкото на фосфор и калий - не е ли добре за вегитацията?И после,ако се тори с оранжев,бял или червен,където калият има превес,не е ли добре?Това не е ли балансирано хранене на растенията :hmmm:Аз най-вече за цветята питам.
Аватар
Росица
Виенско кафе
Мнения: 314
Регистриран на: Дек 13, '09, 10:31

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от Росица »

Имам един въпрос, ако разтворя актара, но ми остане, мога ли да ползвам разтвора след седмица?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от Миша »

margis написа:
Миша написа:
calico написа:Калия не е ли предимно за цъфтеж и плод?
а за вегетация е азота :hmmm:
фосфора пък е за корените, аз поне това съм разбрала, греша ли?
Не, не е тъй, нищо не става поотделно, калий трябва още в началото, защото н`ам си как почвали да се делят клетките, или лаишки казано калият укрепва тъканите и ги прави по.здрави и устойчиви на стресови ситуации, фосфора не е само за корените, ами и помага за по-ранно залагане на цветове , калцият пък е задължителен в началото, пак заради деленето на клетките .С една дума-трябва си балансирано хранене с превес на едно или друго на определен етап , щото без калий азота се усвоява по различен начин, без магнезий пък усвояването на калия е по-лошо и тЕ така
Добре де - ако в началото младото растение се тори,да кажем с жълт Кристалон,в който превес има фосфорът,но има и азот и калий,няма ли да е добре за растението?След това ако се тори със зелен или син Кристалон,в които има по-голямо съдържание на азот,отколкото на фосфор и калий - не е ли добре за вегитацията?И после,ако се тори с оранжев,бял или червен,където калият има превес,не е ли добре?Това не е ли балансирано хранене на растенията :hmmm:Аз най-вече за цветята питам.
Растенията имат различни изисквания към основните хр елементи, плюс това торенето зависи не само от етапа на развитие, но и от топлината, влажността, слънчевото греене,почвения субстрат и т. нат , така че универсална рецепта няма , някои растения изискват по-големи дози азот още в началото , други пък не понасят никакво торене
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от Миша »

Росица написа:Имам един въпрос, ако разтворя актара, но ми остане, мога ли да ползвам разтвора след седмица?
Не, максимум до 24 часа
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Росица
Виенско кафе
Мнения: 314
Регистриран на: Дек 13, '09, 10:31

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от Росица »

Благодаря за отговора Миша.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от calico »

вчера напръсках доматите след града дето ги поудари, с Фунгуран

обаче на опаковката пише 150 гр/дка или 100л разтвор на дка, коато е 150 гр/100 л, или 15 гр/10 л.
е, аз направих с тая концентрация, обаче то не личи че съм пръскала
изобщо направила ли съм нещо или само си мисля че съм пръскала.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от Миша »

Направила си, обикновено като личи , че е пръскано, ефектът е по-слаб, разтворът трябва да покрие листа изцяло , но без да потича, т.е. не трябва да има сини капки след като изсъхне
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”